2009 Mitsubishi Lancer Sportback 1.8 Intense

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
PaulB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 06, 2010 9:08 pm

Mesaj de PaulB » Lun Mar 21, 2011 10:08 pm

Salutari,

N-am mai postat de ceva vreme, dar ma gandesc sa impartasesc si altora informatii care pot fi de ajutor.

Azi am facut revizia de 20.000km (19445km), a durat aproximativ 3 ore si ceva, cu toate verificarile suplimentare cerute de mine, pentru cutia de viteze si ceva zgomote obtinute pe niste serpentine acum cateva saptamani, dar se pare ca e doar imaginatia mea.

S-au schimbat filtre, uleiul, o promotie la senzorii de impact (inclusa), si placutele de frana care cica ar mai fi rezistat 2000km.

Placutele noi sunt japoneze, originale, si costa 400 ron fara TVA + 120 ron manopera.

Per total 1456 Ron cu TVA inclus. Pentru 20.000km si o pereche de placute schimbate, consider ca e un pret ok.

Mi-au propus si alte placute cu origine Europa, care ar fi fost 200 ron +TVA, dar am zis ca japoneze au fost si au rezistat 20.000km sa pun tot japoneze.

Daca ati ales placutele cu origine Europa, v-as fi recunoscator sa-mi spuneti cum si cat au rezistat.

Ma tot gandesc ca next car, va fi un Sportback Ralliart .

Cele bune,

Paul

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Lun Mar 21, 2011 10:54 pm

Eu am pus Ferodo Premier, tot de la dealer, doua sute si ceva de RON, dar cam regret alegerea facuta. Lasa semnificativ mai putin praf pe jante, franeaza decent (deci sunt ok pentru cei care nu se dau prea tare la masina) si nu scartaie, dar... cele originale franau mai bine, si din punctul meu de vedere performanta este cea mai importanta. Ca de obicei, cat dai atata face, n-o sa-mi mai propun economii data viitoare. Cu placutele originale am facut 27.000 de km, ceea ce este rezonabil din punctul meu de vedere.

PS: Aia cu senzorii nu e promotie, e recall

Avatar utilizator
andrei00
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 18, 2009 10:17 am

Mesaj de andrei00 » Mie Mar 30, 2011 1:07 pm

La 20k deja ai schimbat placutele, eu la 43k inca le am pe cele originale. Stiu ... conteaza foarte mult stilul de condus, dar sincer nu pot spune ca am un stil linistit de condus. Si eu i-am intrebat la 20k daca e nevoie sa schimb placutele, si mi-au zis ca sunt ca noi, iar la 39k mi-au zis ca mai pot merge cu ele cel putin 10k. Precizez ca eu le-am spus din start, la 20k, ca am placutele deja cumparate, poate din cauza asta nu s-au grabit sa le schimbe. Inca nu aud nici un zgomot la franare, deci sunt ok. E drept ca pot numara pe degete de cate ori mi-a intrat ABS-ul. Oricum si in oras ma folosesc des de frana de motor, asta in cazul in care nu am in fata un sofer tip "licurici"( la fiecare gropita, pieton pe trotuar, masina de pe contrasens, masina din fata lui aflata la 50 de m pisca un pic frana motiv pentru care si el trebuie sa o calce un pic mai tare etc.).Pe mine revizia la 40k m-a costat 700. Dar cred ca depinde de ce verificari ai mai vrut sa faca.

Avatar utilizator
pav
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 11, 2008 8:39 am

Mesaj de pav » Mie Mar 30, 2011 5:46 pm

mie mi-au rezistat placutele pana la 60 000 km fara nici cea mai mica problema. schimbate cu altele originale (daca am vazut ca merge asa, de ce sa schimb fabricantu?)

Avatar utilizator
PaulB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 06, 2010 9:08 pm

Mesaj de PaulB » Mie Mar 30, 2011 10:40 pm

Cei care ati folosit 40.000 sau 60.000km, aceleasi placute de frana, sincere felicitari. Din cei 20.000km pot spune ca 60% s-au facut in Bucuresti si restul pe "autostrazile" patriei si DN1.

Sunt genul, care dimineata in lungul drum spre birou, sa mai fur un semafor sau sa o calc neregulamentar, si da sunt momente in care trebuie sa franez serios pentru a nu ajunge in vreun stalp sau portiera unui nevinovat.

Poate la 40.000km voi mai schimba un set de placute...dar n-am sa-mi refuz placerile oferite de aceasta masina.

Cele bune, si multi km fara probleme va urez!

Avatar utilizator
pav
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 11, 2008 8:39 am

Mesaj de pav » Joi Mar 31, 2011 7:54 pm

la a mea a avut mare influenta cutia.. cand nu accelerezi (si daca nu e pe criuse) franeaza singura.. nu poti sa o scoti din viteza cum fac foarte multi.. nu o lasi sa "curga".. ori stai cu piciorul pe acceleratie, ori pe frana.. e simplu evident ca franeaza foarte bine cu ajutorul cutiei plus ca daca ai probleme si vrei intr-adevar sa faci frana de motor, treci pe "sport", scazi 2 viteze si se simte

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori