2011 Mitsubishi Lancer Ralliart

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
mihaibld
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 23, 2011 11:33 am

Mesaj de mihaibld » Joi Apr 28, 2011 9:18 pm

salut baieti ...de maine am si eu un ralliart 2011 vroiam sa va intreb ce benzina folositi ...95 sau 98 ?

Avatar utilizator
bogdanAlba
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 29, 2008 9:52 pm

Mesaj de bogdanAlba » Joi Apr 28, 2011 9:22 pm

Salutare si felicitari de achizitzie

eu folosesc benzina de 95, efix de la rompetrol. Merge de duduie ; Am mai discutat si cu alti colegi forumisti si spun ca folosesc benzina de 98+. Nu vad care ar fi problema cu cea de 95 daca e curata si de buna calitate

Avatar utilizator
mihaibld
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 23, 2011 11:33 am

Mesaj de mihaibld » Joi Apr 28, 2011 9:26 pm

mersi mult Bogdan ...abia astept maine sai fac plinul si sa plec acasa cu ea

Avatar utilizator
bogdanAlba
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 29, 2008 9:52 pm

Mesaj de bogdanAlba » Joi Apr 28, 2011 9:31 pm

Sa intri la prima benzinrie care iti iese in cale, nu conteaza care, si sa-ti pui niste benzina ca reprezentantzele le livreaza cu rezervoarele aproape uscate . Ai ceva in rezervor, zic ei ca vre-o 5 liti, dar nu te risca! Si succes maine ca o sa ai ceva de stat pana itzi da masina. Daca nu ti-au facut ei CIV-ul, sa nu uiti sa le ceri COC-ul si declaratzia vamala

Avatar utilizator
mihaibld
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 23, 2011 11:33 am

Mesaj de mihaibld » Joi Apr 28, 2011 9:38 pm

pai cred ca de asta se ocupa cei de la BCR sau delarul .....vad eu maine ....daca nu imi dau masina maine ii pun sa imi plateasca hotelul ,in seara asta am platit eu cazarea daca ma m ai tin si maine aici fac scandal ....

Avatar utilizator
sicae2k
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 22, 2010 9:47 am

Mesaj de sicae2k » Vin Apr 29, 2011 12:34 am

poate imi explicati si mie cum puneti voi benzina de 95 cand in carte scrie ca merge cu benzina de 98 si peste...

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Vin Apr 29, 2011 12:44 am

Eu ii pun 98+, ca nu vreau sa am probleme. Daca te uiti pe usita de la rezervor o sa vezi ca ai o eticheta pe care iti si spune sa fie 98+. Pana acum am pus numai Petrom 99+ de la Baneasa, ca aia mi-e in drum.
Ideea e ca motorul are un anumit raport de compresie si daca ii pui de 95 poti avea detonatii ale amestecului inainte de scanteie. In sfarsit la cat costa masina am zis ca nu are sens sa ma zgarcesc la cativa lei la benzina.

Daca te ocupi tu de inmatriculare iti trebuie COC, declaratie vamala, etc. Intrucat ei vand putine Ralliart, modelul nu are omologare de serie si trebuie mers cu masina la RAR. E o formalitate, dar trebuie facuta. Si daca se ocupa BCR-leasing de inmatriculare este foarte posibil tot pe tine sa te trimita la RAR. Sa fii pregatit pentru eventualitatea asta. Iti faci programare telefonica si te costa cam 200 ron sa-ti dea RAR-ul cartea de identitate a masinii.

Benzina neaparat sa-i pui ca iti consuma 13-15 in oras, si cu motorul rece ia si mai mult. Eu am pus initial 5 L cat sa ajung la Petrom....cred ca au ras aia de la Lukoil "uite inca unul care nu-si permite benzina pentru masina".

Neaparat sa faci poze si sa incepi un jurnal de bord in care sa ne povestesti de toate despre bijuterie. Sa ne zici ce versiune ti-ai luat, cat te-a costat, culoare etc. Tavite si presuri vinde themircea pe bursa, ti le recomand. Pret bun si se potrivesc parca ar fi de acolo. E bine sa-ti faci ceva la geamuri (folie spre exemplu) ca te cam frige soarele in ea. Cutia de viteze e o bijuterie..o sa devii un lenes...iar condusul o sa devina o placere si mai mare. Sa desurubezi antena, bagi niste superglue si o pui la loc. Am auzit ca se fura in rromanica. Capacele de la gaurile unde pui portbagajul au tendinta de a zbura la spalatorie...lipeste-le si pe alea. Parbrizol iti intra cam 5L sa nu te sperii.

Daca poti sa-ti faci tu casco Allianz are cele mai bune preturi, ca-s tot de-ai lui Tiriac. 880 euro cu fransiza de 100, in 4 rate la mine. Daca te obliga BCR-ul...asta e ghinion.
Pe masura ce o sa iti mai vina intrebari nu ezita sa le pui.

Avatar utilizator
mihaibld
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 23, 2011 11:33 am

Mesaj de mihaibld » Vin Apr 29, 2011 7:13 am

salut wall ...mersi de informatii ..sunt treaz de la 6 ,nu prea am stare

Culoarea e portocalie ,aici am avut aceiasi problema ca majoritatea ,putine masini in tara,3 . Doua euro 5{portocalie si neagra ,amandoua varianta basa } si una neagra euro 4 varianta full ...cea euro 4 ma ajungea 27000 plus taxa de poluare de 1690 asa ca am decis sa fie euro 5 .O masina se afla la Bihor una la Bistrita .Cei din Bistrita fiind singurii din tara [credeti-ma ca am ceva timp de cand caut] care mi au oferit un pret corect pe masina mea[am facut bay buck ,am dat la schimb un gtc din 2006] si un pret bun la ralliart ..Masina ma ajuns 27850 ,taxa poluare si primele 6 luni de casco gratuit .Casco bineintales la BCR am m ai achitat eu 500 de euro pe ultimile 6 luni .

Avatar utilizator
Jeff
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 12, 2007 3:28 pm
Contact:

Mesaj de Jeff » Vin Apr 29, 2011 9:24 am

Nu va bateti joc de masini, bagati benzina minim de 98CO - si-asa e cu semnul intrebarii CO afisata.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Vin Apr 29, 2011 9:24 am

Felicitari pentru alegere!
Ma, ca paranteza, si eu am fost foarte entuziasmat si nerabdator inainte sa iau masina, da' va zic sincer ca seara tot am putut sa dorm!
Si sunt la fel de disperat de masina mea ca multi altii de aici.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori