Mitsubishi Lancer Intense 1.8 143 Cp

Prezinta-ti Lancerul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Master4Mariners
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 02, 2012 2:32 pm

Mesaj de Master4Mariners » Mar Iun 03, 2014 11:35 am

Nu, costul era pt un far, insa ne-am inteles sa le iau cu 15 mil pe amandoua pana la urma. Farurile au ajuns deja la mine, le dau azi la tiplat pt protectie, postez poze dupa ce revin tiplate. Depre LED inca ma interesez, azi trebuie sa mi se dea un raspuns despre cat de eficiente sunt becurile. Becurile LED au costat undeva la 6-7 mil setul. Revin cu detalii.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Iun 03, 2014 2:01 pm

Acum vreo 2 ani am vazut la cineva pe masina becuri cu led pe proiectoare dar luminau slab tare de tot. In general becurile cu LED (fie ca sutn de uz casnic, auto etc) au o luminozitate foarte slaba la un gabarit identic cu un bec clasic. Cel mai bine lumineaza becurile cu descarcare in gaze si aici intra si xenonul auto.
Sper ca tu sa fi multumit de investitia facuta.

Avatar utilizator
Master4Mariners
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 02, 2012 2:32 pm

Mesaj de Master4Mariners » Mar Iun 03, 2014 2:46 pm

Nu am luat inca becuri cu LED. Cele de care vb eu sunt de-abia aparute, au un singur LED mare si ma indoiesc ca sunt la fel cu cele clasice de uz casnic. Am vazut setul , becul avea un ventilator in spatele lui, e ceva ce eu unul nu am mai vazut pana acum. O sa postez daca va fi cazul si iau si eu.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Iun 03, 2014 8:54 pm

Ca sa poti face o comparatie realista vezi cati lumeni are un bec cu halogen, unul cu xenon si cel cu led. Daca becul cu led are nr. de lumeni mai mic decat cel cu halogen atunci sigur o sa lumineze mai slab.
Nustiu cat de fiabile o sa fie becurile cu ventilator, daca se intampla ca si la computere sa inceapa sa huruie dupa un timp atunci nu cred ca o sa aiba viata prea lunga.
LEDul are un randament foarte bun dar are dezavantajului gabaritului mare pentru un flux luminos mia mult decat decent. Ledul in sine are durata de viata foarte mare dar nustiu ce durata de viata are ventilatorul sau electronica ce il alimenteaza.
Lucrez in domeniul electric industrial si te asigur ca cea mai buna alegere pentru un iluminat puternic o reprezinta becurile cu descari in gaze si aici intra si becul cu xenon.
tehnologia led in domeniul iluminatului are avantajului consumului redus de energie electrica dar pentru a obtine un flux luminos bun trebuie lapi cu led multe sau cu gabarit mare. Randamentul unui bec se masoara in lumeni/watt.
Cei care aleg sa instaleze pe masina becuri cu led o facin primul rand din punct de vedere estetic insa deocamdata nu e si practic.
Sper sa nu ma intelegi gresit vreau doar iti prezint avantajele si dezavantajele diferitelor tipuri de becuri.

Avatar utilizator
Master4Mariners
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 02, 2012 2:32 pm

Mesaj de Master4Mariners » Mar Iun 03, 2014 9:04 pm

Ramane de studiat. Inca nu am achizitionat nimic. Astept pareri de la cineva care si-a instalat deja.

Avatar utilizator
Master4Mariners
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 02, 2012 2:32 pm

Mesaj de Master4Mariners » Mar Iun 03, 2014 9:48 pm

Acusica alta belea am. Am vrut roof vortex, sau varianta de pe ebay sau altceva care incastreaza si antena. Insa surpriza...nu expediaza in Romanica.

Avatar utilizator
PaulAdrian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 28, 2011 5:52 pm

Mesaj de PaulAdrian » Mar Iun 03, 2014 10:23 pm

salut, o data cu farurile cu lupe nu ar fi nevoie si de instalatia de spalare a farurilor si cea de autoleveling?

Avatar utilizator
Master4Mariners
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 02, 2012 2:32 pm

Mesaj de Master4Mariners » Mar Iun 03, 2014 10:56 pm

Da, probabil ca ar trebui, insa depinde daca pun xenon sau nu. Deocamdata e bine ca am faruri cu lupa originale, sunt foarte greu de gasit. Restul se rezolva si mai tarziu.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mie Iun 04, 2014 9:50 am

Vorbeste cu magnex pentru comenzi de pe ebay si alte site'uri de gen; este foarte serios.

Avatar utilizator
Master4Mariners
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 02, 2012 2:32 pm

Mesaj de Master4Mariners » Mie Iun 04, 2014 5:42 pm

Ok colegu. Merci de pont. Incercam si asa.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori