Lancer Clasic 1.6 SDN 98CP Invite

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
greenlight
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 25, 2008 3:02 pm

Mesaj de greenlight » Mar Aug 26, 2008 5:08 pm

De ceva vreme cautam sa-mi iau masina intr-un buget relativ restrans. Ma invarteam in lumea Clio III, Kia Ceed, Hyunday i30, Skoda Tour, Opel Astra Clasic, ma rog o masina cu dotari civilizate dar sa nu depaseasca un buget, eventual sa fie sub el si cel mai important sa fie pe stoc. Buun. Ma duc sa vad Clio si m-am suit pe pereti cand am deschis portbagajul si cam duce lipsa de asa ceva in plus fabrica renault , la fel si la celelalte. De Skoda si Opel stiam ca sunt masini foarte bune si fiabile. Din vorba in vorba ajung sa vad si un Colt... sper sa nu jignesc pe nimeni, dar din punctul meu de vedere masina este uratica, nu are portbagaj si clar a iesit din discutie. Am vazut Lancerul Clasic si am cerut sa ma sui in el, sincer... la exterior nu mi s-a parut o masina care spunde multe, dar in interior... mega simplista, un interior care-mi ofera exact ceea ce-mi trebuie fara bling bling briz briz becuri beculete butoane butonase. Chiar mi-a placut foarte mult. O comand platesc avans si in 3 zile e in Bucuresti. Mai mult a durat relatia cu banca decat sa-mi vina masina.
Ok. Ieri am iesit cu ea pe poarta dealerului si m-am dat cu ea 50 KM, mai mult sincer nu-mi permite timpul si la munca nu ma duc cu ea ca am un scuter pe care-l folosesc cu succes.
Ok as incepe cu minusurile
Torpedou bezna, se vad taieturile de la airbag de la pasager, parasolarul mi se pare putin cam superdimensionat, vizibilitatea in oglinda de interior este deficitara mai ales din cauza tetierelor.
Plusuri
Oglinzi exterioare generoase, finisajele sunt bune spre foarte bune, exceptie facand faza cu airbagu din dreapta, portbagaj mare, roata de rezerva normala nu de aia 80km/h MAX, silentioasa, pot regla intensitatea luminilor de bord, mi le reglez spre minim ca pom de craciun am odata pe an nu in fiecare zi a anului. Iarasi ce-mi place e ce se vede sub capota, se vede motorul si nu un capac de plastic.
De dat inca nu m-am dat cu ea sa trag unpic de motor ca... e noua si 1500 mi s-a sugerat sa o las mai moale, dupa aia sa ma apuc de ea barbateste.
Ce m-a determinat sa o cumpar, desi as fi facut un efort pentru Lancerul nou, a fost urmatorul rationament: Este un model care este pe piata din 2004 si inca se vinde, deci trebuie ca oamenii sa faca o treaba buna cu el de inca se vinde (vezi Astra Clasic, Skoda Tour).
Sper sa am o experienta frumoasa cu masina asta mai ales ca de ce sa mananc castane este prima mea masina cumparata la 0 KM.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mar Aug 26, 2008 5:39 pm

Bine ai venit! Sa te bucuri de masina sanatos si fara probleme!

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mar Aug 26, 2008 11:28 pm

Felicitari si sa o stapanesti sanatos! Cat mai multi Km fara nici o problema!

QUOTE (greenlight)Din vorba in vorba ajung sa vad si un Colt... sper sa nu jignesc pe nimeni, dar din punctul meu de vedere masina este uratica, nu are portbagaj si clar a iesit din discutie.
Lasand la o parte aspectul, Colt-ul ( de altfel si Clio) nu sunt din aceiasi clasa cu Lancerul si nu prea se pot compara.

Avatar utilizator
greenlight
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 25, 2008 3:02 pm

Mesaj de greenlight » Mie Aug 27, 2008 11:02 am

QUOTE (Sfinxul)Felicitari si sa o stapanesti sanatos! Cat mai multi Km fara nici o problema!

QUOTE (greenlight)Din vorba in vorba ajung sa vad si un Colt... sper sa nu jignesc pe nimeni, dar din punctul meu de vedere masina este uratica, nu are portbagaj si clar a iesit din discutie.
Lasand la o parte aspectul, Colt-ul ( de altfel si Clio) nu sunt din aceiasi clasa cu Lancerul si nu prea se pot compara.

Cat se poate de corect, dar in cautarea unei masini pe stoc si in buget am ajuns sa vad si Coltul care a dus la Lancer Clasic. Nu zic ca nu e o masina buna pentru oras si concedii in 2, dar in momentul in care apare un al treilea membru al familiei masina devine neincapatoare. Cei care au copii pot sustine ce am zis mai sus. Sa nu se inteleaga gresit, nu denigrez Coltul ci pot spune ca la o prima vedere la mine a iesit din schema in primul si in primul rand din cauza portbagajului. Daca avea portbagaj comparabil cu al unui Ford Focus Hatchback pot sa spun ca l-as fi ales chiar daca nu e chiar pe gustul meu.
Ca fapt divers portbagajul de la un Smart 4 Two este mai mare decat la Colt (nu se pune rabatarea banchetelor). Prietena (a se citi viitoarea sotie) are un Smart si le-am comparat portbagajul una langa alta.
Criteriile in alegerea unui Lancer in detrimentul altor masini au fost: promptitudinea cu care masina a fost adusa, portbagajul generos, modelul este pe piata de ani buni si e un model asezat, designul interior minimalist si bugetul.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Lun Sep 01, 2008 10:38 am

sa o stapanesti sanatos; ai facut o alegere buna!

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori