Sondaj Benzinarii

Galeria foto si video
Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Joi Oct 15, 2015 12:29 am

Salutare.

Zilele acestea facem un sondaj cu privire la benzinariile de unde alimentati.

Mai sus aveti companiile care se afla in Romania. Acest sondaj ne este de folos in viitor intrucat dorim sa oferim comunitatii cat mai multe facilitati.

Multumim.

Echipa Mitsu.ro

Avatar utilizator
testos
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Apr 18, 2012 6:34 pm

Mesaj de testos » Joi Oct 15, 2015 8:50 am

Eu cu Efix 95 de la Rometrol reusesc consumuri in regim mixt de 5,86l/100km, iar urban ma incadrez in cosumul dat de producator, cu mici variatii, functie de perioada in care merg, iarna consumul fiind ~10l/100km.
P.S.: In perioada 29.09.2015-12.10.2015 am parcurs in oras (Bacau) 281 km cu 24,64 litri, rezultand un consum de 8,77l/100km. Ma declar multumit.

Avatar utilizator
jjiacobuta
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 07, 2010 6:25 pm
Localitate: Iasi

Mesaj de jjiacobuta » Joi Oct 15, 2015 9:02 am

eu folosesc MOL. La motorina e cea mai buna . Nu am avut probleme. Zgomotul cel mai mic la motor. Consumul e variabil in cazul meu fiind l200 conteaza de greutate si viteza mult . Oricum producatorul face un test cu ea goala si fara trafic intens greu de gasit in zilele noastre asemenea conditii . Conteaza mult si ce cauciucuri folosesti. Eu am all terain BFgoodrich si consuma 1l/100 km in plus fata de cele long trail. in concluzie consumul e intre 8.5 L/100 si 11l/100km.

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Joi Oct 15, 2015 9:47 am

Si eu tot de la MOL alimentez. Diesel normal de regula, iar din cand in cand pun Evo, si merg un pic mai turat ca sa mai curat depunerile. Am avut o perioada in care am alimentat doar cu Evo, dar sincer nu am vazut nicio diferenta, nici la putere nici la consum.

Oricum, nu doar brand-ul benzinariei conteaza, ci si de unde se aprovizioneaza. Cred ca si acolo e important de facut un research, care-s principalii furnizori in functie de regiune, si cine cumpara de la ei.

Avatar utilizator
anton11
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 30, 2011 8:25 pm

Mesaj de anton11 » Joi Oct 15, 2015 10:11 am

Doar Rompetrol alimentez , indiferent ca bag motorina sau benzina. Cele de baza , fara aditivi , oricum aditivatele sunt pacaleli de marketing.
La un Audi mi s-a aprins tot bordul cu benzina de la Petrom. S-a stins treptat cu benzina Rompetrol
La fel am patit si cu Toyota

Rompetrol mi se pare cei mai cinstiti si au combustibil doar de la rafinăria lor, rafinarie care este cea mai modernă ce mai nouă din Romania.

Toti ceilalti livrează combustibil cumparati de la Lukoil ,fiecare se numeşte Mol sau alte branduri toti cumpara de la lukoil , Petrom este un caz particular aparte ,nu au standardele de calitate vand orice şi oricum ,se bazează doar pe faptul că deţin monopolul pe întregul teritoriu al ţării ,singurii combustibil care se apropie te Rompetrol ar fi cei de la OMV insa doar combustibili superiori şi nici aceea întotdeauna

singurul dezavantaj la rompetrol este ca o combustibil ceva mai scump decat concurenta

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Oct 15, 2015 10:15 am

Eu alimentez cu benzina Efix95 de la Rompetrol. Doar cand ies din tara alimentez de la alte benzitarii si atunci caut nume cunoscute.

Avatar utilizator
ilmir_sb
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 30, 2014 10:28 am

Mesaj de ilmir_sb » Joi Oct 15, 2015 10:53 am

Gas Prom? sau nu intra in calcule?

Avatar utilizator
Master4Mariners
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 02, 2012 2:32 pm

Mesaj de Master4Mariners » Joi Oct 15, 2015 11:06 am

Eu alimentez cu OMV MaxMotion din prima zi cand am luat masina. Sunt foarte multumit de cum merge. Si ca si servicii in general sunt mai buni decat concurenta. Urmatoarea alegere ar fi MOL Evo.

Avatar utilizator
cristian.stefan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 22, 2014 5:17 pm

Mesaj de cristian.stefan » Joi Oct 15, 2015 11:13 am

Eu alimentez OMV MaxxMotion 100, mi se pare destul de buna iar consumul este mai mic decat la versiunile cu cifra octanica mai mica. Daca nu gasesc OMV alimentez de la Rompetrol. Nu alimentez de la MOL deoarece benzina este mai scumpa, aceleasi performante ca la OMV sau Rompetrol.

Avatar utilizator
qlvit
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 28, 2015 10:20 am
Contact:

Mesaj de qlvit » Joi Oct 15, 2015 11:36 am

Petrom Motorină Extra in general sau OMV

Scrie răspuns

Înapoi la “Foto / Video”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori