viitor posesor de Colt

Prezinta-ti Coltul aici!
Avatar utilizator
Leutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 10, 2007 5:49 am

Mesaj de Leutz » Lun Sep 10, 2007 7:38 am

Salutari tuturor.

Nu sunt inca posesor de Mitsubishi, insa am antecedente in famillie (Space Wagon, 2.0 T.Diesel, 1992. Merge si acum impecabil, fara nici o defectiune majora in 15 ani, in ciuda conditiilor de exploatare din Ro. O extraordinara masina de familie si NOTA BENE ... cu nesperate calitati off-road).

Intrucat nu exista o sectiune a "doritorilor de Mitsubishi", ma prezint doar eu pt . moment, urmand CU SIGURANTA ca in cateva luni sa va fac cunostinta si cu masina. Sper ca n-am gresit ca postat la topicul asta.

Prin urmare ... ma numesc George Leu (Leutz). Sunt in Jp de ceva timp, insa ma intorc definitiv in tara peste vreo 6 luni, undeva prin martie-aprilie 2008. Deci prin luna mai ar trebuie sa fiu in stare sa va arat niste poze cu un Colt (mai mult de-atat nu ma tine ... dar poate un Pajero undeva mai peste cativa ani).
Cert e ca mi-a placut Coltul de cand l-am vazut prima data; ma refer la ultima versiune. Cu totul si cu totul diferit de vechile Colt-uri. Daca imi aduc bine aminte chiar a fost masina anului in Ro la momentul aparitiei.

Oricum, vreau sa va multumesc pentru postari, pt. ca datorita voua am aflat multe, multe lucruri utile; si daca in urma cu ceva timp aveam inca unele retineri, acum sunt sigur ca o sa-mi iau Mitsubishi.

Inca o chestiune/rugaminte/intrebare. As deschide o sectiune legata de Misthubishi Japan, acum cat mai sunt p-aici ... la mama lor acasa. Sunt cateva "chestiuni" p-aici pe care nu le exporta, din varii motive. E o fata a lor cu totul si cu totul interesanta si foarte putin cunoscuta. Sunt sigur ca niste poze/descrieri ar trezi interesul forumistilor. Si a celor mai sportivi si a celor mai ... familisti.
Nu prea stiu insa cum se procedeaza. O mana de ajutor de la admin???

Toate cele bune tuturor.
Mile multe si fericite la carma mitzelor !!!

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Lun Sep 10, 2007 10:51 am

Bine ai venit colegul, da chiar ar fi misto de pus niste poze de la mama Mitselor.

Avatar utilizator
keny
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 14, 2007 11:04 pm
Contact:

Mesaj de keny » Lun Sep 10, 2007 2:50 pm

Leutz, continua thread-ul cu informatiile care doresti sa le postezi, inclusiv cu detaliile "directly from Japan" Bafta!

Avatar utilizator
Jeff
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 12, 2007 3:28 pm
Contact:

Mesaj de Jeff » Lun Sep 10, 2007 11:32 pm

Treaba cu "directly from Japan" e cunoscuta, sunt multe firme nipone care procedeaza asa. Stiu modele de varf de scule audio care le gasesti numai acolo, vorbind si de marci cunoscute (Pioneer, Alpine etc) dar si marci foarte rare, necunoscute pe la noi. La fel si cu masinile. Stim ca Skyline este construit exclusiv cu volan pe dreapta, stim si de Subaru WRX STI Spec C care este tot exclusiv japonez. Ideea topicului "Japan only!" e binevenita si cred ca onoarea de a-l infiinta revine lui Leutz

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mar Sep 11, 2007 8:53 am

Si Impreza S203 si S204 sunt tot pentru Japonia.

Avatar utilizator
Leutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 10, 2007 5:49 am

Mesaj de Leutz » Mie Sep 12, 2007 9:00 am

Uitati Mitsubishi-urile din clasa kei-car. Mai sunt vreo cateva, da' n-am reusit sa prind nici unul pe strada zilele astea si sa-l pozez. Le stiti pe toate de pe net, fara doar si poate, dar iata-le si in carne si oase ...

Cat despre clasa "kei", ce-ar fi de zis. Ar fi sa zicem clasa mini sau city de pe la noi dar nu intru totul, pt ca se refera strict la motor (660 cc obligatoriu) nu la marimea masinii. E oricum o categorie diferita din punct de vedere legal.
Initial probabil ca la asta s-au gandit, niste city-car minuscule, cu care sa te tarai de colo-colo prin aglomeratie. Ce-au ajuns acum?? Porcariile alea de motoare is din ce in ce mai bine facute (turbo majoritatea, hahaha), masinile kei au crescut substantial in dimensiuni si performante, au iesit din clasa mini si au iesit de mult si de pe "sosea" ... atat in off-road cat si pe pista. Prin urmare se gasesc lejer si roadster-e si jeep-uri si van-uri si camioane KEI. (cu performantele de rigoare evident; nu va ganditi la prostii).
Cert e ca micii bolizi castiga din ce in ce mai mult cota de piata, pt ca pt ele se platesc cele mai mici impozite, taxe de drum, taxe de parcare, taxe de poluare etc. In plus consuma putin si pretul de achizitie e si el relativ mic. E adevarat au si restrictii pe unele categorii de drumuri, iar viteza maxima admisa pt ele e 80.
Pe unele din ele le exporta, cel mai cunoscut ar Suzuki-ul WagonR, insa cu motoare mai mari, din cate am vazut prin oferte.

Cam asta se poate citi si pe net.
Iata insa si o parere personala despre ele, pt ca sincer sa fiu, cele mai multe masini in care m-am urcat de cand sunt aici au fost kei-uri (sunt cele mai ieftine si cand e vorba de inchiriat).
Is mult mai agile decat m-am asteptat. In general is inguste si inalte, gen Logan. Cutie automata fara discutie. Intra LEJER 4 persoane si un minim de bagaje si inca se misca nesperat de bine (probabil transmisia e "de vina"). Aerul conditionat nu se simte (oricum, nu asa ca la Matiz, care cu 2 persoane la bord crapa cand vrei sa te racoresti). Eu unul mi-as lua asa ceva fara discutie. Dar asta e alta poveste ...

M-am lungit. Sorry. Iata si pozele.
Pajero mini, eK varianta mai veche, Toppo si vestitul "i".
Fişiere ataşate
IMG_0770_mic.JPG
IMG_0770_mic.JPG (141.04 KiB) Vizualizat de 5871 ori
IMG_0773_mic.JPG
IMG_0773_mic.JPG (139.92 KiB) Vizualizat de 5871 ori
IMG_0782_mic.JPG
IMG_0782_mic.JPG (120.2 KiB) Vizualizat de 5871 ori
IMG_0797_mic.JPG
IMG_0797_mic.JPG (126.67 KiB) Vizualizat de 5871 ori

Avatar utilizator
Leutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 10, 2007 5:49 am

Mesaj de Leutz » Mie Sep 12, 2007 9:36 am

P.S.
"i"-ul l-am vazut in oferta din UK. Il au cu motorizarea originala, de 660cc. FABULOS. Poate o ajunge si-n Romania.

http://www.mitsubishi-cars.co.uk/i/specifications.asp#

Interesant nu? 660cc - 57cai, 85Nm.
Asta ma duce cu gandul la ofertele pe care le vad pe net la destul de multi producatori, genu' 1000/1100cc (chiar si 1.2) ... 60-65cai ...

Avatar utilizator
Ady
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 25, 2007 9:31 pm

Mesaj de Ady » Joi Sep 13, 2007 7:59 pm

Ultima poza e super... mi-as lua asa ceva exlusiv pentru mers la peste nu de alta dar m-am saturat sa fac off road cu masini de familie gen A4 Focus sau Cielo ... nu cred ca are rost sa povestesc ce bine mergea Cielo pe drumul forestier (bine ca am vandut-o)

Avatar utilizator
Leutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 10, 2007 5:49 am

Mesaj de Leutz » Mie Oct 17, 2007 4:51 pm

QUOTE (Ady)Ultima poza e super... mi-as lua asa ceva exlusiv pentru mers la peste nu de alta dar m-am saturat sa fac off road cu masini de familie gen A4 Focus sau Cielo ... nu cred ca are rost sa povestesc ce bine mergea Cielo pe drumul forestier (bine ca am vandut-o)

auzi, da' una de-asta nu te-ar aranja pentru un pescuit mic???
sigur s-ar "agata" ceva de ea :wink:

sorry ca prezint concurenta :twisted:
Revin si cu ala care trebuie, da' nu l-am prins pe strada. Nu vorbesc de Outlander. E unu mai mic, gen Forester (De fapt mai degraba in clasa lui Rav4). Super-misto ... da' cam rar, din pacate ...
Fişiere ataşate
P1000011_mic.JPG
P1000011_mic.JPG (82.57 KiB) Vizualizat de 5540 ori
P1000012_mic.JPG
P1000012_mic.JPG (72.52 KiB) Vizualizat de 5540 ori

Avatar utilizator
Leutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 10, 2007 5:49 am

Mesaj de Leutz » Mie Oct 17, 2007 5:24 pm

Uite si Colt-ul 4wd. Mica ... da' ridica !!
Cred ca te-ar scoate si asta destul de bine din namol ... la un pescuit mai usurel asa. Ce zici??

Si ca veni vorba de Colt. In zona in care stau a aparut un nene cu un Ralliart Version-R. L-am vazut de cateva ori, da' nu l-am pozat :cry:

E bestial. Am plans de-a sarit camesa de pe mine dupa ce l-am vazut in carne si oase. Arata mult mai "bagabont" decat in pozele simpatice de pe site-uri.
Fişiere ataşate
IMG_0802_mic.JPG
IMG_0802_mic.JPG (55.15 KiB) Vizualizat de 5535 ori

Scrie răspuns

Înapoi la “Coltul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori