2008 Mitsubishi Colt 1.5 Di-d 95cp Sparkling Black

Prezinta-ti Coltul aici!
Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Mar 15, 2013 12:02 am

Felicitari pt insonorizarea DIY si claxoane. Am facut si eu o sonorizare cu banda bituminoasa cu folie de aluminiu iar apoi folie din spuma pe toate 4 usile, dar trebuie sa spun ca nici eu nici colegul a carui masina am lucrat-o nu am fost prea impresionati de rezultate. Ce-i drept, era un forfour, care are panourile exterioare din plastic... Am sesizat o oarecare imbunatatire a calitatii sunetului si s-au ingreunat simtitor usile fapt ce le-a facut sa se inchida mai bine, smarturile sufera de o senzatie foarte ieftina la inchisul usilor, zici ca dai cu un scaun de perete. Nu am sesizat insa vreo scadere a zgomotului venit din exterior, si nici de afara nu pot sa zic ca se auzea muzica mai incet. Ca insonorizare deci nu am considerat experimentul un succes. Ceva imbunatatiri sunt dar nu la ce ma asteptam. Poate in combinatie si cu o pasla, ar fi functionat mai bine, dar n-am mai apucat sa punem si pasla.

Hella supertones vreau si eu 2 seturi, ambele masini au claxoane de toata jena. De unde le-ai cumparat?

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Vin Mar 15, 2013 11:29 am

Salut,
daca zici ca esti multumit, e posibil sa apelez si eu la metoda asta.. Numai incearca te rog sa rezolvi cumva cu pozele, ca nu se vad.

Avatar utilizator
siminica
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 16, 2008 12:07 pm

Mesaj de siminica » Vin Mar 15, 2013 10:12 pm

QUOTE (Alex44 @ Mar 15 2013, 12:02 AM) Felicitari pt insonorizarea DIY si claxoane. Am facut si eu o sonorizare cu banda bituminoasa cu folie de aluminiu iar apoi folie din spuma pe toate 4 usile, dar trebuie sa spun ca nici eu nici colegul a carui masina am lucrat-o nu am fost prea impresionati de rezultate. Ce-i drept, era un forfour, care are panourile exterioare din plastic... Am sesizat o oarecare imbunatatire a calitatii sunetului si s-au ingreunat simtitor usile fapt ce le-a facut sa se inchida mai bine, smarturile sufera de o senzatie foarte ieftina la inchisul usilor, zici ca dai cu un scaun de perete. Nu am sesizat insa vreo scadere a zgomotului venit din exterior, si nici de afara nu pot sa zic ca se auzea muzica mai incet. Ca insonorizare deci nu am considerat experimentul un succes. Ceva imbunatatiri sunt dar nu la ce ma asteptam. Poate in combinatie si cu o pasla, ar fi functionat mai bine, dar n-am mai apucat sa punem si pasla.

Hella supertones vreau si eu 2 seturi, ambele masini au claxoane de toata jena. De unde le-ai cumparat?

Multumesc, eu pana acum sunt multumit. Voi reveni si cu detaliile urmatoarelor imbunatatiri.

Claxoanele le-am primit cadou, deci nu cunosc decat provenienta, Anglia.

Avatar utilizator
siminica
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 16, 2008 12:07 pm

Mesaj de siminica » Vin Mar 15, 2013 10:43 pm

QUOTE (andrei @ Mar 15 2013, 11:29 AM) Salut,
daca zici ca esti multumit, e posibil sa apelez si eu la metoda asta.. Numai incearca te rog sa rezolvi cumva cu pozele, ca nu se vad.

Nene Andrei, daca mai ajungi in zona bucurestiului, poti sa mi spui si vezi diferenta singur. Am rezolvat si cu pozele.

Am omis sa adaug inca un upgrade. Proiectoarele coltului meu nu erau prea luminoase, deci acum sunt.
Un set de 3W Power LED 12v montat in proiectoare cu un unghi de 60grade pentru a putea avea lumina si in lateral.
Ideea a fost urmatoarea: pe viraje scurte, stradute inguste, serpentine samd, farurile mele fiind cu tenta neagra nu lumineaza decat in fata. Absolut nimic in lateral. asa ca asta a fost motivul pentru care am facut asta. Poze sunt puse tot la zona MEA.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Vin Mar 15, 2013 10:48 pm

Tocmai voiam sa iti spun, ca ai uitat sa ne spui de lumini.

Nu stiu cat de curand reusesc sa mai ajung in Bucuresti, pastram legatura.

Scrie răspuns

Înapoi la “Coltul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori