2008, Mitsubishi Lancer, 2.0 DID, 140CP, Black Mica, Instyle

Prezinta-ti Lancerul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
teo_paul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 29, 2008 2:09 pm

Mesaj de teo_paul » Lun Noi 03, 2008 9:45 am

QUOTE (moro)Cand i-am dat 200km/h avea 6500-7000..........nu mai stiu exact :-)

Cum a fost mancarea la Gura Diham in weekend?

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Lun Noi 03, 2008 11:56 am

QUOTE (teo_paul)QUOTE (moro)Cand i-am dat 200km/h avea 6500-7000..........nu mai stiu exact :-)

Cum a fost mancarea la Gura Diham in weekend?Ai fost in Gura Diham?.....nu am vazut masina..........

Weekend-ul asta nu am incercat mancarea din Gura Diham. Am fost sus la statia meteo de la Omu. Am urcat sambata pe Valea Bucsoiului si am coborat duminica pe Valea Morarului. Dar au mancare buna in Gura Diham.........

Avatar utilizator
teo_paul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 29, 2008 2:09 pm

Mesaj de teo_paul » Lun Noi 03, 2008 2:04 pm

QUOTE (moro)Ai fost in Gura Diham?.....nu am vazut masina..........

Weekend-ul asta nu am incercat mancarea din Gura Diham. Am fost sus la statia meteo de la Omu. Am urcat sambata pe Valea Bucsoiului si am coborat duminica pe Valea Morarului. Dar au mancare buna in Gura Diham.........


Am ajuns sambata si am plecat in aceeasi zi, slabe sanse de intalnire...Inteleg ca esti alpinist incercat?

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Lun Noi 03, 2008 4:19 pm

Moro,

Intrebare...de unde pana unde 6500 - 7000 la DID. la 205 am 5500 cu 1.8 benzina.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Lun Noi 03, 2008 4:26 pm

QUOTE (teo_paul)QUOTE (moro)
Ai fost in Gura Diham?.....nu am vazut masina..........

Weekend-ul asta nu am incercat mancarea din Gura Diham. Am fost sus la statia meteo de la Omu. Am urcat sambata pe Valea Bucsoiului si am coborat duminica pe Valea Morarului. Dar au mancare buna in Gura Diham.........


Am ajuns sambata si am plecat in aceeasi zi, slabe sanse de intalnire...Inteleg ca esti alpinist incercat?Da, slabe sanse sa ne intalnim.......

Se poate spune ca sunt "alpinist incercat". Imi place sa umblu pe "coclauri" :-) ........E frumos.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Lun Noi 03, 2008 4:29 pm

QUOTE (DeBogdan)Moro,

Intrebare...de unde pana unde 6500 - 7000 la DID. la 205 am 5500 cu 1.8 benzina.


Scuze, nu am fost destul de explicit! Am mers cu 200km/h cand masina avea parcursi deja 6500-7000 de km. :wink:

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Lun Noi 03, 2008 4:37 pm

:-D

Scuze ,e roarea era la mine ca n-am inteles...acum m-am iluminat.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Joi Ian 08, 2009 9:57 pm

Jurnal de bord: 13.000 km

Ieri am fost la service sa schimb placutele de frana pe fata(.........simptome: pe partea stanga fata se aude un zgomot de metal care freaca pe alt metal....Producatorul a inlocuit sistemul electronic cu martor la bord care avertizeaza eventuale probleme la sistemul de franare cu un sistem de avertizare ce cuprinde un fel de siguranta metalica incorporata in placuta de frana ("dipazon") si care, in momentul cand atinge pe discul de frana scoate zgomot; mai primitiv acest sistem, dar eficient......chiar daca se mai poate merge cu masina, intrucat placutele nu sunt 100% tocite, zgomotul produs te zgarie pe creier). Mi s-a parut destul de ciudat ca la 13.000 de km parcursi placutele de frana s-au tocit, dar cred ca depinde de stilul de condus mai "agresiv" pe care l-am abordat pana acum . Am fost la service-ul din Metalurgiei, iar baietii de acolo mi s-au parut destul de amabili. S-au miscat destul de repede in comparatie cu cei din Expozitiei, unde am fost acum ceva vreme sa montez ornamente de carbon la interior (consola climatizare si consola schimbator de viteze) si au tinut masina 5 ore.

Ca tot am adus vorba de service-ul din Expozitiei, acolo am asistat la o discutie intre cel care a receptionat masina si unul din "mecanicii" mult prea priceputi, discutie in care "mecanicul" a spus ca el nu se baga la chestii de "rahat" (sa lipeasca niste rahaturi de ornamente), ca, vezi doamne, el este "meserias"..........Discutia asta a avut loc cu mine de fata si va dati seama ca mi-a lasat un gust amar si o parere proasta despre unii "meseriasi" care se cred mult prea buni ca sa se ocupe de masinile noastre. Putea sa spuna ca este ocupat cu altceva sau sa aiba discutia asta fara ca eu sa fiu de fata. Rusine. Pacat de masinile astea faine pentru ca mai incap si pe mainile unora care...............(trageti si voi concluzii).
Si, cum prima impresie conteaza, peste 2000 de km, cand o sa ma duc la prima revizie o sa ma duc la service-ul din Metalurgiei.

Tot ieri, la recomandarea celor de la service, am luat si un aditiv pentru carburant produs in Japonia si garantat de Mitsubishi. Ei mi-au spus ca dupa ce-l folosesti si se curata admisia/evacuarea "ai alta masina". Astept sa vad ce zice masina depre acest lucru.

La sfarsit "nota de plata": set placute frana fata: aprox 450 RON
manopera: 130 RON
verificat stand frana: 20 RON


Prima revizie la Lancer diesel costa undeva intre 1100-1200 RON (se schimba ulei + toate filtrele).

Sper ca informatiile sa va fie de folos.Multa bafta!

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Ian 09, 2009 10:34 am

Man .. 450 un set de placute pe fata ?
Si eu merg destul de agresiv cu masina (cel putin asa imi zic prietenii), si la revizia de 15k placutele erau tocite 50%. Acum am 22k si placutele se apropie de gata - asa ca le-am cumparat si le tin pregatite pana aud sunetul. Ideea e ca am dat 110 ron pe ele si am sa le montez eu.
Sa te bucuri in continuare de masina

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Vin Ian 09, 2009 11:19 am

QUOTE (cix @ Jan 9 2009, 11:34 AM) Man .. 450 un set de placute pe fata ?
Si eu merg destul de agresiv cu masina (cel putin asa imi zic prietenii), si la revizia de 15k placutele erau tocite 50%. Acum am 22k si placutele se apropie de gata - asa ca le-am cumparat si le tin pregatite pana aud sunetul. Ideea e ca am dat 110 ron pe ele si am sa le montez eu.
Sa te bucuri in continuare de masina



Spune-mi si mie, te rog, de unda ai luat placute cu 110 RON. Caci presimt ca o msa am nevoie de multe seturi de placute pe viitor si la 45O RON pe set....ma cam rupe la buzunar. Multa bafta si tie!

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori