2010 Lancer 1.8 Invite, Frost White

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
Alinush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 23, 2008 2:00 pm

Mesaj de Alinush » Mie Oct 13, 2010 8:38 am

Are cineva o decizie de plata a taxei de poluare la el? A mea e acasa, dar din cate tin minte scrie pe ea ceva de genul ca decizia e atacabila in 30(45) de zile.
@the1 da, taxa e imensa..eu am platiti cam 2800-3000 lei, lancer 1,5 persoana fizica.
Sunt si eu interesat de recuperarea taxei de poluare..poate facem un grup comun(ca tot sunt la moda procesele colective).

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Oct 13, 2010 9:10 am

Va urez succes i nrecuperarea taxei, nu iertati staul ca nu merita e cel mai mare jepcar din tara asta si eu tocmai am castigat un proces cu o amenda ca trecusem chipurile pe rosu din spusele gaborului dar acesta nici macar nu a vazut semaforul meu era dupa intersectie si a moticat ca a vazut semaforul sensului oprus de circulatie si daca ala era rosu sigur si al meu era rosu. Nu a avut cum sa demostreze gaborul ca asa a fost nu avea filmare nu avea nici martor trecut in pv asa ca instanta mia dat dreptate mie care chiar nu trecusem pe rosu. Amenda am primito in februarie cand probabi ldincauza crizei gaborii aveau norma de amenzi ca sa aduca bani la bugetele locale si de stat, dar eu unul nu mam lasat pana nu mi s-a facut dreptate. Asa ca mergeti pana in panzele albe pentru banii vostri ca doar sunt bnai munciti, nu lasati ca banii vostri sa ajunga la stat si sa ii fure basescu si sleahta lui de incompeteni.

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Mie Oct 13, 2010 9:38 am

De acord.

Deci, s-a modificat taxa de prima inmatriculare recent? Groaznic. Deci e cam 800 euro pentru un motor pana in 1600cmc?? Si pentru un 1.3 sau 1.4 ''amarat''?

Avatar utilizator
AVD
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 20, 2010 2:55 pm

Mesaj de AVD » Joi Oct 14, 2010 1:46 pm

Eu am platit in iunie 673 de euro pt 1.5 in lei nu mai stiu exact cat a fost 2873 lei.
Oricum o gramade de bani ca de banii aia puneam praguri si ceva ornamente sau mai puneam putin si schimbam plansa centrala cu un kit MMCS

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Vin Oct 15, 2010 12:27 am

Si de la anul taxa devine valabila si pentru Euro5!

Avatar utilizator
AVD
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 20, 2010 2:55 pm

Mesaj de AVD » Vin Oct 15, 2010 10:09 am

Pai da ca a aparut Euro 6 dar ei nu se gandesc ca la anul in ianuarie putine masini au euro 6.
Exact asa a fost la mine cand am mers sa iau lancerul, euro 5 avea Skoda, VW si Ford, si mai stiu eu ce SF de masini la preturi SF dar nici mort nu mi-as fi luat o masina din aceea numai ca sa nu latesc taxa.
Pana si mazda are euro 4 si culmea ca si lancerul si si mazda intra cu noxele in norma de euro 5 dar daca pe CI scrie euro 4 asta e baietasii ne pun sa platim euro 4.

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Vin Oct 15, 2010 10:16 am

Pai tocmai, ca se gandesc, nu ca ''nu se gandesc''!! Ei vor sa incaseze cat mai multi bani nejustificati, in fond, de la cetateni. Simplu. Crezi ca ei nu stiu cat de putine masini sunt Euro6... chiar, care ar fi Euro6 in clipa asta?

Un alt detaliu e interesant. Foarte multe masini, mai ales japoneze, sunt Euro4 acum si e posibil ca spre sfarsitul anului sa apara niste promotii interesante de lichidare de stoc, tinand cont ca de la 1 ianuarie nu se vor mai putea vinde oficial in UE.

Avatar utilizator
pityf
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 19, 2009 12:51 pm

Mesaj de pityf » Joi Oct 22, 2015 1:02 pm

salut, am o problema la lancer, imi arata in bord asc off, service required, stie cineva, i s a mai intamplat? e grav?

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Oct 22, 2015 9:32 pm

E o problema cu sistemul asc, nu e grav. Singurul inconvenient e ca nu o sa-ti mai functioneza controlul dinamic al traiectoriei la nevoie. Ar fi bine sa te duci in service sa vezi ce are.

Avatar utilizator
pityf
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 19, 2009 12:51 pm

Mesaj de pityf » Dum Dec 13, 2015 5:12 pm

am fost in service si au descoperit problema la asc off , e un senzor de la volan care costa 1200 lei, stie cineva pot gasi mai ieftin in alta parte?, poate second hand ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori