2009 Mitsubishi Lancer Sportback 1.8 143cp Amethyst Black, Intense

Prezinta-ti Lancerul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
andrei00
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 18, 2009 10:17 am

Mesaj de andrei00 » Lun Mai 18, 2009 11:33 am

De vineri (15.05.2009) sunt proaspatul (ca la piata salata) posesor al unui Lancer Sportback 1.8.Toti ma intrebau da de ce iti iei masina asta la banii astia (19.600...si ceva) si la toti le raspundeam sec "Pentru ca asta e masina care imi place!" Da ce optionale are pe ea de banii astia? "Are abs..bla bla bla si alte chesti" si acum daca ma intrebi ce optionale are stau si ma gandesc ceva pana sa-ti raspund cu adevarat , pentru ca sincer sa fiu nu prea m-au interesat(la modul ce ofera concurenta in banii astia).Nici nu sunt ahtiat dupa tehnologie .Am vazut-o si mi-a placut ...adica nu ca mi-a placut m-a hipnotizat.Oricum preludiul il facuse sedanul pe care vroiam sa mi-l iau dar dupa ce am vazut live hatch-ul am zis gata asta e.Vroiam sa-mi iau Instyle dar in Romania singura disponibila e una gri CVT si am zis pas.Ca sa-mi aduca una neagra manuala trebuia sa dau comanda in mai si masina sa vina in octombrie(os fi eu hipnotizat ..dar din pacate aveam nevoie de ea).
Am facut 800 de km in w/e.Am tinut si nu prea am tinut cont de rodaj .
Dupa ce am luat-o de la reprezentanta (Expozitiei) m-am dus pana in militari si pana la piata Alba Iulia si apoi retur militari consum mediu 15%(95 de la Agip) . Am plecat cu ea spre Braila.Pe autostrada deja eram putin dezamagit.Am dat 20000 si uite cum se aude la 120 ...mai mai ca plangeam acolo in masina ... Benzina ca benzina deh ...turatii putine cuplu mic eu obijnuit cu motorina ...iar imi venea sa plang.Stau eu cumintel cu 120 pe cruise ..si trebuie sa depasesc...ma bag in depasire din spate venea unu cu un passat 2001-2002 ma duc eu pana la 160 si ma dau la o parte dar o mai tin accelerata si trece ala cu passatul pe langa mine deja eram plin de spume(avea TDI cu d si i rosii ..cati cai inseamna asta nu stiu ...o sti cineva).Ajung la Braila consum mediu 8.3.
Duminica facem o plimbare pe la Macin , Harsova si inapoi la Braila.Drumul ca in palma asa ca m-am dat un pic la ea ...deja era oftica de pe drumul Bucuresti Braila.Si surpriza viata la benzina incepe de la 3500-4000 , stiam asta si din teorie la 4250 cuplu maxim dar se pare ca si in practica e la fel.Am tinut cont si de faptul ca e in rodaj asa ca nu am trecut de 3000 foarte des.Motorul se comporta excelent si daca vrei sa pleci cu a 5-a de la 60 si daca pleci cu ea de la 120, diferenta fiind evident durata in care ajunge la viteza dorita.Apesi acceleratie si masina nu mai sta pe ganduri pleaca(mi-a fost dor de benzina!).
Drumul cu destule curbe asa ca am putut testa si tinuta de drum impecabil as putea spune.A trebuit sa intru si pe drumuri proaste... gropi, denivelari si da se simte ca suspensia e sport(asta e mergem mai incet pe acolo ).
Aseara am ajuns din nou la bucuresti consum mediu 8.5%, pentru mine e ok chiar daca pana acum am condus diesel cu consum de 5-6.
Sistemul audio e ok...la nevoie te poate lasa fara auz la aceasi claritate ca si aproape de minim.
Dupa weekendul asta pot spune si ca sunt fericitul posesor al unui Lancer.
O sa pun si poze cand o sa le fac , oricum e identic cu cel adus din germania de aici de pe forum.
PS:Pe drumul dintre Constant si Harsova am trecut pe langa asta http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/ ... .html...nu a fost si nu va fi niciodata o idee buna sa depasesti in varful pantei.
Va doresc rulare placuta si fara evenimente.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Mai 18, 2009 11:55 am

Felicitari pentru achizitie si sa te bucuri de ea cat mai mult

Avatar utilizator
dominus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 11:38 am

Mesaj de dominus » Lun Mai 18, 2009 12:17 pm

felicitari pentru achizitie.. s-o stapanesti sanatos si fara incidente

Avatar utilizator
andrei00
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 18, 2009 10:17 am

Mesaj de andrei00 » Lun Mai 18, 2009 12:37 pm

Multumesc pentru urari.Cine stie Dominus poate ne vedem in trafic ca nu stiu sincer cat de multe sa mai fie in Romania.Felicitari si tie.Si apropo ..la tine frana de mana tine tot sus?Sau voi fi nevoit sa fac o vizita la service(nu ca m-ar deranja foarte mult..si in plus nici nu as vrea sa se uite aia la mine si sa zica in sinea lor ...bah tarane asa e la astea!)

Avatar utilizator
dominus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 11:38 am

Mesaj de dominus » Lun Mai 18, 2009 12:41 pm

sincer, n-am bagat de seama.. oricum cand o las in panta trag instinctiv mai mult de ea..

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Lun Mai 18, 2009 12:48 pm

Toate sunt "sus" - franele de mana, nu stiu daca ai observat, dar e un trend la japoneze sa stea asa "sculate" Sa ai multa bafta cu masina si sa ai grija de ea. Ce culoare e?

Avatar utilizator
andrei00
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 18, 2009 10:17 am

Mesaj de andrei00 » Lun Mai 18, 2009 1:00 pm

Multumesc de informatie.E neagra (Amethyst Black).M-am chinuit sa schimb titlu dar se pare ca e vorba de chirurgie pe creier ..ca nu mi-am dat seama de unde o poti face.

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Lun Mai 18, 2009 1:30 pm

Nu stiu daca mai poti acum, merge cu "Edit" pe primul post.

Avatar utilizator
andrei00
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 18, 2009 10:17 am

Mesaj de andrei00 » Lun Mai 18, 2009 1:33 pm

Acum nu mai pot ca a trecut o ora.Dar am incercat si inainte pe edit ...si in afara de faptul ca puteam modifica textul si alte maruntisuri nu am vazut nimic care sa ma ajute sa schimb titlul.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Lun Mai 18, 2009 2:06 pm

Problema rezolvata. Titlul nu se poate modifica decat de catre moderatori/administratori.
Bine ai venit printre noi si asteptam si mai multe pareri despre ea dupa ce o cunosti cat mai bine

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori