Outlander PHEV MY19

Prezinta-ti Outlanderul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mirabeau88
EVO III
Mesaje: 128
Membru din: Vin Feb 08, 2019 6:47 pm
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Mirabeau88 » Mar Apr 02, 2019 2:28 pm

spinner scrie:
Mie Feb 27, 2019 3:05 pm
O alta potentiala dezamagire vei avea vis-a-vis de Android Auto, daca ai avut vreodata o unitate cu Android nativ; altfel s-ar putea sa iti placa :)
Referitor la liste de telefoane compatibile, cele listate pe site-urile oficiale cu siguranta sunt ok.

http://www.iopinfo-sda.mitsubishi-motor ... ng=english

https://www.android.com/phones/

Altfel, daca ai un telefon compatibil si vrei sa fie folositor AA, trebuie sa iti rootezi telefonul si sa instalezi AAmirror.

mii de scuze, acum am vazut ca e alt user, multumesc mult de informatii!

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Mar Apr 02, 2019 5:08 pm

Pe langa avantajele modelului PHEV evidentiate in paginile anterioare trebuie sa scot in evidenta si cateva dezavantaje ce tin de tehnologizarea in exces cu gadgeturi:

1. Ieri am asistat la desincronizarea aplicatiei "Remote Ctrl2". Mai precis, nu exista conexiune WiFi intre masina si telefon. Motivul? Habar n-am... :(
Remedierea situatiei:
a) anularea setarilor masinii prin procesul descris in link:
https://www.mitsubishi-motors.com/en/pr ... html#reset
b) reinstalarea userului si parolei (by default) cam asa:
https://www.mitsubishi-motors.com/en/pr ... jizen.html#
c) dezinstalarea si instalarea aplicatiei "Remote Ctrl2" pe telefon

...cam multa bataie de cap pentru functii care nu iti fac viata mai confortabila dar te tin conectat la avansul tehnologic incepand cu fenomenul spontan ce-si are originile in constiinta si stiinta Renasterii :D si pana la teoria heliocentrica sau cea a culturii cartofului timpuriu prin critica conceptiei aristotelice despre structura si functionarea universului :P

2. Agenda telefonica a masinii afiseaza mai mult sau mai putin numele si prenumele apelantului din agenda telefonului (sau poate ca masina stie ceva mai multe despre cei care ma suna si ca protest nu le afiseaza numele... :D )

3. In momentul in care vreau sa definesc sau sa sterg contacte telefonice favorite sunt supus unui proces indelungat de asteptare (o fi un bug ce trebuie rezolvat cu o resoftare sau probabil ca este sub demnitatea masinii mele sa accepte ca si favorite numerele de telefon ale soacrei, matusilor si ceva unchi pilangii :rolleyes: )
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
Mirabeau88
EVO III
Mesaje: 128
Membru din: Vin Feb 08, 2019 6:47 pm
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Mirabeau88 » Mar Apr 02, 2019 6:34 pm

Unchi pilangiu nu e pleonasm?

Avatar utilizator
Mirabeau88
EVO III
Mesaje: 128
Membru din: Vin Feb 08, 2019 6:47 pm
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Mirabeau88 » Mie Apr 03, 2019 10:27 am

ma uit (neavand ce face) la primele poze si remarca ca intre masinile noastre difera jentile si, mai mult ca sigur, scaunele.
de ce oare?

edit: ai vreo statie speciala? sau priza simpla?

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Mie Apr 03, 2019 12:56 pm

În cazul jantelor este simplă explicația si anume mașina mi-a fost livrată la sfârșitul lunii noiembrie 2018 cu pneuri de vară. Am comandat pneuri de iarna cu tot cu jante și de aceea ai remarcat două modele.
Dacă vrei să nu dai greș cu dimensiunile jantelor, senzorii de presiune și anvelopele de iarnă/vară îți recomand să iei în calcul cu încredere ofertele din catalogul Mitsubishi.

Referitor la încărcarea de la priză este și mai simplu întrucât nu mă pricep la electricitate și am externalizat proiectul unei firme autorizate care mi-a creat un circuit separat de la contor și până la parcarea din fața casei. Știu că mi-a fost montată și o siguranță de protecție + un cablu cu 5 fire din care doar 3 sunt funcționale pentru a asigura cei 220V necesari încărcării bateriei de tracțiune.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Mie Apr 03, 2019 12:59 pm

Nu știu să îți răspund cu privire la modelul scaunelor, probabil că la tapițerie te referi, dar așa a venit mașina din fabrică.

Tu ce model de tapițerie ți-ai comandat?
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
Mirabeau88
EVO III
Mesaje: 128
Membru din: Vin Feb 08, 2019 6:47 pm
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Mirabeau88 » Mie Apr 03, 2019 1:00 pm

Aha, merci
Ma uitam la ceva de pe https://evconnect.ro. In UK se ofera vouchere de 500 de lire, ceea ce duce la un cost final de 200. Inteleg ca au o aplicatie a lor, mult mai fiabila.Poate pe viitor apar si la noi.


o sa fac o poza la scaune, au o folie, poate ma insel dar par niste linii drepte

https://www.mitsubishi-cars.co.uk/image ... e-high.jpg

fata de

https://www.mitsubishiengine.com/wp-con ... terior.png

Avatar utilizator
Mirabeau88
EVO III
Mesaje: 128
Membru din: Vin Feb 08, 2019 6:47 pm
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Mirabeau88 » Mie Apr 03, 2019 4:05 pm

Da. Difera la scaune.
îmi merge spotify fără cablu. Probabil ca o păcălesc și pe Waze și Android auto dar cum nu am putut sta prea mult....

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Mie Apr 03, 2019 9:48 pm

Dragi colegi, posesori ai modelului PHEV, va supun atentiei un cablu de incarcare pe care il folosesc zilnic in parcarea de birouri sau la alte statii publice/private unde energia electrica este gratuita.

Pentru achizitia cablului am cheltuit suma de 1.200 RON insa incarcand zilnic masina la birou sau in parcari publice (mall-uri, supermarket-uri si restaurante) reiese urmatorul calcul:

1. Achizitie cablu in data de 05 decembrie, 2018 = 1.200 RON
2. O incarcare completa (13.8 kW x 0,7 RON/kW) = 9,7 RON (am luat ca medie suma de 0,7 RON / kW)
3. Aproximativ trei luni de incarcare zilnica (03 decembrie, 2018 - 3 aprilie, 2019) inseamna sa spunem 90 zile x 9,7 = 873 RON (fara week-end, fara minivacante etc.)
De aici rezulta faptul ca in maxim 6 luni achizitia este amortizata in scenariul descris mai sus (incarcare preponderent la statii publice unde energia electrica este gratuita).

Bonus: in parcarile publice din Bucuresti nu mi se percepe nicio taxa pentru timpul de stationare intrucat masina este PHEV ;)

In partea stanga se afla cablul achizitionat din Bucuresti (compatibil cu statiile de incarcare din oras) iar in partea dreapta regasiti cablul din dotarea masinii (compatibil cu orice priza din casa)

Imagine

Detaliu pentru cablul cumparat separat:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de ursul_bipolar » Lun Apr 22, 2019 4:39 pm

Am citit jurnalul tau, multumesc! Foarte bine scris.
In alta ordine de idei, in toamna voi trece si eu la PHEV (Intense sau Instyle, inca nu m-am hotarat). Am facut test drive si masina e f placuta la condus.
Te rog sa postezi in continuare daca este posibil toate aventurile tale cu masina si eventual daca apare vreo problema, desi phev-ul e cam bulletproof.

Am facut un calcul si pe mine m-ar costa o incarcare completa 7.3 lei, destul de acceptabil.

Scrie răspuns

Înapoi la “Outlanderul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori