2010 Mitsubishi Lancer Sportback 1.5 109 Cp Amethyst Black

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
Alinush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 23, 2008 2:00 pm

Mesaj de Alinush » Vin Dec 31, 2010 9:12 am

Cu ocazia Craciunului masinuta a primit cadou un set de jante de tabla si anvelope de iarna. Tot cu ocazia Craciunului am mers pana la Petrosani. Cand mai aveam circa un km pana la destinatie s-a gandit un localnic sa-mi orneze si el putin masina...in spiritul Craciunului. Constatare amiabila, rezultat far stanga si suport numar tip evo se schimba, bara si aripa stanga se repara. Sper sa iasa bine reparatia.
P.S masina se apropie cu pasi rapizi de 10.000 km, si nicio problema de natura mecanica.

Avatar utilizator
doza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 15, 2009 7:18 am

Mesaj de doza » Vin Ian 07, 2011 12:57 am

Salut, si nasol incident ... deaia nu te-am mai vazut eu prin cartier ...

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Vin Ian 07, 2011 2:24 pm

Imi pare rau pentru incident. Bine ca nu a fost o avarie mai grava si ca nu ai fost ranit.

Avatar utilizator
Alinush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 23, 2008 2:00 pm

Mesaj de Alinush » Lun Ian 10, 2011 10:56 am

Mai mare a fost spaima pasagerilor. Dupa ce am spalat masina am vazut ca avariile nu sunt asa mari cum credeam. Ne-am atins din lateral, el depasindu-ma, si apoi a tras dreapta ca venea cineva de pe contrasens. La sfarsitul saptamanii ar trebui sa soseasca farul si suportul de numar, si atunci o bag si la vopsit.
O chestie pe care am aflat-o cu ocazia asta. La constatarea amiabila, trebuie sa se duca ambii conducatori sa declare accidentul, altfel hartia de constatare amiabila nu are nicio valoare, puteam sa fac pe casco cu regres catre rca-ul vinovatului.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Ian 10, 2011 12:16 pm

Ceva poze sa vedem si noi avariile.

Avatar utilizator
Alinush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 23, 2008 2:00 pm

Mesaj de Alinush » Dum Ian 23, 2011 10:46 am

Din pacate ba uitand, ba luindu-ma cu altele nu am mai facut poze .
Joi am scos masina din service, si la prima vedere a iesit f bine, nu se vede nicio diferenta de nuanta. Verdictul final o sa-l dau intr-o zi mai cu soare, cu masina proaspat spalata.
La ultimele drumuri facute am auzit un scartait de sub masina(de la suspensii probabil) cand luam cate o groapa. Parca am mai vazut problema pe forum, dar n-o mai gasesc. Cum se duce putin zapada o sa fac o programare in service.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Dum Ian 23, 2011 3:28 pm

QUOTE (Alinush @ Jan 10 2011, 10:56 AM) La constatarea amiabila, trebuie sa se duca ambii conducatori sa declare accidentul, altfel hartia de constatare amiabila nu are nicio valoare, puteam sa fac pe casco cu regres catre rca-ul vinovatului.
la ce firma? eu l-am atins pe un nene si i-am zgariat bara, am completat formularul, l-am semnat, am facut un singur desen ( foarte important- un singur desen nu fiecare sofer cu schita lui ), i-am dat copiile de pe acte si a mers singur la sigurare ( eu am rca la uniqa ).

Avatar utilizator
Alinush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 23, 2008 2:00 pm

Mesaj de Alinush » Dum Ian 23, 2011 7:42 pm

La Tiriac. A fost si la mine un singur desen. Explicatia care mi-a fost data e ca ambele foi trebuie sa ajunga la asigurator, deoarece trebuie sa le confrunte, nu cumva sa fie modificari doar pe una dintre foi. Daca faceam pe casco cu regres, nu mai trebuia sa ma rog si de celalat sa se duca si el, urmand ca departamentele juridice sa se inteleaga intre ele.
Toate explicatiile astea le-am primit de la agentul constatator de la tiriac.

Avatar utilizator
Alinush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 23, 2008 2:00 pm

Mesaj de Alinush » Dum Sep 16, 2012 9:11 am

In data de 8 iulie am facut revizia de 2 ani(30000 km). M-am dus la M Car Berceni, deoarece am fost si anul trecut, te lasa sa stai langa masina, te primesc fara sa comenteze cu consumabilele tale. Am avut in portbagaj 5 l ulei Eneos sustina 5w40, filtru de aer mahle. Filtrul de polen l-am schimbat eu. L-a receptie mi s-a spus ca trebuie schimbat si lichidul de frana. Cost la mcar 343 lei, include manopera, filtru ulei, garnitura de la busonul pe unde se goleste uleiul, lichid frana. A durat cam 2 h, am stat langa masina, am primit explicatii atunci cand am cerut. Masina a suferit si un update de soft...ceva legat de un senzor de aer.
Am plecat in Corfu, masina merge la fel de bine
Urmeaza sa schimb placutele de frana de pe fata, la revizie mai aveau cam 3mm, mi s-a spus ca nu mai tin pana la anul. Cele de pe spate sunt noi-noute.

Avatar utilizator
Alinush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 23, 2008 2:00 pm

Mesaj de Alinush » Mie Aug 14, 2013 4:46 pm

3 ani, 45000 km. Facut revizia la M Car Berceni. Totul a decurs ok, m-am dus eu cu uleiul meu Eneos Sustina, filtru de ulei.
Masina merge foarte bine, n-am avut probleme cu exceptia celei de la aerul conditionat, care a survenit la circa o luna de la iesirea din garantie.
Dupa 3 ani m-am gandit sa mai si schimb cate ceva pe la ea.
Asa ca a primit becuri noi, Osram NIGHT BREAKER PLUS, pret 135/setul. Nu am mers inca noaptea cu ele ca sa-mi dau seama de diferenta.
Am schimbat si placutele de frana, cele vechi mai aveau 2-3mm. Am pus EBC Greenstuf, cost 235 lei. Am parcus cativa zeci de km cu ele, dar pana acum parca franeaza mai bine ca cele vechi. Cei din service nu stiu cum se ia banii de la tine. Inca de anul trecut dupa ei trebuia sa le schimb, dar au mai dus un an, si daca trageam de ele poate ma mai duceau si pana-n iarna.
Caut acum niste stergatoare ok. Am luat Valeo first nu stiu cum, si nu-mi plac deloc, scartie pe geam. Pe cel din dreapta l-am lasat, ca cel original se rupsese, dar la sofer am revenit la cel vechi, original, dar nu mai sterge chiar ok. Daca are cineva niste recomandari ar fi binevenite.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori