Outlander 2013 - 2.2 Diesel

Prezinta-ti Outlanderul aici!
Avatar utilizator
SEBASTIAN_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 01, 2014 8:13 pm

Mesaj de SEBASTIAN_RC » Vin Aug 29, 2014 8:49 pm

Credeam ca e putin mai mic.
Acum pot sa spun ca la 160km/h este cca. 10%.
Este cert ca un motor diesel performeaza si obtine consumuri bune dupa ce se lasa minim 20-30.000km parcursi.

Avatar utilizator
uly_acdc
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 04, 2008 9:04 pm

Mesaj de uly_acdc » Joi Sep 04, 2014 3:23 pm

A mea are 28000.
Ma gandeam ca daca cutiile ar avea rapoarte identice, la drum intins (viteza constanta ), consumul ar tb sa fie similar.
Cred ca o comparatie poate fi facuta numai in conditii identice (rulat in paralel) - imi aduc aminte ca la lancer am avut diferenta de 1 litru la aceeasi viteaza pe a2 din cauza vantului.

Avatar utilizator
uly_acdc
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 04, 2008 9:04 pm

Mesaj de uly_acdc » Joi Oct 30, 2014 10:01 am

A trecut si revizia de 30000 - la service-ul din Expozitiei - unde s-au schimbat uleiul, toate filtrele si bateria de la telecomanda = 990 RON.

Avatar utilizator
uly_acdc
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 04, 2008 9:04 pm

Mesaj de uly_acdc » Mie Iun 03, 2015 9:08 am

Mi s-a ars unul din becurile de pozitie. Dupa ce am cautat putin pe net, le-am schimbat cu LED Philips Extreme Vision CeraLight 360 - totul a durat cam 5 min. Din pacate pozele cu telefonul au iesit foarte rau, mi se par mult mai stralucitoare fata de becurile normale - o solutie excelenta pentru cine vrea sa schimbe becurile de pozitie.

Avatar utilizator
malusdacus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 12, 2015 4:03 pm

Mesaj de malusdacus » Lun Iun 15, 2015 12:21 am

Salutare tuturor!
sunt foarte nou in gashca, deci nu stiu daca am nimerit "post"-ul potrivit!
maine voi achita Noul meu Outlander, 2.2 DI-D, 4WD, invite+, MT, si as putea adauga inca un plus la Invite+, penru ca in urma negocierilor stranse, am obtinut ceva update-uri la aceasta echipare! - din pacate nu mai au echipari Intense!

Pentru inceput, pentru ca inca nu am masina si deci nici manualul, va cer ajutor in privinta echiparii cu jante de 18", in postarile pe care le am citit pana acum nu am gasit nimc legat de dimensiunile, sau mai bine zis caracteristicile JANTELOR pe 18" pentru Outie intrucat as vrea sa-l echipez cu asemenea jante- aviz celor care au spre vanzare asa ceva sau celor care ma pot ajuta cu ceva saituri despre acest subiect!
De asemenea ma mai intereseaza un carlig de remorcare, daca a pus careva- preturi, locatii pentru achizitia unuia precum si montajul!

Astept orice alt sfat de la posesorii de outlander, iar eu ma angajez sa citesc cat mai multe posturi din forum!

Multam mult!

Avatar utilizator
EngineeringWorld
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 06, 2014 6:55 am

Mesaj de EngineeringWorld » Mie Aug 19, 2015 2:21 pm

Salut,
Pentru un Outlander din 2013 am avut o prima problema de rezolvat.
- 40K km la bord si a cedat AC-ul;
Caldura din vara asta a fost mai mult decat a vrut Evaporatorul sa duca. La sfarsitul unei zile lungi pe drumuri a cedat. A bagat in habitaclu prin gurile de vetnilatie un fum alb , fara miros .
. . .
Problema cu evaporatorul asta e ca daca vrei sa ajungi la el trebuie sa sapi mult ca sa il poti schimba.

M-am dus la Expozitiei si m-au rezolvat in garantie.
Ovidiu si echipa s-au miscat rapid si bine.

Avatar utilizator
uly_acdc
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 04, 2008 9:04 pm

Mesaj de uly_acdc » Joi Aug 20, 2015 12:00 pm

La mine a durat mult mai mult; Ma intriga putin viteza lor, in cazul meu au spus ca e o piesa care trebuie adusa din Japonia - nefiind o piesa de schimb uzuala.
Daca tin pe stoc astfel de piese, poate ca exista un recall - care este insa rezolvat numai daca se prezinta clientul cu problema...

Desigur, asta e doar o supozitie, personal sunt multumit de cei din Expozitiei.

Avatar utilizator
uly_acdc
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 04, 2008 9:04 pm

Mesaj de uly_acdc » Joi Aug 20, 2015 12:06 pm

2.5 ani, aproape 45,000km - fara alte probleme fata de cele mentionate.

Revizia de 45,000 in Expozitiei a costat aproximativ 1,100 RON. (a inclus si schimbarea filtrului de motorina).
Ciudat, mi se pare ca dupa revizie consuma mai putin.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Aug 20, 2015 12:30 pm

S-a mai "lasat" motorul, cand e noua consuma mai mult. In plus, dupa fiecare revizie, masina se simte mai bine. De aia facem reviziile, ca uleiul e plin de impuritati si nu mai lubrefiaza (frecari=>consum suplimentar). Filtrul de aer e imbacsit si devine restrictiv (mai greu de aspirat in motor=>consum suplimentar)...doar ca toate astea se degradeaza treptat, si nu bagi de seama cresterea graduala a consumului sau degradarea performantelor.


Avatar utilizator
malusdacus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 12, 2015 4:03 pm

Mesaj de malusdacus » Joi Aug 20, 2015 1:42 pm

Mulțam de aprecieri !
Mi a ajuns mașina ! Merge excelent ! Consum mai mare decât in carte ! Cred ca e si normal !
Din păcate am mai citit si pe forumurile din străinătate despre problema cu AC ul la modelul nou !
Sper sa nu ma atingă si pe mine !
Chipintaci!

Scrie răspuns

Înapoi la “Outlanderul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori