2008 Mitsubishi Lancer 1.8 143cp , Cvt Dune Beige

Prezinta-ti Lancerul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
danielclaudiu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 07, 2011 1:15 am

Mesaj de danielclaudiu » Lun Iun 20, 2011 11:09 pm

Multumesc pentru raspuns. La ex masina mea, era un vw tdi am pus tot timpul Castrol,o perioada 0w 30,apoi slx III 5 w 30, dupa recomandarile celor de la vw . Pot spune ca il inlocuiam (personal) la interval de 15000 de km si era ok(consuma cam 0,5 l la 15000 km). Acum ca masina a venit cu Aral, as vrea sa merg pe aceeasi marca, poate ca e doar un" fix" de al meu, si de aceea as fi vrut ceva pareri ! Am cautat si pe net , iar parerile sunt impartite...cert e faptul ca Aral e produs in Germania si nu in...ue, ca altele .Poate si asta imi da un plus de incredere. Vad ca ,pana acum , am parcurs peste 5000 de km de cand o am in posesie , nivelul la ulei e ok si motorul merge super chiar si la turatii mari.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Iun 21, 2011 9:05 am

Nici ararul nu e ulei rau insa am auzit putini care sa puna aceasta marca de ulei intr-un mitsubishi.
Decizia iti apartine.

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Mar Iun 21, 2011 11:08 am

In masina am acum castrol edge 5w40. Foarte multumit.

Avatar utilizator
danielclaudiu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 07, 2011 1:15 am

Mesaj de danielclaudiu » Joi Iun 30, 2011 8:11 pm

Salut ! Astazi am dus masina in service pentru schimburile de filtre si ulei ! Pana la urma m am decis sa schimb uleiul tot cu Aral , asa ca am luat Aral High Tronic 5 w 40(full sintetic), cu specificatiile ACEA A3,B3,B4 C3;API SM/CF . Filtrele le au pus cei de la service , originale Mitsubishi . Costul de manopera + filtre 210 euro , iar uleiul(5 litri) inca 50 de euro! Am insa doar o nemultumire , ca nu au reusit sa mi stearga kilomentrajul pentru inspectia periodica din butoanele din bord,. Asa ca trebuie sa revin la ei sa mi stearga datele cu laptop ul. Stie cineva cum se sterge inspectia periodica din computerul de bord ,eu sincer am incercat si chiar nu am reusit si in plus de asta nu pot intra de pe butonul de INFO in setari, daca as vrea sa schimb ceva(cum ar fi limba,de pilda) nu am cum! Multumesc de ajutor!

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Joi Iun 30, 2011 9:49 pm

Opresti undeva, tragi frana de mana, pui contactul si apoi poti intra in settings. Nu se poate fara frana de mana trasa.
Ca sa resetezi tu intervalul de service era o procedura pe youtube sau pe forum.evoution.net. Nu mai stiu exact unde, dar implica ceva apasari si tineri de butoane, lua vreo 30 sec.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Iul 04, 2011 7:09 pm

uite aici cum se reseteaza
in principiu opresti masina, tragi frana de mana, pui contactul apesi butonul de la cb pana ajungi la perioada de revizie, tii apasat, si incepe sa clipeasca perioada si km, dupa care apesi din nou. mai multe in documentul atasat in celalat topic.

Avatar utilizator
danielclaudiu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 07, 2011 1:15 am

Mesaj de danielclaudiu » Lun Iul 04, 2011 11:51 pm

Multumesc mult pentru informatii ! Am incercat in nenumarate randuri sa resetez km urmand pas cu pas ceea ce era descris si in manual,dar din pacate se resetau numai lunile ,iar km nu . In seara asta am conectat laptop ul de la firma la care lucrez si am reusit sa sterg datele vechi , introducand noile date ,iar intervalul de la un service la altul era 20000 km,iar acum l am setat la 15000 de km si pe o perioada de 12 luni.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Iul 05, 2011 8:19 pm

ce program ai folosit, cum ai conectat laptopul?

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Mar Iul 05, 2011 10:30 pm

da da zi-ne si noua

Avatar utilizator
danielclaudiu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 07, 2011 1:15 am

Mesaj de danielclaudiu » Mie Iul 06, 2011 2:14 pm

Programul este WOW de la Wurth.(asta e valabil in Italia si nu stiu daca e acelasi in Romania) . Un coleg de al meu foloseste laptop ul , si nu stiu tare multe, dar pot sa va spun ca foloseste aceeasi mufa pentru aproape toate tipurile de masini . Folosisem si in trecut laptop ul firmei sa mi sterg o eroare de la airbag la ex masina mea, deci ,in mare stiam sa umblu pe el..Asa ca intr o seara ,dupa program, m am apucat de mesterit ! Se conecteaza mufa la masina, sub bord,mai exact sub usita de la sigurante din partea soferului, la masinile cu pedala de ambreiaj e la catia centimetri deasupra pedalei ! Daca bagati mana sub bord ,intre usa si volan veti gasi usor mufa. Apoi am introdus datele despre masina in program, apoi am intrat la setari pentru inspectia periodica si am introdus manual noile date kilometri si luni !

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori