2011 Lancer Ralliart , 2.0t 240cp, Orient Red

Prezinta-ti Lancerul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Vin Ian 04, 2013 12:32 pm

La multi ani tuturor si sa aveti parte de mult noroc si sanatate in 2013.
Am facut ITP-ul la un Service pe sos Viitorului. Rapid si eficient. Pentru cine are nevoie, seria motorului se gaseste in fata, pe mijloc, jos de tot pe ceva ce pare a fi parte din baia de ulei (undeva intre motor si radiator, dar jos de tot). Cost 150 RON ca intra la 4x4, deh.
Am aflat unde e pozitionata cutia de viteze (este in laterala motorului, pe partea stanga). Asta explica si de ce tot timpul vad cauciucul de pe fata stanga ceva mai deformat decat restul, desi au aceeasi presiune (greutate mai mare exact pe coltul lui).
Zilele astea am programata si revizia de 2 ani. Revin cu amanunte.

Avatar utilizator
sicae2k
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 22, 2010 9:47 am

Mesaj de sicae2k » Mar Apr 02, 2013 12:24 pm

hello!
amanunte de la revizie?

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Joi Apr 04, 2013 9:37 pm

Pai ce amanunte sa fie...am pus tot ulei mobil esp 5W30 parca e indicativul. Am schimbat filtrele. Au vrut sa imi schimbe placutele de frana ca si acum 6 luni dar am zis pas. M-am uitat la ele cand am schimbat rotile si tin mai mult decat urmatoarea revizie as zice (desi ei le dadeau moarte de un an de zile deja).
Altceva nu I-au facut...tras de roti, verificat pe dedesubt, chestii din astea.
Ah, si am completat antigelul la motor ca era la minim si nu-mi placea ideea.

Avatar utilizator
sicae2k
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 22, 2010 9:47 am

Mesaj de sicae2k » Joi Apr 04, 2013 9:44 pm

pai eu intreb in ideea ca marti am facut vizita de 2 ani jumate (tot la baneasa) si din nou au pus ulei mobil s3000 5w40 (desi eu am insistat ca vreau uleiul cel mai bun) care nu stiu cat e de bun, si am impresia ca e mai zgomotos motoru la relanti, si nu stiu daca sa ma duc sa pun uleiul meu motul.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Apr 04, 2013 10:43 pm

Nu-ti fa probleme e bun si 5w40 s3000 avand in vedere ca peste 6 luni iar il schimbi. La prima revizie mi-au pus si mie acest ulei cu care am mers 1 an si aproape 20.000km iar la cea de a doua revizie am pus esp 5w30 si tot deasta o sa pun incontinuare.

Avatar utilizator
sicae2k
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 22, 2010 9:47 am

Mesaj de sicae2k » Vin Apr 05, 2013 5:07 pm

cred ca este complet lipsita de sens comparatia, motorul de pe evo si ralliart merge pe niste mape cu amestec puternic imbogatit si riscul de a avea benzina in ulei e mare (http://forums.evolutionm.net/evo-x-engi ... oblem.html)
nu am dus uleiul vechi la analiza, dar joja mirosea tare a benzina arsa dupa numai 4400km (si aveam ulei bun, motul 8100 x-clean 5w30). de aia mi-e frica de uleiul pus de service la revizie, si ma gandesc chiar sa merg pe motul 300v 15w50, macar sa nu ii scada prea tare vascozitatea cand intra benzina in el.
la 1.6 aspirat nu cred ca exista acest risc.

Avatar utilizator
RACINGCODE
EVO I
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 4:03 am

Mesaj de RACINGCODE » Vin Apr 05, 2013 6:38 pm

Daca duci la analiza e bine sa duci ulei folosit si ulei din acelasi bidon dar nefolosit.
Cine are o masina similara resoftata de Racing Code nu trebuie sa-si mai faca griji. Se modifica astfel incat se rezolva aceasta problema a amestecului exagerat de bogat.
Din fabrica amestecul vine exagerat de bogat, iar putin miros de benzina ia orice ulei mers.

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Joi Iul 11, 2013 12:44 am

S-a dus si revizia de 6 luni.
Are si placute noi de frana acum. Alea stock au tinut 29000km. Acum are textar. O sa vedem cum se comporta.
In rest no news good news

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Sâm Ian 04, 2014 12:18 pm

La Multi Ani 2014, an bogat in impliniri si fara evenimente neplacute.

Am iesit din garantie, fara neplaceri pana acum. Masina merge minunat.

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Mie Dec 10, 2014 3:58 pm

Am incasat o rechemare in service. Au schimbat cureaua de transmisie / distributie (nu stiu care este denumirea corecta) - cea care invarte alternatorul, servo etc. Au mai schimbat si o rola tot pe garantie.
Altfel masina merge super si ma bucur de ea ca in prima zi. Asta a fost iubire la prima vedere.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori