Outlander PHEV MY19

Prezinta-ti Outlanderul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Mar Ian 15, 2019 9:46 am

Distanta masurata intre mijlocul suportilor barelor transversale este de 90 cm. Asa le-au montat reprezentantii THULE care afirma ca este in regula. Nu-i pot contrazice intrucat nu am argumentele tehnice necesare.

Am masurat distanta dintre pozitiile marcate de catre Mitsubishi pe barele longitudinale si de la centru la centru am regasit 80 cm.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de spinner » Mar Ian 15, 2019 10:37 am

Am masurat si eu si am aprox 74 din butuc in butuc (butucul de cheie fiind central pe suport).
Personal, as monta suportii pe pozitiile marcate de Mitsubishi, luand in considerare ca s-or fi facut niste masuratori aerodinamice cand s-a ales amplasarea punctelor de prindere.
His: Outlander MK3, 2.2 DI-D
Hers: ASX MK2, 1.6 DI-D

Ex: Lancer X, 1.6, 2011

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Mar Ian 15, 2019 10:44 am

Dupa cum va spuneam, pe mine ma recomanda doar vocea si frizura motiv pentru care refuz sa pun mana pe surubelnite, chei si alte dispozitive contondente :D

Daca tu crezi ca ar trebui sa miscam transversalele in pozitiile marcate de catre Mitsubishi pe longitudinale nu ai decat sa imi faci o vizita. Neaparat sa ai trusa de scule la tine! Considera deplasarea acoperita din bugetul meu.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Mar Ian 15, 2019 11:18 am

Am plecat de la ideea ca tinand piciorul stang pe suportul dedicat din mocheta in maxim 2 ani se va uza atat de mult incat imi va fi creat suficient disconfort.

Am incercat sa gasesc un covoras dedicat care sa acopere si partea de mocheta din stanga insa nu am reusit sa gasesc motiv pentru care am comandat in China un set de covorase mai mult sau mai putin compatibile cu PHEV desi producatorul m-a asigurat de o complianta 100%.

Materialul nu este stralucit, nu se muleaza perfect pe suprafetele pentru care a fost gandit insa imi protejeaza, empiric vorbind, mocheta. La estetica sta bine din punctul meu de vedere insa este discutabil daca apelam la un critic de arta :P
Acum trebuie sa urmeze testul timpului si al eficientei.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Cel mai greu mi-a fost sa aplic aceasta parte de "pres" intrucat a trebuit sa ridic bancheta. Am sa o montez la spalatorie, dupa ce imi vor aspira mocheta.

Imagine
Ultima oară modificat Mie Ian 16, 2019 2:11 pm de către Ermeneutic, modificat de 2 ori în total.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de spinner » Mar Ian 15, 2019 12:13 pm

daca esti prin zona dupa 19, cand ajung eu acasa, putem face operatiunea :)
Altfel, ma gandeam si eu sa imi iau covorase de genul, dar asteptam sa se uzeze cele de cauciuc. Pentru problema cu "foot restu'" eu ma gandeam la o placuta metalica in set cu cele pentru pedale.
adica asa ceva
His: Outlander MK3, 2.2 DI-D
Hers: ASX MK2, 1.6 DI-D

Ex: Lancer X, 1.6, 2011

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Mar Ian 15, 2019 5:25 pm

Gand la gand cu bucurie :D ! Am comandat si acel set de protectie care este fabricat din aluminiu. Trebuie sa imi soseasca zilele acestea.

Te astept, cu drag si te rog sa imi dai un apel telefonic ca sa vorbesc la receptie pentru a-ti deschide bariera la parcarea subterana.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Joi Ian 17, 2019 11:56 am

Am platit taxa auto pentru anul 2019 si am constatat ca s-au eliminat avantajele din anii trecuti pentru masinile PHEV.
Mai exact, pentru PHEV si un Jimny MY18, benzina, am scos din buzunar 450 RON (dupa aplicarea reducerii de 10%). Nu stiu cat inseamna pentru fiecare dar banuiesc ca taxa pentru Jimny nu depaseste 60 RON.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Joi Ian 31, 2019 2:04 pm

Incep prin a-i multumi colegului Spinner pentru vizita efectuata aseara prilej cu care a reusit sa imi regleze barele transversale pozitionandu-le corect.

Astazi am trecut pe la colegii din showroom pentru a ma ajuta sa sincronizez telefonul cu masina. Si lor le multumesc pentru amabilitatea de a ma consilia intr-un mod de exceptie.

Si acum, detaliile despre mirrorlink:
1. In cele din urma am trecut la Note 9 care ruleaza cu succes aplicatia PHEV2 pe interfata masinii. Am setat parametrii de incarcare a bateriei, clima si o serie de alte gadgeturi.
2. Prin cablul de date reusesc sa transpun pe ecranul masinii partea de infoentertainment.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Mar Feb 05, 2019 10:22 am

Aseara, plecand de la birou cu bateria de tractiune 100% incarcata, mi-a fost dat a intelege viziunea nipona cu privire la reducerea emisiilor de CO2 :o

Mai exact, pe traseul Piata Presei - Com. Corbeanca masina a rulat doar in modul electric, setarea de deplasare fiind "NORMAL" (mai exista si setarile SPORT si SNOW).

Ca si consumatori electrici am avut:
1. Clima la 23 grade Celsius
2. Faza scurta
3. Incalzire scaun sofer
4. Muzica prin Bluetooth

Imagine

Imagine

Imagine

Dupa cum remarcati, temperatura mediului extern a fost de + 10 grade Celsius
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Mar Feb 05, 2019 10:29 am

Dimineata, am vrut sa reconfirm folosofia constructorului cu privire la protectia mediului parcurgand traseul Com. Corbeanca - Piata Presei Libere.

Temperatura exterioara a fost de +6 grade Celsius.
Modul de tractiune a fost setat pe "NORMAL" (by default) iar ceilalti consumatori electrici au fost ca si cu o seara inainte.

Si iata ce ne releva masina pentru cei 21 Km de rulaj pe asfalt:

Imagine

As vrea sa precizez ca am un stil de condus normal, adica circul prudent pe banda a doua (din trei) fara a fi apologetul economiei de curent electric ori benzina.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Scrie răspuns

Înapoi la “Outlanderul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori