2008 Mitsubishi Lancer 2.0 Di-d 140 Cp Orient Red Inform

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Iun 16, 2010 6:18 pm

Unii accepta sa vii cu uleiul tau la revizie, dar filtrele tot de la ei trebuie sa le pui ca au semnu mitsubishi pe ele.
Placutele nu trebuie sa le schimbi la ei. Ti le poate schimba orice mecanic pentru ca nu e greu. La mine le-am schimbat singur si nu au treaba cu garantia.

Avatar utilizator
tavitzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 24, 2010 10:29 am

Mesaj de tavitzu » Dum Iul 04, 2010 1:16 pm

nu ai avut probleme cu franele pana acuma?cu ovalizarea discurilor ma refer...

Avatar utilizator
ciprian_dobretrifan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 5:35 pm

Mesaj de ciprian_dobretrifan » Lun Iul 05, 2010 10:49 am

nu am avut niciun fel de problema cu discurile pana acum si nici cu vreo alta componenta a sis de franare.

Ba chiar sunt f multumit de frane, intrucat dupa 20.000 km facuti in care nu am menajat cine stie ce franele, uzura este de doar 40%, asa ca pot sa ma astept sa mai merg linistit cu placutele astea inca 25.000 km

Avatar utilizator
ciprian_dobretrifan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 5:35 pm

Mesaj de ciprian_dobretrifan » Mie Aug 25, 2010 10:09 am

Ieri am fost la MIT cu masina si am fost nevoit sa-mi schimb placutele de frana pt ca ajunsesera deja la siguranta. Am 25.000 km facuti. M-a costat 350 RON (250 placute + 100 manopera). Mi-au si reglat frana de mana care se slabise desi nu am folosit-o decat la stationare.

V-ati putea intreba cum intre revizia de 20k unde cei de la MIT mi-au spus ca placutele mai au 6mm si acest moment (adica in 5000 km) este posibil sa fi consumat complet placutele ?! Aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu si am adresat-o si celor de la MIT. Raspunsul este ca individul care a facut masuratoarea placutelor la revizie habar n-avea ce face sau isi uitase ochelarii acasa.

Eu chiar intentionam sa plec la drum lung in afara tarii cu masina si cu siguranta le-as fi umplut frigiderul daca eram nevoit sa ma car in mijlocul concediului pe cine stie pe unde orbecaind dupa un service mitsubishi. In concluzie retrag toate afirmatiile de bine despre placutele mitsubishi care m-au lasat complet la 25k. Data viitoare am sa fiu pregatit cu un set de placute din timp. Din cei cu EBC sau Brembo sau whatever altceva, cat va tin placutele ?

A, si inca ceva. Cuiva i s-a parut atat de interesanta antena de pe lancer incat s-a hotarat sa o ia cu el acasa, iar cea originala ma costa 200 RON si nu-mi garanteaza nimeni ca acel cleptoman si-a ostoit setea de antene asa ca ma gandesc la o antena shark finn. Si-a pus cineva asa ceva si-mi poate recomanda ? Am sa mai caut si eu pe forum acum ca sigur vazusem pe undeva ceva despre astfel de antene, dar daca stie cineva deja, please let me know.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Aug 25, 2010 10:20 am

Despre antena shark fin vezi AICI.

Pe mine placutele originale m-au tinut 22k km apoi am pus Textar care au fost mult mai slabe calitativ si s-au si dus dupa 18k km. Acum am de 20k km EBC Greenstuff si sunt multumit si de cum franeaza si cand m-am uitat ultima oara inca mai erau. Sper ca o sa le depaseasca pe cele originale.

Avatar utilizator
CHE
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 27, 2010 3:07 pm

Mesaj de CHE » Mie Aug 25, 2010 10:40 am

Nu inteleg cum vi se duc placutele asa repede. La mine urmeaza revizia de 60000 si doar acum le voi schimba. Sunt de acord cu faptul ca cele originale nu sunt cine stie ce dar nu cred ca simpla schimbare a producatorului placutelor va aduce un beneficiu semnificativ la sistemul de franare....oricum....ne-am luat Lancere ca sa acceleram...nu sa franam

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Joi Aug 26, 2010 12:49 am

Tu folosesti frana de motor mai des .
Ceilalti protejeaza transimisia prin tocirea placutelor .

Avatar utilizator
ciprian_dobretrifan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 5:35 pm

Mesaj de ciprian_dobretrifan » Joi Aug 26, 2010 11:23 am

e totusi o diferenta foarte mare intre 60k si 25k.

@CHE - imi imaginez ca traficul in cluj nu este ca cel din bucuresti de unde vine o parte din diferenta, dar folosesti "excesiv" frana de motor sau circuli in mare parte in afara orasului ?

Avatar utilizator
ciprian_dobretrifan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 5:35 pm

Mesaj de ciprian_dobretrifan » Vin Sep 10, 2010 3:31 pm

am pus si eu antena shark finn astazi.

arata foarte ok cu exceptia faptului ca ma enerveaza dunga neagra de burete adeziv care ramane intre antena si plafon.

Culoarea pare aproape perfecta, desi imi pare ca e un pic mai perlata cea de pe masina decat cea de pe antena, insa se poate sa fie doar o impresie.

Am sa revin cu poze.

Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Vin Sep 10, 2010 3:50 pm

QUOTE (BUGHY @ Aug 26 2010, 12:49 AM) Ceilalti protejeaza transimisia prin tocirea placutelor .

Se uzeaza asa rau transmisia daca folosesti frana de motor?

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori