Lancer 1.5 Stone Grey

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
alinalin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 03, 2009 2:54 pm

Mesaj de alinalin » Joi Oct 14, 2010 3:28 pm

Salut
In dec 2010 face 3 ani.Am 50 000 Km la bord.Reviziile le-am facut la fiecare 10 000 km.I-am schimbat port-etrierii fata si spate in garantie,pentru ca aveeau joc.Probleme n-am avut cu ea decat odata in urma benzinii de proasta calitate si nu se mai tura.Si-a revenit in drum spre service aproape in totalitate.Si a doua problema o am acum,cu motorasul de la ventilator care face un zgomot urat dimineata maia les acum ca s-a racit vremea,astept tot in garantie ca face 3 ani in decembrie..
A existat si un mic accident care s-a derulat cam asa:
Am plecat de la semafor a treia masina,Am depasit toate cele 3 masini un camion,iar pana sa revin pe banda primul auoturism un matiz afranta brusc pentru a vira stanga fara semnal,al doilea autoturism un golf 3 a tras dreapta a intrat in pom,iar eu cel de-al treilea in golf-ul 3 pana aproape de scaune.Daunele au fost minore,faruri crapate,bara strambata,capota indoita,si mi s-a sugerat sa schimb radiatorul ca era un pic indoit.
Per total sunt multumit de ea,cu execeptia faptului ca la drum lung devine cam insuportabila din cauza proastei antifonarii
Fişiere ataşate
Picture_095.jpg
Picture_095.jpg (837.92 KiB) Vizualizat de 3167 ori

Avatar utilizator
alinalin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 03, 2009 2:54 pm

Mesaj de alinalin » Joi Oct 14, 2010 4:06 pm

Asa arata acum
Fişiere ataşate
Image119.jpg
Image119.jpg (259.31 KiB) Vizualizat de 3198 ori

Avatar utilizator
alinalin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 03, 2009 2:54 pm

Mesaj de alinalin » Joi Oct 14, 2010 4:49 pm

Am uitat sa va mentionez una dintre problemele importante legate de garantie.
Anu' trecut dupa cum stiti iarna a fost mai dura cu noi.Zapada era destul de mare dar lancer-ul meu trecea fara probleme,maia les ca pe fata aveam cauciucuri "snowsport pirelli".
Asta doar pentru cateva zile pana cand m-a lasat ambreiajul.Semne ca s-ar duce nu aveam,macar un pic de miros ceva,pana intr-o zi brusc cand mirosul a fost mai mult decat accentuat.
Am sunat la cei de la MAP m-au ridicat si m-am prezentat la service.Dupa vreo ora concluzia:ambreiaj distrus,discul se exfolia.
Am insitat sa fie facut in garantie iar mi-au spus ca ASC-ul trebuia sa-l dezactivez in timp ce merg pe zapada.
Si nu mi-au acordat garantie,intrebuintare incorecta.
Am insistat si mi-au zis ca va dura pana trimit pozele in japonia.
Intr-un final m-am hotarat am dat 26 de milioane cu tot cu manopera si am schimbat ambreiajul si filtrul de polen.

Avatar utilizator
alinalin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 03, 2009 2:54 pm

Mesaj de alinalin » Joi Oct 14, 2010 5:27 pm

In legatura cu ASC-ul ce trebuie dezactivat iarna,ce parere aveti?
Din ce am citit:
ASC-ul limiteaza puterea data de motor si franeaza individual fiecare roata pana cand ambele au tractiune optima.
DSC-ul este un sistem mult mai complex, o evolutie fata de ASC, masurand constant viteza, avand si un senzor de unghi al volanului, toate aceste masuratori fiind facute pentru a depista pierderea stabilitatii in curbe.


Sunt masini unde ESP-ul nu se poate dezactiva din cate stiu
Am gasit si un link legat de aceste sisteme.
http://www.automarket.ro/stiri/esp-esc- ... 30566.html

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Oct 14, 2010 5:37 pm

Pai care ar fi sensul sa il dezactivezi pe zapada. Practic, ASC-ul te ajuta sa nu patinezi si sa nu pierzi controlul masinii. Sa inteleg ca ar trebui sa il ai activat doar cand e soare si asfalt curat, cand nu e nici un risc? Nu stiu sa scrie asa ceva in manual. E drept, l-am citit prin 2008, dar as fi remarcat o astfel de atentionare.
Sa nu mai zic ca ASC-ul nu are nici o treaba cu discul de ambreiaj. Eu zic ca nu trebuia sa le inghiti gogoasa, ci trebuia sa le ceri o raspunsul in scris dupa care puteai sa te adresezi OPC-ului, sau daca e in leasing ii dadeai in judecata.

Avatar utilizator
alinalin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 03, 2009 2:54 pm

Mesaj de alinalin » Joi Oct 14, 2010 5:55 pm

Pai dupa cum ai zis si tu,le-am cam inghitit-o,pentru ca au dat-o din colt in colt,si eu aveeam nevoie de masina.
Iar in legatiura cu manualul scrie undeva,stiu sigur ca am citit atunci,o sa-l recitesc sa-ti zic exact unde,ca e de preferat sa-l dezactivezi pe zapada si teren alunecos pentru a lasa sa derapeze.
Dar optional:)

Avatar utilizator
alinalin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 03, 2009 2:54 pm

Mesaj de alinalin » Joi Oct 14, 2010 6:16 pm

Bine explicatia m-a facut sa inghit si durata de asteptare in caz ca vroiam garantia.
A fost ceva de genul:
Accelerand folosesc ambreiajul in caz ca vreau sa ies de undeva prins in zapada sau noroi,Asc-ul va frana roata sa nu derapeze,iar discul e la mijloc.
Dar dupa cum ai spus acest Asc este doar pentru asfalt?

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Joi Oct 14, 2010 6:18 pm

Eu zic totusi ca atunci cand esti blocat prin troiene daca vezi ca nu poti sa te urnesti e bine sa-l dezactivezi, doar la plecarea de pe loc, atat, tocmai ca nu te lasa sa pleci, pentru ca tinde sa derapeze. (fraza dificil de inteles, scuzati va rog, oboseala...) Dezactivand ASC ai un mic surplus de putere la plecarea de pe loc mai brusca daca imi permiteti. Cand ai reusit sa pleci din locul pacatos, il activezi imediat.

Avatar utilizator
alinalin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 03, 2009 2:54 pm

Mesaj de alinalin » Joi Oct 14, 2010 6:20 pm

Multumesc de sfat

Avatar utilizator
Alinush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 23, 2008 2:00 pm

Mesaj de Alinush » Joi Oct 14, 2010 7:09 pm

Din manual:
La rularea pe suprafeţe acoperite cu noroi sau zăpadă
proaspătă, este posibil ca apăsarea pedalei de acceleraţie
să nu ducă la creşterea acceleraţiei. ?n astfel de situaţii,
dezactivarea temporară a sistemului ASC cu ajutorul
butonului ?ASC OFF? va face mai uşoară deblocarea
vehiculului.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori