E LANCER CEA MAI INGUSTA MASINA DIN CLASA EI?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
lukas75
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 20, 2008 5:33 pm

Mesaj de lukas75 » Lun Sep 29, 2008 11:31 am

Un aspect pentru aglomerarile urbane care m-a interesat f tare cand am luat mitsu lancer a fost latimea masinii... care e de 172 cm acu nu stiu cu sau fara oglinzi dar cred ca fara ....
Eram un pic speriat cu parcari si treceri la limita venind de pe o fabia de 166 cm ..... dar am fost uimit sa vad prin ce locuri inguste puteam trece cu ea ... mai ca nu se vedea diferenta ....
Uitandu-ma la celelate marci comparabile skoda octavia, opel vectra, ford mondeo am constatat ca e cam cea mai ingusta masina .. desi spatiul in interior pare imens ...
Nu stiu cum le-a iesit dar chiar ma incanta cei 4-10 cm in minus ... te salveaza de multe zgarieturi ....

Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Lun Sep 29, 2008 11:35 am

Cu skoda octavia poti compara Lanceru,dar vectra si mondeo sint din clasa medie deci nu prea merge comparatia,comparatia merge cu sedanurile compacte gen:jetta,astra sedan,megane sedan etc.

Avatar utilizator
Raven
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 01, 2008 8:46 pm

Mesaj de Raven » Lun Sep 29, 2008 7:28 pm

?i Lancerul ?n ce clas? este ?
Apropo de spa?iul interior, trebuie s? recunosc c? mi-a pl?cut faptul c? am ?i eu loc ?n spatele ?oferului (adic? eu), f?r? s?-mi zdrelesc genunchii de scaun. O alt? idee ingenioas? este faptul c? spatele scaunului (?nspre bancheta din spate) nu este drept ?i tare, ci are o scobitur? ?n care genunchii ?i-ar intra dac? ai fi ?i mai mare dec?t mine (cam 1.80m).

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Lun Sep 29, 2008 7:53 pm

QUOTE (Raven)?i Lancerul ?n ce clas? este ?
Lancerul e din clasa compacta.

Mai ingusta cred ca e Fiat Lineea desi nu am cautat sa vad ce dimensiuni are. Oricum, masina aia are o forma tare ciudata tocmai din acest motiv, cred.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Sep 29, 2008 9:05 pm

nu stiu daca e cea mai ingusta sau cea mai lata, dar eu am destul loc in ea si la latime si la lungime. pot sa spun ca eu am 186 cm si 95 kg si daca las scaunul soferului cum il tin eu de obicei ( adica foarte in sapte ) am loc destul pe bancheta din spatele scaunului meu. in lancer pe bancheta din spate am intrat si stat lejer eu, si doi colegi unul cu aceeasi inaltime si greutate ca a mea iar celalalt putin mai scund dar la fel de greu, in schimb la bmw seria cinci din 2003 si un audi a4 din 2003 nu am avut loc si a trebuit sa ne luam in brate, dupa gat, pt ca nu aveam loc nici pe laterala nici pe inaltime ( am dat cu capul in plafon ).asa ca m-am simtit foarte mandru. si voi ceilalti posesori de lancer trebuie sa fiti mandrii de masina voastra.

Avatar utilizator
Prime
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 25, 2008 11:59 am

Mesaj de Prime » Lun Sep 29, 2008 10:54 pm

E o masina spatioasa. Si eu tot 1.85 am si primul test ce l-am facut a fost sa-mi dau scaunul de la sofer la modul meu de condus, apoi sa ma pun in spate sa vad ce loc am. Si am Cativa prieteni au ramas uimiti de spatiu, ziceau ca e mai mare ca la honda acord modelul vechi. Asa sa fie?

Avatar utilizator
lukas75
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 20, 2008 5:33 pm

Mesaj de lukas75 » Mie Oct 01, 2008 9:09 am

QUOTE (Nahkri)Cu skoda octavia poti compara Lanceru,dar vectra si mondeo sint din clasa medie deci nu prea merge comparatia,comparatia merge cu sedanurile compacte gen:jetta,astra sedan,megane sedan etc.


Ca sa citez niste afoni in domeniu respectic pe cei de la auto motor sport motorpresse.de MITSUBISHI LANCER face parte din clasa D adica medie si e comparabil cu SKODA SUPERB, HYUNDAI SONATA, MAZDA 6, OPEL INSIGNIA, CITROEN C5 etc.
Si eu m -am mirat dar nu is ei mai prosti ca noi ........

Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Mie Oct 01, 2008 10:22 am

QUOTE (lukas75)QUOTE (Nahkri)Cu skoda octavia poti compara Lanceru,dar vectra si mondeo sint din clasa medie deci nu prea merge comparatia,comparatia merge cu sedanurile compacte gen:jetta,astra sedan,megane sedan etc.


Ca sa citez niste afoni in domeniu respectic pe cei de la auto motor sport motorpresse.de MITSUBISHI LANCER face parte din clasa D adica medie si e comparabil cu SKODA SUPERB, HYUNDAI SONATA, MAZDA 6, OPEL INSIGNIA, CITROEN C5 etc.
Si eu m -am mirat dar nu is ei mai prosti ca noi ........

Da intradevar cei de la auto motor si sport baga lanceru in clasa medie,cei de la reprezentanta mi-au spus ca e o compacta ceva mai mare ,plasata ca dimensiuni intre clasa compacta si cea medie,daca compari dimensiunile exterioare cu cele ale altor masini de clasa medie ,lanceru este mai mic si se apropie mai mult de sedanurile din clasa compacta,asa ca ramine la latitudinea fiecarui posesor sa o incadreze in ce clasa vrea el.
Daca vrei sa fie in clasa medie o sa ai cea mai scurta si ingusta masina de clasa medie,daca in schimb o bagi la clasa compacta o sa ai cea mai lunga si mai lata compacta :-) .

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Mie Oct 01, 2008 11:54 am

Nakhri,

Raspunsul tau reflecta cel mai bine pozitionarea Lancer-ului in segmentele respective. Practic este la limita dintre cele doua clase.

Avatar utilizator
teo_paul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 29, 2008 2:09 pm

Mesaj de teo_paul » Mie Oct 01, 2008 2:22 pm

QUOTE (Nahkri)Da intradevar cei de la auto motor si sport baga lanceru in clasa medie,cei de la reprezentanta mi-au spus ca e o compacta ceva mai mare ,plasata ca dimensiuni intre clasa compacta si cea medie,daca compari dimensiunile exterioare cu cele ale altor masini de clasa medie ,lanceru este mai mic si se apropie mai mult de sedanurile din clasa compacta,asa ca ramine la latitudinea fiecarui posesor sa o incadreze in ce clasa vrea el.
Daca vrei sa fie in clasa medie o sa ai cea mai scurta si ingusta masina de clasa medie,daca in schimb o bagi la clasa compacta o sa ai cea mai lunga si mai lata compacta :-) .

Parerea mea umila este ca este o masina standard din clasa compacta...inainte sa cumpar Lancer-ul am facut comparatii la dimensiuni cu multe alte masini de la alti producatori. Era la fel de lunga (+-1cm) ca Octavia, Jetta, Corolla, Focus, iar latimea diferea cu cativa cm (mai toate erau mai late ca Lancer). Singura mai scurta era Megane (7cm). De aici si pana la clasa medie care are 10-20cm mai mult in lungime si poate 10cm latime, e cale lunga. Nu mai vorbesc de ampatament si spatiu interior. Doar pentru ca Mitsubishi nu are o masina de clasa medie, nu inseamna ca poate sa isi impinga Lancerul o clasa mai sus. De fapt poate, insa doar pe vorbe...

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori