Probleme Amotizoare Fata + Spate

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
danyel_Ferrari
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 05, 2011 5:13 pm

Mesaj de danyel_Ferrari » Lun Mai 07, 2012 2:57 pm

Salutare tuturor!

Am o problema pe partea de suspensie la Lancerul meu. A inceput sa se auda un trancanit in special pe partea spate.
Am fost la dealerul din Galati, la Iricad, pe data de 27.4.2012 , le-am prezentat problema, au facut un drive test, si a ramas sa trimita dosarul la Bucuresti si sa primeasca un raspus, urmand apoi sa fiu contactat.
Pana astazi 7.5.2012 n-am fost sunat de nimeni. Intre timp, am facut un test de amortizoare la un alt service auto, si a reiesit ca toate cele 4 amortizoare sunt sub limita de 50% si e necesar sa fie schimbate!!! Tin sa precizez ca masina are doar 8000 de km.
E posibil sa dureze atat de mult un raspuns de la M CAR ?
Astept sugestii si sfaturi ! Cum sa procedez sa urgentez treaba?
Va multumesc

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Mai 07, 2012 5:54 pm

Nu e vorba ca dureaza mult raspunsul de la Mcar, ci pe partea mecanica la dealurul respectiv este rea vointa cand e vorba de schimbat ceva pe garantie.

Dute cu hartia de la standul de test din si cerele sa iti schimbe amortizoarele pe garantie, bineinteles daca inca mia ai masina in garantie. La fel am procedat si eu, au incercat sa ma duca cu zaharelul dar m-am tinut de capul lor pana mi le-au schimbat.

Avatar utilizator
danyel_Ferrari
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 05, 2011 5:13 pm

Mesaj de danyel_Ferrari » Mar Mai 08, 2012 8:56 am

Am avut hartia de la standul de test la mine in momentul in care am ajuns la ei. Mi-au spus ca intai vor trimite catre Bucuresti actele necesare si apoi voi primi un raspuns. Masina are doar 6 luni de cand am cumparat-o, deci zic eu ca mai am inca 4 ani jumatate de garantie...

Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Mar Mai 08, 2012 4:40 pm

Mda nasol moment pentru tine si care eu credeam ca numai la coltul meu se putea intampla sa aibe probleme la amortizoare, iar acum vad ca si la lancer exista problema. Dar inafara de troncaneli nu simti si altceva, de exemplu la procentajul ala trebuie simti o usoara instabilitate la viteza normala si de vant nu mai vorbesc.
Eu te rog daca stii sa ne zici ce marca sunt amortizoarele de pe masina. Multumesc.

Avatar utilizator
danyel_Ferrari
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 05, 2011 5:13 pm

Mesaj de danyel_Ferrari » Mar Mai 08, 2012 5:23 pm

Din cate am mai citit si pe forum, e cam o problema generala cu amortizoarele. In afara de trancanit, sincer sa fiu nu se observa o instabilitate , cum am sesizat-o spre exemplu la vechea masina (logan). Cei drept, avea si 80 k si cand mai batea si vantul din lateral chiar se simtea.
La lancer, nici la viteze peste 130 nu se simte instabiltatea specifica amortizoarelor, insa acel trancanit e insuportabil, mai ales pe macadam sau pe un drum denivelat.
Nu stiu ce marca sunt, insa ma interesez si - ti spun.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori