2007 Mitsubishi Lancer 1.6 98CP Deep Blue -Sfinxul-

Prezinta-ti Lancerul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mie Sep 19, 2007 11:55 pm

Salutare!

Astazi, 19.09.2077, am facut plata integrala pentru un Mitsubishi Lancer 1,6 Invite culoare Deep Blue. Initial ma gandisem la o culoare deschisa, Cool Silver, dar mi s-a parut ca e lipsita de personalitate. Masina am achizitionata-o de la M Car Bucuresti si-mi va fi livrata prin dealerul local, Iricad Galati. Pana acum nu am ce sa le reprosez. S-au comportat exemplar. Iricad mi-a promis ca pana la sfarsitul saptamanii o sa intru in posesia ei. Mai exact sambata 22.09.2007.
La livrare a primit cineva vre-un bonus ? Un pres, o alarma, un CD-Player, ceva? Ce costuri ati mai avut la livrare? Mi-e mi-au spus ca pe langa numerele rosii, o sa mai am de platit o mica verificare a masinii (20 - 30 RON). E normal? De ce ar trebui sa platesc pentru a-mi instala sigurantele si a verifica ca masina e functionala, ca nivelul uleiului e ok si ca are toate componentele la locul lor? A mai platit cineva pana acum :?: Cam tot atat o sa ma ajunga si instalarea unui CD-Player pe care-l am deja si zace prin casa de vre-un an de zile. Nu e mare lucru de el insa mai tarziu sper sa-l schimb cu ceva mai evoluat care sa admita comenzi audio de pe volan. Mi se pare totusi ciudat sa platesc pentru unele verificari care zic eu ca sunt obligati sa le faca. :?
Apropo de volan cu comenzi audio, am vazut o poza pe net (si o sa o uploadez si aici) cu un volan instalat pe un mitsu Lancer care avea comenzi audio incorpoate in brate. Parea a fi ceva de fabrica (de Mitusbishi) si nu confectionat artizanal sau de vreo firma de tuning. A fost cineva interesat de asa ceva? Ati vazut ceva similar si prin RO? Aveti idee de un pret si de unde ar putea fi achizitionat? Modelul vazut de mine nu apare in lista de optiuni de pe site-ul mitsubishimotors.ro

Pentru cine este interesat, asigurare am facut-o printr-un broker la UNITA (prima de 675 Euro/an, platita integral pentru o valoare asigurata de 12998 euro ) si include casco + vandalism + furt (15% fransiza la furt integral). Am inteles ca asiguratorul este agreat de service-ul de la Iricad si ca exista o intelegere pentru decontare directa. Asigurarea RCA tot la Unita si astfel se extinde asigurarea la furt si in afara tarii. Se poate plati si semestrial sau trimestrial dar prima e mai mare (750 Euro/an).

Sper sa revin cu poze si cu primele impresii spre finalul acestui weekend.

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Joi Sep 20, 2007 12:28 am

Salut Sfinxule

Eu am intrat in posesia noului meu Lancer 1.6 Frost White sambata trecuta pe 15.09. Si eu am facut achizitia tot de la M Car din Bucuresti, dar m-am dus sa iau masina direct de la ei. Cheltuielile pe care le mentionai tu legate de livrarea masinii ti le baga pe gat dealer-ul local, care spera sa mai scoata cate ceva din cheltuielile de transport. La fel mi-au zis si cei din C-ta, ca am de platit o taxa de livrare de 150 RON (verificari etc) si am renuntat sa mai iau masina de la ei.
Verificarile legate de partile tehnice si caroserie ale unei masini noi intra in pregatirea de livrare a masinii, lucru ce intra obligatoriu in sarcina celui care efectueaza livrarea. Deci intr-adevar nu e corect sa ceara acesti bani pentru ceva ce ei sunt obligati prin legea protectiei consumatorului sa faca.
Ma rog, o sa treci repede peste aspectul asta cand o sa vezi masina si o sa dai prima tura cu ea. Eu o am de 5 zile si inca sunt in extaz.
Legat de radio CD, te costa in jur de 100RON montajul daca il ai deja.
Eu mi-am cumparat unul de la ei si am mai platit doar mufe conectoare, adaptoare etc, in jur de 50RON.
Per total eu am mai cheltuit cam 2500 RON peste pretul masinii, aici intrand radio CD, inmatriculare si asigurari(RCA+ o rata Casco). Se preconizeaza si alte cheltuieli in curand, pentru ca odata cu masina primesti si un catalog de accesorii si eu unul nu prea ma pot abtine:)

Avatar utilizator
mihaela75
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 2:51 pm

Mesaj de mihaela75 » Joi Sep 20, 2007 12:28 am

Sa te bucuri de ea!
Noi nu am platit taxa aceea de verificare (dsar am dat cu vreo 1000 de euro mai mult pe masina )!!!

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Joi Sep 20, 2007 8:15 am

Sa le stapaniti sanatosi amandoi. Alba as fi vrut si eu dar nu s-au adus 2.0 mi s-a spus. Legat de accesorii eu am primit covorase si senzori de parcare cadou(nu am vrut MP3 player ca am tinut eu sa am unul anume). Sincer nu regret ca am ales senzori de parcare in loc de MP3 player, sunt atat de utili si parchezi asa usor cu ei. Taxa aia de verificare le-o dadeam in cap daca veneau cu ea.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Joi Sep 20, 2007 1:40 pm

Multumesc la toti pentru aprecieri si felicitari!

legacyb4, felicitari si tie pentru alegerea facuta si cat mai multi km fara probleme. Am vazut pozele postate si pot spune ca arata bine dar la fel ca si a mea o sa fie pretentioasa la intretinere. O sa se vada orice pata si orice urma de praf pe ea.

Referitor la acele costuri legate de livrare nici mie nu mi s-a parut a fi corect sa-mi ceara bani pentru asa ceva. Din acest motiv am si scris pe forum despre acest aspect. Hmmm, vad ca incet incet, incep sa-si schimbe atitudinea......dar cred ca o sa le treaca.
Ceva sfaturi pentru receptie aveti? Ce ar trebui sa urmaresc cand imi livreaza masina? Am inceput sa fac o lista dar nu sunt sigur ca am timp sa o termin sau ca nu voi scapa ceva important. In capul listei am trecut banii de benzina ca am inteles ca o primesti cu rezervorul gol. Apropo, cu ce fel de benzina se simte masina cel mai bine? De la ce producator?
Stie cineva daca se poate circula in afara orasului cu numerele provizorii fara sa platesti taxa de drum (rovigneta) sau de unde as putea afla informatii in acest sens?

Multumesc,

Avatar utilizator
mihaela75
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 2:51 pm

Mesaj de mihaela75 » Joi Sep 20, 2007 3:39 pm

QUOTE Ceva sfaturi pentru receptie aveti? Ce ar trebui sa urmaresc cand imi livreaza masina? Am inceput sa fac o lista dar nu sunt sigur ca am timp sa o termin sau ca nu voi scapa ceva important.
E total aiurea sa verifici o masina nou-noutza, dar pentru siguranta ta verifica sa nu aiba zgarieturi, sa ai roata de rezerva, luminile daca functioneaza corect, inchiderea... ca doar e noua pana la urma tre' sa functioneze corect nu? Banuiesc ca au ei grija sa aiba ulei si toate cele asa cum trebuie!
QUOTE In capul listei am trecut banii de benzina ca am inteles ca o primesti cu rezervorul gol.
He he he... eu am plecat cu ea direct la benzinarie! Asa e o iei cu 1-2 l in rezervor

QUOTE Apropo, cu ce fel de benzina se simte masina cel mai bine? De la ce producator?
Noi punem de la OMV de 95 ca e buna si de la Lukoil de 98. Merge de nu ai treaba!

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Joi Sep 20, 2007 5:45 pm

[quote="2dor"]Sa le stapaniti sanatosi amandoi. Alba as fi vrut si eu dar nu s-au adus 2.0 mi s-a spus. quote]

Cred ca nu au fost tocmai corecti cu tine. In C-ta exista Lancer 2.0 alb, cumparat de la dealerul de aici. Iti zic sigur pt ca e vecin cu mine. Probabil ca nu aveau pe stoc in momentul ala, si au vrut sa iti vanda masina mai repede.

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Joi Sep 20, 2007 6:04 pm

In ceea ce priveste benzina, eu bag acum la inceput pana la 2000km Carerra100 de la OMV. Stiu ca nu e neaparat necesar, dar macar asa pt confortul meu psihic. O sa imi revin eu mai incolo cand o sa analizez bugetul

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Vin Sep 21, 2007 8:52 am

Cand am luat eu masina in August nu prea mai erau multe pe stoc si tovarasul meu de la Mit Motors mi-a spus ca nu gaseste in momentul ala una alba, ca nu se mai importa Lancer. Ideea e ca pesemne s-au adus putine de culoare alba si cum Mit Motors sunt la cheremul celor de la M Car, poate nici nu au apucat sa vada una. Si ca atare eu i-am spus sa imi rezerve una Wine Red sau neagra, a gasit Wine Red. Si nu regret ca nu e neagra.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Vin Sep 21, 2007 10:06 am

QUOTE (2dor)Legat de accesorii eu am primit covorase si senzori de parcare cadou(nu am vrut MP3 player ca am tinut eu sa am unul anume).

Covorasele si senzorii de parcare ti le-au propus ei sau le-ai cerut tu? Eu i-am rugat sa-mi includa in comanda de la bun inceput covorasele si tava pentru portbagaj dar nu stiu de ce nu au facut lucru asta. CD/MP3 Player le-am spus de la inceput ca nu ma intereseaza (am unul nou disponibil). Sa inteleg ca as putea avea o surpriza placuta si sa le gasesc instalate cand primesc masina?

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori