Evo Pe Butelie

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Evolution (toate generatiile)
Avatar utilizator
ady.
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 14, 2012 10:20 pm

Mesaj de ady. » Dum Iun 02, 2013 12:42 pm

Salut tuturor, am un prieten care si-a luat evo x si ar vrea sa isi puna pe gaz evoul, este rentabil? Mie personal mi se pare o prostie, totusi nu consuma exagerat de mult pentru o masina sport, dar i sa fixat pe cap asta.

Avatar utilizator
mikael
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 04, 2010 12:48 pm

Mesaj de mikael » Dum Iun 02, 2013 2:00 pm

E la misto ce ai scris sau..... Pe bune cum sa-ti cumperi evo si sa-i pui gaz ?

Avatar utilizator
ady.
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 14, 2012 10:20 pm

Mesaj de ady. » Dum Iun 02, 2013 2:55 pm

QUOTE (mikael @ Jun 2 2013, 11:00 AM) E la misto ce ai scris sau..... Pe bune cum sa-ti cumperi evo si sa-i pui gaz ?

Nu, chiar e hotarat. I-am zis si eu ca daca ar fi asa normal si-ar pune toti.
Are un alt prieten care are dinastea cu butelii pe gaz si cred ca l-a imbarligat cunva. Ca el imi spune "Daca o pun pe gaz ii ia putin din putere, 5%, aproape nesesizabil si scot banii din investitie in 15k km".
I-am zis si lui sa urmareasca topicul ca nu are cont, asa ca spuneti si voi de ce nu e bine sa o pui pe gaz ca poate zice ca am ceva cu el. Si la service cand se duce nici aia nu cred ii recomanda asta.

Bafta tuturor!

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Dum Iun 02, 2013 4:15 pm

Poate ii pune si un carlig pentru o remorca ...

Avatar utilizator
speed29
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:20 pm

Mesaj de speed29 » Dum Iun 02, 2013 4:25 pm

..... ....

Avatar utilizator
RACINGCODE
EVO I
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 4:03 am

Mesaj de RACINGCODE » Dum Iun 02, 2013 4:44 pm

Da exista si am setat si noi!
Nu numai EVO!

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Dum Iun 02, 2013 7:02 pm

Dar nu e o rusine gazul, si nici vreun combustibil inferior. Daca ar fi 7lei/L gazul ati avea aceeasi parere despre el? Exista masini ce vin din fabrica pe benzina+GPL si ce credeti, pe GPL dezvolta aceeasi putere dar cuplu mai mare.

Daca isi pune o instalatie performanta (exista cu injectoare de gaz in stare lichida) nu are de ce sa piarda din putere, si daca e reglata bine nici nu are cum sa-i dauneze motorului.

Eu sunt pentru, dar daca da jdemii de euro pe o masina, sa nu se zgarceasca si sa ii ia o instalatie obisnuita, sa ii puna ceva ca lumea, banii oricum si-i scoate la ce consum are EVO si la cat costa benzina.

Avatar utilizator
m_mosu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 06, 2010 3:11 pm

Mesaj de m_mosu » Dum Iun 02, 2013 7:04 pm

pentru una aspirata, montata, la Vernesti, undeva prin judetul Buzau, unde cica sunt tata si mama buteliilor intalatia BRC e 2650 ron cu montaj cu tot. GPL 3 ron/L vs benzina 6,5 ron/L fa si tu un calcul in cat timp iti recuperezi investitia tinand cont ca barfele zic ca consumul ar creste cu un litru pe gpl la 100km. marea problema e cat de fiabil ramane motorul daca ii dai gaz si nu benzina, cel putin la asta ma gandesc eu.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Dum Iun 02, 2013 7:07 pm

QUOTE (sobolanu' @ Jun 2 2013, 04:15 PM) Poate ii pune si un carlig pentru o remorca ...

Gaz? De ce nu? Carlig? Da' ce are daca isi pune?

Asta e taran, mare taran, NU?

Doamne....ce vederi obtuze apar printre romani......

Alt taran, nu?


Avatar utilizator
adrianTNT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 28, 2012 7:25 pm

Mesaj de adrianTNT » Dum Iun 02, 2013 7:56 pm

E aiurea, mai bine iti mai iei o masina mai economica cu care mai amortizezi din cheltuieli, si asa nu poti chiar toata ziua sa mergi cu Evolution-ul ca nu are comfort de Mercedes

In alta ordine de idei, cheltui lejer 2000-2500 EUR/an in benzina cu Evo X.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer EVOlution”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori