Filtru Polen Lancer Din'97

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
fanevo6
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 14, 2010 8:40 pm

Mesaj de fanevo6 » Joi Noi 01, 2012 1:36 pm

stie cineva unde este pozitionat fitrul de polen la un lacer din '97??
si mai am o problema cu turometrul si vitezometrul!!!cand se face cald in masina sau sta in soare nu mai funtioneaza!!!am incercat sa o bag testerul pe masina dar nu prea gasesc soft pentru ea.Masina e din 1997,1.3i(12 valve)

Avatar utilizator
vazduhuri
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mar 21, 2012 12:01 am

Mesaj de vazduhuri » Dum Dec 09, 2012 11:16 pm

Salut!
Si eu am Lancer din 1997 su an avut aceeasi dilema. Mesterii de pe la servisuri mi-au zis ca masina nu are asa ceva, in cataloagele de componente nu apare, dar, totusi un tip din cluj l-a gasit si mi l-a curatat (imi intrau in masina seminte de arbori, frunze, paie, tot ce pica pe capota)
Deci, daca vrei sa gasesti filtrul de polen, trebuie sa deschizi torpedoul, care in pozitie deschisa se opreste in mod normal in doua tzumburushe latelale, care ii limiteaza cursa. Torpedoul poate fi desfacut, apasand respectivele tumburuse inspre interior, astfel incat sa treaca pe langa rama ce in mod normal limiteaza rabaterea. Practic deschizi torpedoul cu supraextensie, ca si cum l-ai da peste cap, el ajungand sa atarne in jos.
Dupa ce reusesti sa inlaturi din cale torpedoul, vei vedea in spate o cutie mare, neagra. Aceea este cutia ce adaposteste filtrul de polen (sau filtrul de crengi, in cazul masinii mele).
Evident, dupa ce cureti filtrul, il bagi la loc, inchizi cutia si fortezi torpedoul inapoi in positia normala.
Sper sa te fi ajutat.
Seara faina!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori