2008 Mitsubishi Lancer 2.0 140cp Black Intense

Prezinta-ti Lancerul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Iul 09, 2010 5:59 pm

Insa mi se pare mult 13 milioane pt o revizie tipica. Concurenta e mai jos, sau cum se zice, dincolo era mai ieftin...

Avatar utilizator
Devik aka Alex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 04, 2008 2:49 am

Mesaj de Devik aka Alex » Vin Iul 09, 2010 6:35 pm

prima mea revizie a costat 1320 de lei acum un an ... tot diesel am si eu.
a doua 1440 lei, s-au inlocuit aceleasi subansamble + lichidul de frana.
P.S. Nu am prins TVA de 24 % )

Avatar utilizator
bizon
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 11, 2009 10:13 pm

Mesaj de bizon » Mar Iul 13, 2010 12:49 am

Eu fac revizia la MCar doar pentru motivul legat de pierderea garantiei.
Preturile practicate de ei sunt exagerate, daca nu chiar aberante, sa nu mai zic de schimbatul lichidului de frana la a 2 a revizie, lucru care ar trebui sa se intample la peste 100 mii km.
radurin, tu ai facut prima revizie la 18000 km? Nu este cam mult?

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mar Iul 13, 2010 9:04 am

Cred ca toti sau majoritatea facem revizia la dealer autorizat doar in perioada de garantie,indiferent de masina pe care o avem.

De preturi nu comentez,sunt mari dar am luat masina in deplina cunostiinta de cauza.

Lichidul de frana se schimba la 2 ani,indiferent de numarul de km,are proprietatea de a absorbi apa/vaporii din atmosfera (higroscopic parca-i spune la chestia asta) si astfel nu-si mai pastreaza calitatile.

Teoretic toate marcile auto recomanda schimb lichid de frana la 2 ani,practic eu nu am simtit vreo slabire a calitatilor de franare la alte masini cu lichidul neschimbat dupa 2 ani.Dar,la fel ca si cu placutele de frana,nu cred ca neschimbarea lichidului de frana in reteaua M Car duce la pierderea garantiei,adica pe scurt poti sa-l schimbi in alta parte.

Eu am prima revizie in cartea service la 20 000 km sau un an,doar nu sunt mai catolic decat papa sa ma duc la revizie mai devreme decat scrie in carte.Stiu,conditiile din Romania,etc,bla bla bla,frectie pt mine.Doar nu o sa imbatranesc cu masina asta.

Avatar utilizator
Devik aka Alex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 04, 2008 2:49 am

Mesaj de Devik aka Alex » Mar Iul 13, 2010 10:17 am

Eu cand am cumparat masina, m-am interesat care sunt si costurile de intretinere. Am luat in calcul pana si cauciucurile pe 18 care le inlocuiesc vara asta ( dupa 2 ani ) si pot sa zic ca nu sunt exagerate pentru ce fel de masina este. In comparatie cu masini de clasa mai joasa , normal ca sunt exagerate , iar in comparatie cu masini din aceeasi clasa tarifele sunt acceptabile.
E usor sa achizitionezi o masina, e altceva sa o intretii.

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Lun Sep 27, 2010 6:54 am

Poti sa'mi spui daca jentile de 16 rial sunt negre sau acel gris inchis precum jentile de la rallyart?

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Lun Sep 27, 2010 2:21 pm

Nu sunt negre,un fel de gri inchis sidefat.

O sa ma uit pe calculatorul de acasa sa vad daca am vreo poza cu nuanta apropiata de realitate,daca nu incerc sa mai fac o poza si postez aici.

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Mie Noi 17, 2010 7:59 pm

Intre timp masina stiu ca nu mai este in posesia colegului radurin, a fost avariata frontal si lateral dreapta (destul de rau), noul proprietar/utilizator
a incercat sa o vanda nestiind mai nimic despre datele tehnice ale masinii (a mentionat in anunt motor euro 5 si 170CP!!), ascunzand defectele rezultate la repararea/vopsirea intr-un service de cartier... mai multe detalii discutam PM pt cine face interes...
cred ca topicul se poate inchide..

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Noi 17, 2010 8:24 pm

as mai continua cu o intrebare aici: de curiozitate, ce masina urmeaza? Imi pare rau sa aud de accident . Poate ne dai mai multe detalii...

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Mie Noi 17, 2010 9:18 pm

Imi pare rau, dar bine ca nu mai era masina ta, radurin. Dar, cum de a trebuit sa te desparti de ea?

Interesant, pare reparata ok. Imi place ca vanzatorul spune, citez, ''primul proprietar, fara accident, carte service, filtru particule''.



Inca mai are si sticker-ul cu mitsu.ro.


Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori