2008 Lancer 1.8M/T 143CP Glacier Silver

Prezinta-ti Lancerul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
gabor13us
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 16, 2008 12:12 pm

Mesaj de gabor13us » Lun Ian 12, 2009 9:15 am

QUOTE (Prime @ Jan 11 2009, 10:03 PM) Goldeye, multe din sunete sunt de la drumuri. Eu prima oara am auzit zgomotul din spate pe centura ploiestiului cand dadeam din groapa in groapa. Sunt curios daca in afara au aceleasi probleme. Cat am mers in austria nu am auzit nici bucsa spate, nici greierasul de la torpedo, care in romania canta zilnic la gropi si denivelari....si care a aparut prima oara pe drumurile din statiunile reunumite din valea prahovei.

si eu sunt de aceeasi parere.

Avatar utilizator
Prime
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 25, 2008 11:59 am

Mesaj de Prime » Mar Feb 03, 2009 6:15 pm

QUOTE (goldeye3002 @ Aug 12 2008, 11:57 PM) Pentru inceput, tubul si amplificatorul le-am montat eu dupa ce am cerut cateva sfaturi. Operatiunea a inceput prin montarea unui filtru high-low.Acesta a fost montat pe boxele spate pentru ca am vrut sa fie stereo desi nu conteaza prea mult pentru tubul de bass(cred). Se dau ornamentele pragurilor fata respectiv spate jos, apoi cel al stalpului(pe care se afla centura de siguranta). Vin foarte usor jos, am cautat pe ceva forumuri din state care sunt firele boxelor din spate, le-am localizat in mufa care intra in acel burduf care intra in usausi. La mine a fost cel turquaz si cel galben cu o dunga rosie respectiv albastra pentru cealalta usa. Acolo m-am racordat cu firele pentru filtrul high-low, acesta este necesar pentru a face iesirile RCA care intra in statie.Aceeasi treaba si pentru cealalta parte. Am tras firele pana in spate unde am montat filtrul(se poate monta in orice alta parte dar am considerat ca acolo e cel mai bine), impamantarea am prins-o la un surub care se afla sus in partea centru-stanga(cum te uiti de afara la portbagaj). Apoi a urmat cablul de alimentare pentru statie, aici am studiat lung problema si am decis sa il trag pe partea soferului, bagat dupa aripa(intre aripa si contra-aripa e spatiu cat sa bagi mana) si apoi l-am bagat in masina ciupiund putin burduful cu fire care intra in usa de la sofer, ciupit exact cat sa intre cablul si nu apa. Apoi tragi cablul pana in portbagaj prin ornamentele pragurilor, intra foarte frumos si fara probleme. Statia o pui unde vrei si crezi ca e bine, impamantarea statie am racordat-o la un surub unde sunt prinse si alte cabluri ale masinii, daca dai jos bancheta si rabatezi spatarul scaunelor din spate ai sa vezi pe acolo ceva suruburi de care sunt legat fire pentru impamantare, il legi acolo si noapte buna. Eu am dat acea bucata de spatar, ca sa zic asa, care nu se rabateaza si este prinsa de caroserie cum 2 suruburi jos si acolo am legat. De aici e doar o chestiune de legaturi si cam atat. Poze nu am facut din pacate pentru ca era o caldura tropicala... Daca mai ai ceva nelamuriri sa imi spui, nu stiu cat de bine am explicat...nu am experienta in domeniu.
...Am uitat sa precizez ca firul pentru remote al statiei l-am tras de la panoul de sigurante, respectiv din soclul sigurantei al brichetei.Aceasta primeste curent doar cand este pus contactul. Firul de remote este necesar a fi conectat pentru a nu se descarca bateria masinii.

Si acum cateva poze cu folia:
Cum se dau jos pragurile alea? Ai cumva poze?

Avatar utilizator
goldeye3002
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 29, 2008 9:57 pm

Mesaj de goldeye3002 » Mar Feb 03, 2009 6:59 pm

Nu am apucat sa fac poze.Se dau jos foarte usor,bagi putin degetele sub ele si tragi, iasa usor, nu ai ce sa rupi.

Avatar utilizator
Prime
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 25, 2008 11:59 am

Mesaj de Prime » Joi Feb 05, 2009 10:46 pm

Si firele turquaz si galben+rosu/albastru ce sunt? Stii cumva care este plusul si care e minusul?

Avatar utilizator
goldeye3002
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 29, 2008 9:57 pm

Mesaj de goldeye3002 » Vin Feb 06, 2009 9:25 am

Turquaz + galben cu dunga rosie - pe partea stanga
Turquaz + galben cu dunga albastra - pe partea dreapta

Plusul cred ca e cel mai gros dintre cele doua - turquazu( din cate imi aduc aminte)

Avatar utilizator
goldeye3002
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 29, 2008 9:57 pm

Mesaj de goldeye3002 » Vin Mar 27, 2009 3:15 pm

18500km, am facut revizia la rmb inter-auto Cluj, cost 626lei cu tot cu TVA. Schimbat ulei,filtru ulei, filtru polen, filtru aer motor, resetat intervalul de revizie la 20.000km. Multumit de prestatia celor de la service de aceasta data.
Salutari de la Cluj!

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Lun Mar 30, 2009 2:43 am

imi place la nebunie culoarea
in legatura cu pozitia numarului: asa o sa arate si la mine in cateva zile
o sa pun poze si o sa deschid in thread cu a mea turbotica imediat ce vine de la service (ca a facut buba)

oare daca ma duc la politie si cer un numar din acela mic pe motiv ca pe cel mare nu am unde sa-l pun, imi dau ?!
il platesc normal !

si era sa uit

sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Lun Mar 30, 2009 9:13 am

QUOTE (SickneS @ Mar 30 2009, 02:43 AM) imi place la nebunie culoarea
in legatura cu pozitia numarului: asa o sa arate si la mine in cateva zile
o sa pun poze si o sa deschid in thread cu a mea turbotica imediat ce vine de la service (ca a facut buba)

oare daca ma duc la politie si cer un numar din acela mic pe motiv ca pe cel mare nu am unde sa-l pun, imi dau ?!
il platesc normal !

si era sa uit

sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea

Nu iti va da numarul.

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Lun Mar 30, 2009 9:15 am

QUOTE (Speedy @ Mar 30 2009, 09:13 AM) Nu iti va da numarul.

damn
oricum vad eu cum il prind pe ala undeva in stanga !

Avatar utilizator
goldeye3002
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 29, 2008 9:57 pm

Mesaj de goldeye3002 » Lun Mar 30, 2009 1:32 pm

Ms de urari. Numar sunt aproape sigur ca nu iti va da. Cumperi un suport de numar de lancer evo, lucrezi putin la el si in pui ca in poze. Nu e atat de complicat si arata bine, parerea mea. Succes

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori