2011 Lancer Ralliart , 2.0t 240cp, Orient Red

Prezinta-ti Lancerul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
gturcanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mar 11, 2009 3:36 pm

Mesaj de gturcanu » Mar Feb 08, 2011 11:33 am

Felicitari WALL, imi place f.mult. Mi se pare ca team vazut prin Corbeanca, locuiesti acolo?

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Mar Feb 08, 2011 3:55 pm

Nu stau acolo. Am fost in vizita la prieteni.

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Mie Feb 09, 2011 10:04 pm

Ori din cauza ca s-a mai incalzit afara ori pentru ca am condus-o mai turata pe manual mi-a scazut consumul pe la 12. Se poate sa consume mai putin daca o tin mai turata (adica pe la 3000 rpm)? In urma dezghetului insa masinuta arata ca un purcel momentan (sau scroafa..daca o consideram de gen feminin). Am observat si eu ca baga aer rece la 22C pe sus, dar face asta dupa ce dau clima in jos de la 28C. Deci pare normal ca incearca sa raceasca atmosfera . O sa vad la drum lung daca apare problema legata de climatizare.
Am pliat oglinzile si eu prima oara sa vad cum este. Sincer se pliaza foarte bine fata de alte masini care doar se fac ca le pliaza. Probabil lipsa motorasului de pliere face sa existe spatiu mai mult disponibil pentru operatiune.
Am ramas in pana de parbrizol...rezervor mare mare, dar vad ca si asta se consuma in ritm accelerat. Voua va apare vreun martor la bord cu nivelul lichidului din vasul de spalare? O avertizare cand e spre zero?

In alta ordine de idei exista vreun tutorial, o idee, o maslina ceva, cum se pot pune niste DRL la modelul asta? Cumva as pune niste leduri prinse de partea aia ca un fagure de langa proiectoarele de ceata. Voi ati vazut asa ceva?

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Feb 09, 2011 10:33 pm

Am observat si eu ca schimband manual pe la 2500-3000 rpm scade consumul. Din pacate indicator pentru nivelul lichidului de parbriz nu exista.

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Joi Feb 10, 2011 10:59 am

am vazut niste " cocalareli " pe net. Insa daca se gaseste o solutie de bun gust si eu as fi interesat.

Avatar utilizator
fastcarjunkie
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 09, 2008 1:33 pm

Mesaj de fastcarjunkie » Joi Feb 10, 2011 11:08 am

@wall e destul de dubioasa climatizarea pe fiarele noastre si la drum lung s-ar putea sa-ti mai inghete mainile pe la 25 de grade sau ceva de genul. A ta fiind mai noua poate au rezolvat oarecum problema. Se intampla si la viteza mai mare, vine la un moment dat un curent de aer oricat de incet ar fi ventilatorul, oricum nu e ceva capital.

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Joi Feb 10, 2011 9:27 pm

Confirm ca impresia este de fapt realitate. Azi dimineata am scos 11.8 prin Bucuresti (deh nu chiar dimineata ca era 11). Seara pe ceva mai multe drumuri facute intre 4 si 8 seara am scos 12.5. Pe automat nu as fi scazut sub 13. Se simte bine daca o tii pe manual pe la 3000 rpm.

Si trebuie sa-i pun folie neaparat...ma ardea soarele azi in fata ceva groaznic. Cred ca geamurile laterale nu au nici un fel de tenta fumurie sau protectie solara.

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Joi Feb 10, 2011 9:45 pm

Partea interesanta cu protecția contra UV oferita de folii, este ca nu contează opacitatea.La vara vreau sa-i trag un light tint all-round, pentru un plus de protectie UV si eventual o imbunatatire usoara a aspectului. La tine pe rosu chiar ar arata interesant cu geamuri ceva mai inchise

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Joi Feb 17, 2011 10:43 pm

Voi ati observat la sofer acolo unde se tine piciorul drept ca parca se formeaza o vale in podea? Pare sa fie gol sub mocheta, atat in stanga cat si in dreapta, doar pe mijloc pare sa fie o traversa. Se poate face ceva ca sa nu mai am impresia ca mi se scufunda calcaiul drept?

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Vin Feb 18, 2011 12:54 am

Asa e si la mine dar nu ma deranjeaza prea mult.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 48 vizitatori