Proiectoare De Ceata Aftermarket

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
alecs.utzul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 30, 2015 7:33 pm

Mesaj de alecs.utzul » Vin Ian 29, 2016 5:32 pm

Salutare!
Azi am fost sa imi spal si eu masina iar in timp ce asteptam la spalatorie, am observat ca una din grilele acelea de plastic care sunt in locul proiectoarelor, au disparut. Am ajuns imediat acasa si cand am vazut ca un set de proiectoare costa 200 de lei mi-am facut imediat comanda de astea http://www.aliexpress.com/item/Dyno-Rac ... 78280.html .
Acum urmeaza intrebarea. A mai montat cineva asa ceva? Care este parerea vostra despre ele?

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Ian 29, 2016 6:27 pm

Salut,

Imi place stilul tau, tot raul spre bine. Si eu mi-am facut facelift la suzuki dupa ce am scapat-o intr-o curba

Grila ta probabil i-a trebuit cuiva aseara. Un coleg cu skoda a ramas fara un bandou de pe bara, s-a mai incalzit si au iesit astia l-a ciordit. Unde aveai masina, el sta pe la real berceni...

Proiectoarele sunt frumoase, altceva n-as sti sa-ti zic despre ele. Sper sa arate bine si in realitate, macar sa fie estetice daca n-or lumina prea bine. Sa pui folie anti-ciobire serioasa pe ele ca sa le protejezi un pic, cine stie ce calitate are plasticul ala.

Apoi kitul de cablare ce vine cu ele, il inspectezi, vezi sa nu fie litze in loc de cabluri...daca nu pare serios nu-ti bate capul cu el. Butonul il inlocuieste pe cel OEM sau trebuie instalat pe undeva? Masina ta e precablata pt proiectoare in vreo oarecare masura?

Ai putea sa le legi ca DRL. Te mai costa un pic modulul de comanda DRL dar instalezi totul sub capota si se aprind si se sting automat, nu ai butoane chinezesti in habitaclu.

Sau ca proiectoare de ceata, sa le legi cu un releu alimentat din baterie si comandat de stopul de ceata. Ai avea proiectoare de ceata care se aprind doar odata cu stopul, dar sa fim seriosi ar trebui sa le folosesti oricum doar cand e ceata sau ploua torential ori viscoleste, si deci le-ai folosi impreuna oricum. Si tot asa nu ai butoane chinezesti in masina. Dar am zis pe locul 2 ca nu stii cat de bine lumineaza, poate sunt praf si nu mai rau ar face pe ceata. Vezi tu.

Sa nu-ti pui xenoane in ele oricum.

Sa ne tii la curent

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Vin Ian 29, 2016 6:52 pm

mi-am montat eu proietoare aftermaket. au venit cu grila cu cablaje cu buton cu tot.
butonul se monteaza in partea stanga intre volan si usa, sunt trei butoane unul este fals se scoate si se monteaza cel de proiectoare. legatura la alimentare a facut-o un electrician nu stiu de unde a legat dar se opreste daca opresc motorul - prima data le montasem pe direct si daca opream motorul nu se opreau si ele -
ale mele merg de vreo sase sapte ani unul singur a fost spart de o piatra am comandat alt set si am inlocuuit doar proiectoarele cablajul a ramas cel vchi

Avatar utilizator
alecs.utzul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 30, 2015 7:33 pm

Mesaj de alecs.utzul » Sâm Ian 30, 2016 1:55 am

Cat te-a costat montajul?
Alex, nu cred ca cineva a furat-o, am camera care imi bate in permanenta pe masina si nu cred ca cineva s-ar fi incumetat. Cred ca am dat ca bolovanu intr-un morman de zapada, fara sa imi dau seama si am pierdut-o...

Avatar utilizator
tyty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 02, 2009 1:47 am

Mesaj de tyty » Sâm Ian 30, 2016 2:16 am

Confirm ce a spus Nini. Vin si cu releu inclus. Eu le-am montat singur.
Comanda releului (firul albastru) se conecteaza la tabloul de sigurante, deci se vor stinge dupa ce iei contactul.
Au si instructiuni incluse daca tin bine minte.

Avatar utilizator
alecs.utzul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 30, 2015 7:33 pm

Mesaj de alecs.utzul » Dum Ian 31, 2016 8:14 pm

Si totusi, este scump montajul? Necesita operatiuni speciale (activare din calculator, etc) ?

Avatar utilizator
tyty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 02, 2009 1:47 am

Mesaj de tyty » Dum Ian 31, 2016 9:24 pm

Daca le montezi singur nu te costa nimic .
Cand folosesti cablajul, releul si butonul inclus nu e nevoie de activare din calculator.

Avatar utilizator
alecs.utzul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 30, 2015 7:33 pm

Mesaj de alecs.utzul » Dum Ian 31, 2016 11:38 pm

Nu stiu daca ma descurc singur. Dar poate cineva cine a mai facut-o, din bucuresti, de pe forum, ma ajuta si pe mine...Pun cateva beri la bataie si poate poate!:))

Avatar utilizator
m_mosu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 06, 2010 3:11 pm

Mesaj de m_mosu » Vin Feb 05, 2016 12:14 pm

Daca nu le-ai montat inca si ai rabdare sa se mai incalzeasca afara sa nu ne tavalim prin noroi, plus ca berea pe frig nu merge, te pot ajuta eu.
P.S. Sa n-avem discutii, sunt stomatolog nu electrician asa ca in loc sa lumineze e posibil sa zambeasca da ne descurcam!

Avatar utilizator
alecs.utzul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 30, 2015 7:33 pm

Mesaj de alecs.utzul » Vin Feb 05, 2016 3:47 pm

Buna asta cu zambetul:))
Inca nici nu mi-au venit, le-am luat dupa aliexpress si dureaza cam mult pana vin, sunt direct din china...drumu e lung:))

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori