Aditiv Combustibil

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
BadMike1989
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 22, 2015 10:26 pm

Mesaj de BadMike1989 » Vin Apr 08, 2016 5:25 pm

Hello,

Ati folosit aditivi care se pun in rezervor cu rolul de a curata injectoarele?
As vrea sa ii fac un refresh la motor dupa ce a condus nevasta (care abia a luat carnetu) masina 4 luni si a mers cam sub turat.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Sâm Apr 09, 2016 9:02 am

Eu am pus odata aditiv de curatat pompa de benzina si injectoarele, desi am kilometrii putini si merg destul de turat. Am observat o scadere a consumului cat a fost aditivul in motor, dar nimic in rest. Am pus un recipient de 500ml la un rezervor plin de benzina. Asa scria pe aditiv.
Mai mult m-am gandit la acel filtru de benzina din rezervor cand am luat aceasta decizie. Am zis ca poate se mai curata, avand in vedere ca nu se schimba niciodata.

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Sâm Apr 09, 2016 6:19 pm

baga benzina cu cifra octanica mare full ..sau dc e diesel ...1 l de benzina la un full si dai ture multe la masina si o sa simti ca e mai ok

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Apr 11, 2016 9:06 am

Nu are rost sa-ti bati capul cu aditivi doar pt ca a condus sotia, condu si tu cateva zile mai sportiv si isi revine masina.

Nu se infunda nimic. Daca pui benzina cu CO mai mare aia are si ceva mai mult etanol, curata mai bine Eu asa o tratez pe a mea, CO98-100 si 140kmh pe autostrada, dupa 2 ore de mers la 4000 am certitudinea ca nu mai sunt depuneri pe nicaieri.

Foarte important este uleiul folosit, daca se volatilizeaza vaporii sunt trasi in admisie ca mai apoi sa arda in motor, dar pe parcurs se condenseaza si se depun pe tractul admisiei, clapeta de acceleratie, senzorul map...

Avatar utilizator
BadMike1989
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 22, 2015 10:26 pm

Mesaj de BadMike1989 » Lun Apr 11, 2016 12:44 pm

Folosesc Liqui Moly 4100 5W-40.

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Lun Apr 11, 2016 10:23 pm

Buna ziua,

In ce ma priveste am fost mereu sceptic in privinta aditivilor de orice fel,fie in benzina fie in ulei.
Insa dupa cateva cautari am aflat ca practic aditivul pentru curatarea injectoarelor chiar functioneaza.
Conform acestui video,facut de cei de la "fifth gear" :

https://www.youtube.com/watch?v=WQN-0zvZNbY

S-a ajuns de la 177,5 CP inainte de aditiv la 183,4 dupa o saptamana de umblat cu aditivul in rezervor.

Referitor la benzina cu cifra octanica mai mare(am vazut un coment),asa credeam si eu,bag benzina mai puternica,castig ceva putere si mai tin si motorul curat.
In primul rand din experienta proprie va spun ca nu are nici o sustinere aceasta teorie,Am desfacut admisia dupa aproximativ 8000 km parcursi cu benzina EVO de la un anumit peco si era la fel de murdar ca dupa folosirea benzinei de 95 de la petrom.
Acest video cred ca va clarifica cel mai bine ceea ce spun eu pentru ca se face un studiu si pe anumiti producatori,nu de la noi,dar ne putem face o idee daca merita sau nu sa aruncam banii pe o benzina mai scumpa,daca motorul masinii noastre este setat de ECU sa functioneze exact la fel,orice benzina am folosi.
Precizez ca aveam impresia atunci cand foloseam benzina mai scumpa ca masina parca zboara,insa cred ca era doar o impresie.
Atasez clipul despre care vorbeam:

https://www.youtube.com/watch?v=WTaBngvsPrc


Sper sa fie de folos informatiile.



Cu respect.


Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori