Anvelope de iarna la Lancer

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
Ramaxel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 18, 2007 5:37 pm

Mesaj de Ramaxel » Lun Ian 07, 2008 12:18 pm

Se pare ca APCO, cei cu anvelopele Vredestein sunt fooooarte neseriosi. Am fost chemat la ei sa le cumpar si pana am ajuns le si vandusera. Idioti...asta e.

In alta ordine de idei. Am gasit altele Nokian la 315 cu motat cu tot, fabricate in saptamana 43 din 2006, deci in noiembrie 2006. Eu stiu ca anvelopele Nokian sunt printre cele mai bune anvelope de iarna. Ce ziceti, ar fi o problema cu vechimea lor ?

Mersi.

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Lun Ian 07, 2008 12:48 pm

Am citit un articol cum ca anvelopele de iarna sunt afectate de timp, chiar daca nu sunt folosite.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Ian 07, 2008 3:16 pm

.................

Avatar utilizator
Ady
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 25, 2007 9:31 pm

Mesaj de Ady » Vin Ian 11, 2008 9:53 pm

QUOTE (body)Deschid topicul asta pentru a vedea daca v-ati montat anvelope de iarna si daca da , ce tip si daca sunteti multumiti.
Eu dupa ce alaltaiari faceam niste triplu axeluri combinate cu triplu tuluburi ( sper sa fi scris bine) prin Ploiesti - pt ca nu au dat cu nimic pe jos :evil: - m-am hotarat sa iau cauciucuri de iarna. Bridgestone turanza is excelente pt vara dar pe zapada sunt varza.
Am achizitionat niste Fulda Kristall Montero pe care le-am montat ieri iar astazi pot spune ca s-au comportat foarte bine.
Voi ce v-ati pus ?

Prima impresie cu Fulda pe zapada .... SUNT SUPER!!!

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Sâm Ian 12, 2008 2:43 pm

Ultima impresie cu bridgestone turanza pe zapada in bucuresti. Ma SCOT DIN SARITE!!! :x :evil:

Macar 2 de iarna pe fata si tot sunt mai bune decat nimic. Poate ca nu e bine la drum lung daca pui frana cand ai 2 si 2 dar in oras macar poti sa parchezi. M-am saturat cat am dat la lopata saptamana asta. Prin oras e ok, dar de cate ori e vorba sa parchez pe o strada laterala e chin. Dau la lopata pt ca raman impotmolit.

Si mai e un aspect. Anvelope de iarna pe rotile cu tractiune te scutesc de fortarea masinii, adica transmisie, ambreaj.... Si cauciucurile mele au avut de suferit din cauza zapezii combinata cu material antiderapant si asfalt cand au dat in gol.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Sâm Ian 12, 2008 5:52 pm

Lasa Andrei ca nici cu Yokohamele mele nu imi e rusine, eu stau la casa si evident ca am zapada pe strada. Joi seara am vrut sa plec si m-am lasat pagubas, nu voia nici cu a doua, nici in marsarier, pur si simplu se afunda in zapada si patina. Cu greu am reusit sa o urc pe trotuar cu fata, ca patina de nebuna. Trebuie musai niste cauciucuri de iarna, o sa iau inca o janta de tabla si o sa pun pe ea si pe janta cu roata de rezerva niste caucioace de iarna. Si poate imi mai iau prin vara inca doua jante cu cauciucuri.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Sâm Ian 12, 2008 8:23 pm

Eu am un scaun din spate rabatat mereu pt ca nu imi incape lopata doar in portbagaj. dar nici nu ma gandesc sa o las acasa. Si abia astept sa bage lanturi la Careffour ca cica mai vine un val in jur de 17 ian

Avatar utilizator
Ramaxel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 18, 2007 5:37 pm

Mesaj de Ramaxel » Dum Ian 13, 2008 1:17 am

Eu pana la urma m-am oprit la goodyear ultragrip 7. Exceptionale. Am intrat prin niste troiene destul de sanatoase, nici ca-i pasa de nimic. Aderenta super. Nu a intrat ABS nici macar o data de cand le-am pus (vreo 5 zile) si credeti-ma ca am franat de mai multe ori destul de brusc datorita diversilor destepti care se baga in fata in trafic, pe suprafete unde cu celelalte ma rugam sa nu intru in fundul celui din fata.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Dum Ian 13, 2008 8:04 pm

Gata. Am luat lanturi. Acum sper sa ninga ca sa vad ca merita investitia.

Pret lanturi 100 ron

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Dum Ian 13, 2008 8:31 pm

QUOTE (Andrei_RC)Eu am un scaun din spate rabatat mereu pt ca nu imi incape lopata doar in portbagaj. dar nici nu ma gandesc sa o las acasa. Si abia astept sa bage lanturi la Careffour ca cica mai vine un val in jur de 17 ian
Eu am gasit in Metro lopata cu coada rabatabila dar nu am avut ocazia sa o folosesc pana acum. Sper sa nu fie cazul nici de acum inainte. Oricum, pentru anul urmator, fac tot posibilul sa-mi iau jante de tabla si un set de anvelope de iarna.

QUOTE (Andrei_RC)Gata. Am luat lanturi. Acum sper sa ninga ca sa vad ca merita investitia.
Pret lanturi 100 ron
Nu am folosit pana acum decat o singura data ca sa urc o panta lunga de vreo 800 - 9000 de m, ca sa ies dintr-un sat dupa ce plouase si era numai noroi si gheata. Pe atunci insa aveam Dacia nu Lancerul. Oricum, eu unul nu le recomand decat in cazuri etreme pentru ca iti distruge bucsele, pivotii si chiar si articulatiile de la directie.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori