2008 Mitsubishi Lancer 2.0 140cp Amethyst Black "sadow"

Prezinta-ti Lancerul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Syber
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 25, 2011 5:53 pm

Mesaj de Syber » Sâm Feb 18, 2012 4:49 pm

nici sa nu ai probleme...
un senzor ABS este 1000 de RON...)

Avatar utilizator
Syber
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 25, 2011 5:53 pm

Mesaj de Syber » Vin Feb 24, 2012 7:16 pm

ok...

gata revizia...tinetiva bine...)

filtre (aer+polen+ulei+motorina) + placute frana fata spate + ulei= 700 RON
senzor ABS + capeti bara + schimbat lichid frana + unghi de fuga + manopera = 2200 RON

nice...) dar acuma totul merge mult mai bine...

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Vin Feb 24, 2012 8:37 pm

Revizia a fsot ieftina daca ia pus placute originale dar restul reparatiilor scumpe. Cati km ai? Cati km te-au tinut placutele de frana originale?

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Sâm Feb 25, 2012 5:44 am

Nu mi se pare exagerata reparatia...in fine e mult oricum...important este ca totul sa mearga bine! Senzorul abs inlocuit ti l-au dat? Cel nou cat are garantie?

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Sâm Feb 25, 2012 8:03 am

Hai sa va zic niste preturi aftermarket aproximative pt acele piese ca sa vedeti ca a dat mult pe reparatie:
-senzor ABS 150RON
-cap bara Lancer 100Ron x2 = 200RON
-Lichid frana scump 25RON 500ml x3 sa zicem = 75RON
-bracaj 100RON
-manopera sa zicem 200RON
TOTAL: 725RON cam atat te-ar fi ajuns reparatia asta intr-un service mai rasarit autorizat rar dar nu reprezentanta si cu piese noi aftermarket.

Si daca cineva zice ca piesele afterm\arket pt directie nu prezinta siguranta cred ca se inseala pt ca ele sunt omologate rar. Sa dau si un exemplu la loganul pe care l-am avut inainte: cap bara original 150RON durata de viata in cazul meu aprox 40-50.000km, cap bara omologat rar aftermarket facut de conex sau asam 49RON dupa 25.000km nu avea joc dar am vandut masina si nustiu cat a rezistat. Din ce am mai vorbit cu niste cunostinte taximetristi pe logan zic ca au cam aceeasi calitate si durata de viata cu cele originale. Deci cred ca si in cazul mitsubihi nu ar fi prea mare diferenta intre piesele OEM si cele aftermarket din moment ce sun omologate rar. Nu cred ca rarul ar omologa orice stift.

Avatar utilizator
Syber
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 25, 2011 5:53 pm

Mesaj de Syber » Lun Feb 27, 2012 8:03 pm

Salut,

nu senzorul vechi nu l`am mai luat...era varza. Mi l`au oferit dar nu aveam ce sa fac cu el...
Flipper da ia zi`mi si mie unde ai gasit tu senzor ABS cu 150 de RON...ca sunt fff curios...
Dar ai dreptate se putea si mai ieftin...dar lenea se plateste...

In legatura cu placutele nu ma pot pronunta ca nu eu le`am montat pe cele vechi.
Momentan am echipat masinta cu TEXTAR...avand in vedere ca am dor 40 de KM de atunci nu ma pot pronunta nici despre astea,


Multumesc!

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Feb 27, 2012 8:09 pm

Pe net.

Avatar utilizator
Syber
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 25, 2011 5:53 pm

Mesaj de Syber » Lun Feb 27, 2012 8:28 pm

ma gandeam eu ca nu la "chioscu" de pe colt...

dar multumesc de sfat...))))))))))

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Feb 27, 2012 9:25 pm

Am facut si eu o cautare pe google rapida si am gasit senzori de ford, renault, opel si alte marci si se invarteau intre 100 si 150Ron. Senzori noi cu factura. Nu am gasit in mod special de lancer dar nu cred ca pretul ar diferi cu mult.
Cap de bara ma gasit chair de new lancer si era vreo 90 si ceva de RON mai precis, bracaj am facut eu acum vreo 2 ani la un logan la bosch car service si a fsot vreo 70ron. Placute de frana fata mi-am luat eu de pe forum EBC greenstuff cu 230Ron, inca nu le-am montat, alea blackstuff erau 90RON. Deci daca cauti gasesti piese multm ai ieftine si de calitate si performante achivalente poate chair mai buna.

Avatar utilizator
Syber
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 25, 2011 5:53 pm

Mesaj de Syber » Lun Feb 27, 2012 10:13 pm

Flipper,

chiar nu contest ce zici tu...sincer...ai dreptate in toate privintele...si iti dau dreptate...daca cauti gasesti...
Singurul lucru care nu l`am gasit a fost acel nenorocit de senzor...de aia am intrebat unde naiba l`ai gasit tu....
Placutele separat pe fata spate pe mine m`au costat 250 de RON...
Daca nu aveam de investit in senzor luam si eu altele mai de "calitate" cum zici tu...dar cum banii nu curg pe robinet...) ata ete...
Dar chiar sunt curios daca gaseste careva cacatu ala de senzor...undeva...mai ieftin...



Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori