2008 Mitsubishi Lancer 2008 1.5 benzina 109cp, Inform , Red

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
nfpetrovici
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 13, 2010 5:37 pm

Mesaj de nfpetrovici » Mar Sep 03, 2013 10:21 am

Salut, poate nu m-am exprimat eu bine.
M-am dus eu cu piesele mele, la recomandarea colegului deyutzu de pe forum.

Cost piese:

150 de lei - 5 l de ulei
filtru aer, filtru polen, filtru ulei - 200 de lei aprox.
170 de lei - placutele

Cam ce tip de ulei mi-ai fi recomandat? Eu am tot intrebat si mi s-a recomandat asta (ca ar fi ok).
Am stat langa masina si placutele din fata mai mergeau sa zic vreo cateva mii de km. La Expozitiei mi-au zis la fel ca trebuie schimbate si am vazut si eu ca erau cam duse. Nu cred ca m-au mintit in 2 locuri.
Iar referitor la marca, ai dreptate, poate puteam sa iau ceva mai bun dar nu am mai avut timp sa iau placute si asa ca le-am luat pe astea. Eu ma astept sa ma tina pana la urmatoarea revizie mai ales ca nu merg tare. Nu stiu cum e ATE/TRW dar eu vreau niste placute sa ma tina 20.000 km, nu neaparat sa fie f bune si sa tina 10.000.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Sep 03, 2013 10:26 am

O doamne, n-am vazut faza aia. Deci ulei 5L + cele 3 filtre 350 roni, asa e mai bine, dar tot nu e vreo afacere.

Iar placutele de frana sunt 140roni TRW. Daca luai de la un magazin online toate piesele, ieseai cu 100 roni mai ieftin, iar manopera pt schimbatul tuturor intr-un service autorizat rar n-ar fi trebuit sa coste mai mult de 100 roni, toate operatiunile astea nu dureaza mai mult de o ora.

Vezi, pt stergatoare sa nu te duci tot la reprezentanta.

Avatar utilizator
nfpetrovici
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 13, 2010 5:37 pm

Mesaj de nfpetrovici » Mar Sep 03, 2013 10:37 am

Salut,

Cu manopera sunt de acord, ieseam mai ieftin la un service non-reprezentanta dar am zis sa ma duc la reprezentanta ca sa vad si in ce stare e masina, altfel am o gramada de service-uri pe langa casa insa nu stiu cat timp isi aloca ei sa se uite pe langa masina. Mi-a placut ca s-au uitat detaliat la ea si au lucrat fara sa se grabeasca. Manopera la ei a costat cam 180 de lei (schimbat ulei + frane). La un service de cartier nu stiu cat costa.

Cu placutele de frana chiar sunt curios cat ma vor tine. Vorba aia, dai un ban atata face, insa depinde si ce vrei.
Eu vreau niste placute ieftine care sa duca 20.000 sau chiar mai mult la un mers normal. Nu stiu cat tin ATE sau TRW, dar vad ca-s cam la acelasi pret. Este posibil sa platesti si marca.

Poti sa-mi spui de la ce magazin online puteam sa iau ca sa ies mai ieftin? Mi-ar conveni o solutie din asta, sa iau toate piesele deodata (sau online) decat sa stau sa alerg.

La stergatoare stai linistit, nu ma duc la reprezentanta, insa nici aici nu stiu ce sa iau Am auzit de stergatoare Bosch la 150 de lei, dar iar nu stiu cat tin. Mie imi trebuie lamelele.

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Mar Sep 03, 2013 10:43 am

salut,
stergatoarele bosh eu le am de 1.5 ani si ~30.000 km.
inca nu dau semne de oboseala . Fa cateva plinuri de la MOL cu MOL EVO si ti le iei pe puncte .

mersi

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Sep 03, 2013 10:46 am

Stergatoarele sunt loterie, eu mi-am luat bosch aerotwin si nu sunt multumit de ele. In kaufland au cu 5 roni stergatoare, si sunt ok, fac treaba o luna doua in orice conditii.

20.000 pt placute e foarte putin, pe mine ma tin 70-80000.km (ma ajuta stilul de mers), dar chiar si cu un stil de condus sportiv sau preponderent in oras, 20.000km tot nu

KAVO ECONOMY sunt niste mizerii sinistre, dar data viitoare cauta sa iti iei ATE sau TRW. Orice magazin online (acum am aruncat un ochi la misto pe ingaraj.ro ca sa fiu sigur ca nu vorbesc prostii la preturi), eu imi iau pt a mea de pe forsmart.ro (aduce pt orice masina nu doar smart de fapt piese, suni si se rezolva orice la preturi bune) Platesti numele pe la prostii de placute sport, EBC care se tocesc in ritm alarmant, ovalizeaza discuri (tot EBC) si alte nebuneli. Masina de strada, ii pui placute normale de strada de la o firma reputabila ce face componente pt sistemele de franare de zeci de ani, pt ca trebuie sa te poti baza pe frane.

Data viitoare sa bagi mobil 1 new life 0w40 in masina asta, sa nu mai bagi super 3000 sau alte prostii, numai Mobil1 daca iti place mobil, sau castrol, shell, altceva daca ai alte preferinte. Fara chestii obscure, da? Costa ~225 roni 5L de ulei foarte bun, si numai cu dintr-asta ar trebui sa mearga masina.

Avatar utilizator
m_mosu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 06, 2010 3:11 pm

Mesaj de m_mosu » Mar Sep 03, 2013 12:15 pm

am sunat eu azi pe Metalurgiei si pentru revizia de 80k de km ,desi am iesi din garantie si ar trebui sa ma "fidelizeze", mi-au cerut 260 ron pentru schimbat ulei si filtru de ulei plus inspectia de rampa.
filtrul de aer si cel de polen mi le schimb singur. la jecmaneala asta sa ma astepte.

Avatar utilizator
nfpetrovici
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 13, 2010 5:37 pm

Mesaj de nfpetrovici » Mar Sep 03, 2013 3:00 pm

Eu am platit 180 de lei. M-am gandit ceva inainte sa merg la reprezentanta dar per total am iesit cu 100 de lei mai scump la manopera si 2h.30 dus intors tot drumul.
Referitor la ulei, o sa incerc la urmatoarea revizie 0w40.

Avatar utilizator
tyty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 02, 2009 1:47 am

Mesaj de tyty » Mar Sep 03, 2013 3:04 pm

260 este numai manopera?

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Sep 03, 2013 10:10 pm

QUOTE (Alex44 @ Sep 3 2013, 10:46 AM) Stergatoarele sunt loterie, eu mi-am luat bosch aerotwin si nu sunt multumit de ele. In kaufland au cu 5 roni stergatoare, si sunt ok, fac treaba o luna doua in orice conditii.

20.000 pt placute e foarte putin, pe mine ma tin 70-80000.km (ma ajuta stilul de mers), dar chiar si cu un stil de condus sportiv sau preponderent in oras, 20.000km tot nu

KAVO ECONOMY sunt niste mizerii sinistre, dar data viitoare cauta sa iti iei ATE sau TRW. Orice magazin online (acum am aruncat un ochi la misto pe ingaraj.ro ca sa fiu sigur ca nu vorbesc prostii la preturi), eu imi iau pt a mea de pe forsmart.ro (aduce pt orice masina nu doar smart de fapt piese, suni si se rezolva orice la preturi bune) Platesti numele pe la prostii de placute sport, EBC care se tocesc in ritm alarmant, ovalizeaza discuri (tot EBC) si alte nebuneli. Masina de strada, ii pui placute normale de strada de la o firma reputabila ce face componente pt sistemele de franare de zeci de ani, pt ca trebuie sa te poti baza pe frane.

Data viitoare sa bagi mobil 1 new life 0w40 in masina asta, sa nu mai bagi super 3000 sau alte prostii, numai Mobil1 daca iti place mobil, sau castrol, shell, altceva daca ai alte preferinte. Fara chestii obscure, da? Costa ~225 roni 5L de ulei foarte bun, si numai cu dintr-asta ar trebui sa mearga masina.

Nu cred ca ai dreptate. EU am cumparat placute EBC greenstuff si sunt sigur ca nu o sa se duca repede si chiar daca s-ar duce nu imi pare rau, prefer sa tocesc placute si nu discuri. Mai erau destui pe forum care se placeau ca schimba placute originale la 15.000, 17.000km dar uite ca eu am ajuns la 48.000km cu placutele de originale si inca mai duc vreo cateva mii. Totul depinde de stilul de condus si de cum folosesti masina(oras/afara).

In romania merge si ulei 5w30 si 5w40. Eu am folosit ambele tipuri si nu am observat vreo diferenta. la prima revizie am pus Mobil super 3000 5w40 si la a doua mobil esp 5w30 si tot asa voi pune si la a treia revizie. 0w20 mi se pare prea subtire si cred ca ar facilita putin uzura motorului. Oricum cred ca atat timp cat uleiul respecta specificatiile din cartea de masinii nu vad vreo problema.

Avatar utilizator
nfpetrovici
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 13, 2010 5:37 pm

Mesaj de nfpetrovici » Mie Sep 04, 2013 10:25 am

Referitor la placute, masina am luat-o pe la 9000 de km cu placutele originale. Am inteles ca a fost masina de test drive sau ceva in genul asta Sa vad cat ma tin astea Kavo.
Iar cu uleiul, de acord, cartea masinii e sfanta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 26 vizitatori