Chip Tuning Ralliart

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
alexmiutu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 12, 2012 1:14 am

Mesaj de alexmiutu » Vin Noi 09, 2012 7:55 pm

Salut,am si eu o intrebare:am un Lancer de 2000 cmc aspirat pe benzina de 99 kw si mar interesa daca stie cineva cat de mult ar ajuta un chip tuning ralliart si de unde las putea cumpara,o adresa ceva mi-ar fi foarte multumitoare.Va multumesc

Avatar utilizator
EvoX
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 27, 2007 7:22 pm

Mesaj de EvoX » Dum Ian 06, 2013 7:40 pm

Salutare,
alexmiutu, ca sa transformi un 2.0 aspirat intr-o mica bestie cum este ralliart (240 CP) e nevoie de o operatie mai ampla decat un simplu chip tuning. De exemplu, in cazul motoarelor aspirate, tijele pistoanelor sunt prelucrate prin turnare, in timp ce la cele supraalimentate tijele sunt prelucrate prin forjare, ceva mai rezistente, absolut necesare pentru un raport de compresie marit. Apoi, daca tot te apuci ar fi bine sa pui niste pistoane din aluminiu; acestea asigura o mai rapida urcare a motorului in turatii. Pana la urma te costa vreo 7-8000 USD, avand in vedere ca motorul trebuie realmente... eviscerat, din cate am inteles ramane numai blocul motor; nu sunt sigur daca mai poti opri chiuloasa, dar nu prea cred. Vezi si tu pe net ca sunt destule la "Mitsubishi supercharger kits" , dar si ar fi un mic inconvenient... eu nu am gasit decat prin SUA si Australia.
Ramane de vazut daca merita investitia...
Bafta!

Avatar utilizator
RACINGCODE
EVO I
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 4:03 am

Mesaj de RACINGCODE » Dum Ian 06, 2013 10:05 pm

QUOTE (alexmiutu @ Nov 9 2012, 07:55 PM) Salut,am si eu o intrebare:am un Lancer de 2000 cmc aspirat pe benzina de 99 kw si mar interesa daca stie cineva cat de mult ar ajuta un chip tuning ralliart si de unde las putea cumpara,o adresa ceva mi-ar fi foarte multumitoare.Va multumesc
Chiptuning la aceste modele nu face decat Racing Code. Firma pe care o pomeneai nu are in portofoliu acest model.
Un chiptuning facut custom este un avantaj in ceea ce priveste comportamentul dinamic si buna functionare a motorului.
Am setat multe astfel de masini echipate cu acest motor si reultatele au fost imbucuratoare.
Ecu ne permite sa setam acest model inclusiv cu modificari radicale cum ar fi stroker kit, axe cu came, kit turbo sau compresor...

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori