Mitsubishi Pajero Sport 2001, 3000cc, V6, Automat

Prezinta-ti Pajero-ul (Montero) aici!
Avatar utilizator
Tigros
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 01, 2014 10:02 pm

Mesaj de Tigros » Vin Apr 11, 2014 12:02 pm

Salutare!

Dupa niste ani si niste off road, am schimbat Pajero-ul meu 2001, 3200 DiD in 3 usi, cutie automata cu un Pajero Sport tot din 2001, tot cutie automata, dar 3000 V6.

Motivul, pompa de injectie problematica pe modelele de Pajero MK3 (si faptul ca nu am timp sa alerg sa ma ocup de ea sa o repar).



Din fericire, masina a trecut TUV-ul nemtesc chiar in ziua in care am cumparat-o si a avut discurile de frana pe spate schimbate cu ocazia asta. In plus, distributia a fost schimbata la 80.000 km, masina avand acum 113.000 km. Din pacate, modelul asta este cu Easy Select, deci doar 3 trepte: 2H, 4H, 4L.

O sa ii fac o revizie sa ii schimb uleiurile peste tot (sunt topicuri pe tema asta pe forum).

O sa inmatriculez masina in Bulgaria si o sa pun GPL pe ea, astfel incat costurile de intretinere sa fie mai mici decat la masina anterioara.

O sa fac si cateva modificari masinii, anume:
- anvelope A/T (oscilez intre BFG AT si General Grabber AT2 - desi am citit pro/contra, sunt inca nehotarat, masina va rula 80-90% asfalt, 10-20% off road)
- instalatie GPL secventiala cu rezervor de 90L (prin Buc am gasit oferte intre 4400 si 4600 RON - am verificat pe site-urile mentionate deja pe forum in topicurile de GPL)
- ma gandesc pe viitor la inaltarea masinii din suspensii (OME sau ceva similar)
- daca o sa ma dau mai mult in off road cu ea, o sa consider si o punte spate cu diferential blocabil

Alte maruntisuri:
- trebuie sa ii schimb antena externa (citisem pe undeva pe aici pe forum ca cineva gasise o varianta buna, dar nu reusesc sa gasesc postul) si ma gandeam daca ar fi ok sa o inlocuiesc cu antena mea de la statia Midland Alan.
- ma gandesc la niste proiectoare sa ii pun pe bot sau pe plafon

Ce alte alea mai recomandati?

Merci!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pajero-ul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori