manual utilizare/intretinere, schema cabluri electrice

Prezinta-ti Outlanderul aici!
Greierele
EVO I
Mesaje: 7
Membru din: Dum Apr 07, 2019 8:40 pm
Contact:

manual utilizare/intretinere, schema cabluri electrice

Mesaj de Greierele » Mie Apr 10, 2019 6:37 pm

Buna seara tuturor,
Va scriu si eu cu rugamintea ca poate reusesc sa gasesc ceea ce am nevoie, anume schema bloc, schema electrica cu cablurile si mufele care se regasesc pe traseu si care duc catre contacte usi, camera spate, stopuri, etc.
Pe scurt, anul trecut am cumparat un Outlander, e inmatriculat in 2013 dar neprimind ceva manuale nu stiu nici macar ce versiune este daca ma intraba cineva. Banuiesc din cele vazute ca este vorba de seria II cu facelift. E pe benzina, motor 2, tractiune fata, cutie manuala si 146 cp, culoarea neagra, are camera spate cu afisare pe oglinda retrovizoare (pentru asta unul din motive este sa caut schema electrica ptr ca vreau sa o conectez la navigatie), 5 locuri, scaune piele+textil, in fine nu stiu daca conteaza, banuiesc ca manualul de utilizare/intretinere sau alte manuale sau scheme electrice sunt cam la fel.
Daca are cineva ceva informatii de oferit, v-as ramane recunoscator.

Multumesc si toate cele bune va doresc!


Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Re: manual utilizare/intretinere, schema cabluri electrice

Mesaj de spinner » Joi Mai 02, 2019 11:48 am

Greierele scrie:
Mie Apr 10, 2019 6:37 pm
.................are camera spate cu afisare pe oglinda retrovizoare (pentru asta unul din motive este sa caut schema electrica ptr ca vreau sa o conectez la navigatie).................
Oglinda cu camera e aftermarket, nu exista in dotarea OE. E posibil sa nu poti conecta camera la navigatia OE fara inlocuire si adaptare de mufe.
Daca navigatia e tot aftermarket, atunci poti avea noroc sa nu bricolezi prea mult.
Daca navigatia e OE, ai de lucru :) camera OE are 4 fire, spre deosebire de AM care are doar 3.

Spor!
His: Outlander MK3, 2.2 DI-D
Hers: ASX MK2, 1.6 DI-D

Ex: Lancer X, 1.6, 2011

Greierele
EVO I
Mesaje: 7
Membru din: Dum Apr 07, 2019 8:40 pm
Contact:

Re: manual utilizare/intretinere, schema cabluri electrice

Mesaj de Greierele » Vin Mai 17, 2019 8:56 am

volint scrie:
Mar Apr 30, 2019 9:38 pm
gasesti la sectiunea dedicata:

http://faq.out-club.ru/download/outland ... dex_M1.htm
Multumesc mult !

Greierele
EVO I
Mesaje: 7
Membru din: Dum Apr 07, 2019 8:40 pm
Contact:

Re: manual utilizare/intretinere, schema cabluri electrice

Mesaj de Greierele » Vin Mai 17, 2019 9:08 am

spinner scrie:
Joi Mai 02, 2019 11:48 am
Greierele scrie:
Mie Apr 10, 2019 6:37 pm
.................are camera spate cu afisare pe oglinda retrovizoare (pentru asta unul din motive este sa caut schema electrica ptr ca vreau sa o conectez la navigatie).................
Oglinda cu camera e aftermarket, nu exista in dotarea OE. E posibil sa nu poti conecta camera la navigatia OE fara inlocuire si adaptare de mufe.
Daca navigatia e tot aftermarket, atunci poti avea noroc sa nu bricolezi prea mult.
Daca navigatia e OE, ai de lucru :) camera OE are 4 fire, spre deosebire de AM care are doar 3.

Spor!
Multumesc !
Nu am stiut ca oglinda cat si camera sunt AM. Am crezut ca asa a venit echipata intr-ucat cablurile par a fi prinse pe caroserie foarte bine, nu pare a fi taiat/facut improvizatie ceva.
In fine, navigatie nu avea in dotare, am pus eu una de 9" AM , deci teoretic ar trebui sa reusesc, faza e ca sus in plafon in dreptul oglinzii pe unde trece manunchiul de fire si din care pleaca si cele de intra in oglinda, cele care alimenteaza oglinda, senzorul de lumina si cele de semnal video, dar nu stiu care ar fi ptr ca sunt trecute printr-un tub varnis care le ascunde.
O sa mai caut si o sa vad ce solutie adopt. Imi pare rau ca atunci cand dau cu spatele, navigatie cupleaza, dar e pe ecran... negru.

Toate cele bune!

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Re: manual utilizare/intretinere, schema cabluri electrice

Mesaj de volint » Vin Mai 17, 2019 6:03 pm

E posibil sa fi cedat camera daca a fost alimentata direct, fara un regulator de tensiune. Chinezismele au acest "dar". As verifica doar camera, separat cu alimentare separata. Daca e ok, incearca si intrarea in navi, cu alta camera sau un semnal video din alta sursa. Sau poate e doar vreun contact imperfect.

Spor.

Greierele
EVO I
Mesaje: 7
Membru din: Dum Apr 07, 2019 8:40 pm
Contact:

Re: manual utilizare/intretinere, schema cabluri electrice

Mesaj de Greierele » Mar Mai 21, 2019 3:26 pm

volint scrie:
Vin Mai 17, 2019 6:03 pm
E posibil sa fi cedat camera daca a fost alimentata direct, fara un regulator de tensiune. Chinezismele au acest "dar". As verifica doar camera, separat cu alimentare separata. Daca e ok, incearca si intrarea in navi, cu alta camera sau un semnal video din alta sursa. Sau poate e doar vreun contact imperfect.

Spor.
Navigatia e ok, camera e ok (da imagine pe oglinda) insa nu stiu care sunt firele din manunchiul de cabluri pentru ca asa cum am spus, firele nu sunt trase separat si ies dintr-un manunchi de cabluri ce trece pe deasupra oglinzii prin plafon (ceea ce ma duce cu gandul ca asa a venit echipata, cu camera spate si oglinda heliomata si cu redare imagine camera).
Tot ce trebuie sa fac, este sa aflu firele cu semnal video, sa le splituiesc ca sa ajung cu semnalul si la intrarea in navigatie.

Scrie răspuns

Înapoi la “Outlanderul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori