2010 Lancer 1.8 Invite, Frost White

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
pityf
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 19, 2009 12:51 pm

Mesaj de pityf » Lun Iun 28, 2010 10:57 am

Salut
Am si eu un lancer de vreo 2-3 luni, am 4500 km, deja se aude un zgomot(pe drum de tara), la roata din dreapta fata (cred) ; cei de la service, au spus ca e posibil sa fie flansa de la amortizor, dar, doar am intrebat; o sa vad la revizie ce este exact (daca zgomotul nu se accentueaza).
In rest sunt multumit de masina, consum mediu 7.5 (mers relax), o singura data am vazut 5,9 (dar abia daca atingeam pedala de acceleratie), dupa vreo 35 km (drum cu, gropi si curbe cat cuprinde ), mi-a aratat cifra asta sper sa mai am ocazia .
Sfatul meu, pentru cei care vor sa-si ia lancer, mai bine NU, , luati-va second : bmw, vw. Si asa au aparut prea multe lancer-uri .
Si inca o problema, nu este bine izolata fonic, defapt nu e izolata deloc, cand ploua, se aude in masina, iar cand bati in tabla se aude ca, la dacie acum la 12 mii ce pretentii am si eu.
Cam atat despre masina, o sa vin cu poze si detalii cand o sa modific ceva la ea.

Am o intrebare pt cei care au lancer 1.8 invite, cat platesc casco si la ce societate?
(Vreau sa merg in Bulgaria peste vreo 2 saptamani la WRC, si doamne fereste).

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Iun 28, 2010 11:11 am

QUOTE (pityf @ Jun 28 2010, 10:57 AM) Sfatul meu, pentru cei care vor sa-si ia lancer, mai bine NU, , luati-va second : bmw, vw. Si asa au aparut prea multe lancer-uri .
In primul rand felicitari pentru masina si sa te folosesti de ea cat mai mult.
Tu ai crezut ca o sa iti iei lancer si ca o sa fii singurul si acum constati ca mai sunt si altii . Trebuia sa iti iei si tu o Lada ca alea sunt mai putine.
Avantajul unei masini noi este ca este de noua la tine si stii ce e cu ea. Pe langa asta, te poti bucura de ea mai mult timp pentru ca incepi kilometrajul de la 0. Sa nu mai zic ca o masina second se poate sa fi fost dusa la liniute de batranelul care a tinut-o numai in garaj .

Problema care o ai tu cu acea flansa nu e una majora si tind sa cred ca este un defect de fabricatie pentru ca nu a mai avut nimeni pe-aici probleme. Pentru asta ai garantie. Si insonorizarea se poate rezolva (dai si tu un search pe forum si o sa gasesti mai multe).

Avatar utilizator
pityf
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 19, 2009 12:51 pm

Mesaj de pityf » Lun Iun 28, 2010 11:48 am

QUOTE (cix @ Jun 28 2010, 08:11 AM) In primul rand felicitari pentru masina si sa te folosesti de ea cat mai mult.
Tu ai crezut ca o sa iti iei lancer si ca o sa fii singurul si acum constati ca mai sunt si altii . Trebuia sa iti iei si tu o Lada ca alea sunt mai putine.
Avantajul unei masini noi este ca este de noua la tine si stii ce e cu ea. Pe langa asta, te poti bucura de ea mai mult timp pentru ca incepi kilometrajul de la 0. Sa nu mai zic ca o masina second se poate sa fi fost dusa la liniute de batranelul care a tinut-o numai in garaj .

Problema care o ai tu cu acea flansa nu e una majora si tind sa cred ca este un defect de fabricatie pentru ca nu a mai avut nimeni pe-aici probleme. Pentru asta ai garantie. Si insonorizarea se poate rezolva (dai si tu un search pe forum si o sa gasesti mai multe).


ms, am vazut ca esti din bv, o sa mai am intrebari, poate chiar o sa ne vedem...........bafta
nu ca voi fi singurul, dar deja au aparut cam multe, vroiam ceva mai exclusivist , asa gandeam si eu cand m-am decis la o masina noua.
Acum vreo 2 saptamani am fost pana la tg mures, la intoarcere un lancer cu nr de bucuresti ceva de genul HHW visiniu, nus ce motor avea, dar parca se cam suia pe mine in depasiri, cunosti cumva?

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Lun Iun 28, 2010 6:39 pm

Daca era lancer si nu evo sau ralliart , probabil era 2.0 di-d (140 cp ).
Iar daca tu o "conservai" , normal ca se urca pe tine ....
La 12 mii , nu prea poti fii exclusivist , iar masina are cel putin 2 ani de la aparitie , asa ca daca o luai mai din timp aveai ceva sanse .
Eu , ca si altii am dat mult mai mult pe ea (18 - 19 mii) , si motor mai mic (1.5) , si tu te vaiti de 12 000 ?
Bine ca noi am avut "exclusivitate..."

Avatar utilizator
doza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 15, 2009 7:18 am

Mesaj de doza » Lun Iun 28, 2010 10:26 pm

Vrei exclusivitate ? Ia o batrana ca a mea le numar pe degetele de la maini cate am vazut pe strada si multi ma intraba la semafor .. ce masina e asta domne ?! pe forum eu stiu 3 ...

Avatar utilizator
pityf
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 19, 2009 12:51 pm

Mesaj de pityf » Lun Iul 19, 2010 9:44 pm

Vreau sa-mi iau aparatori de noroi pt toate rotile, imi da-ti si mie va rog, un sfat de unde le pot lua?, si cam cat m-ar costa?
ms

Ieri am spalat masina si deasupra farului din stanga s-a ciobit putin vopseaua , nus cred ca mi-a sarit o pietricica, am ce sa-i fac, acopera garantia asa ceva?

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Lun Iul 19, 2010 9:53 pm

NU

Avatar utilizator
ciprian_dobretrifan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 5:35 pm

Mesaj de ciprian_dobretrifan » Mar Iul 20, 2010 9:07 am

toti patim astfel de probleme cu vopseaua.. nu este punctul forte al mitsubishi. Eu am astfel de puncte in care mi-a sarit vopseaua peste tot pe capota.

Nu acopera garantia asa ceva, dar daca vrei sa faci ceva preventiv in privinta asta poti eventual sa iti pui folie. Pragurile de asemenea sunt puncte sensibiledin punctul asta de vedere, pe termen mediu-lung cel putin.

Avatar utilizator
Alinush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 23, 2008 2:00 pm

Mesaj de Alinush » Mie Iul 21, 2010 8:26 am

QUOTE (pityf @ Jul 19 2010, 09:44 PM) Vreau sa-mi iau aparatori de noroi pt toate rotile, imi da-ti si mie va rog, un sfat de unde le pot lua?, si cam cat m-ar costa?
ms

Ieri am spalat masina si deasupra farului din stanga s-a ciobit putin vopseaua , nus cred ca mi-a sarit o pietricica, am ce sa-i fac, acopera garantia asa ceva?
Eu am luat aparatori de noroi direct de la dealer. Sunt cam 35-40 euro setul. Sa ai grija ca pentru fata sunt modele diferite, pentru varianta cu praguri, si pentru varianta fara praguri. Momentan le am montate doar pe cele pentru spate...am vazut ca se monteaza foarte simplu.

Avatar utilizator
pityf
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 19, 2009 12:51 pm

Mesaj de pityf » Joi Iul 22, 2010 2:46 pm

QUOTE (Alinush @ Jul 21 2010, 05:26 AM) Eu am luat aparatori de noroi direct de la dealer. Sunt cam 35-40 euro setul. Sa ai grija ca pentru fata sunt modele diferite, pentru varianta cu praguri, si pentru varianta fara praguri. Momentan le am montate doar pe cele pentru spate...am vazut ca se monteaza foarte simplu.


De le care dealer?, ca pe site scrie ca sunt 50 E numai pe fata.

QUOTE (ciprian_dobretrifan @ Jul 20 2010, 06:07 AM) toti patim astfel de probleme cu vopseaua.. nu este punctul forte al mitsubishi. Eu am astfel de puncte in care mi-a sarit vopseaua peste tot pe capota.

Nu acopera garantia asa ceva, dar daca vrei sa faci ceva preventiv in privinta asta poti eventual sa iti pui folie. Pragurile de asemenea sunt puncte sensibiledin punctul asta de vedere, pe termen mediu-lung cel putin.


Pai am masina de cateva luni si 5000 km, problema e, ca parca a aparut si rugina acolo unde nu mai e vopsea, ( un prieten are un bmw din 1999 si i-a sarit si lui vopseaua, dar nu e pic de rugina).

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori