Problema Stropitoare Parbriz

Vezi ofertele disponibile
Avatar utilizator
same
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Ian 13, 2016 9:07 pm

Mesaj de same » Mar Iul 12, 2016 2:02 pm

Salut, am un Mitsubishi Lancer Sportback din 2011 si de ceva timp nu prea mai stopesc diuzele de la parbriz, cu timpul jetul fiind tot mai slab, iar acum abia mai pompeaza lichid de parbriz. Stropitoarele de faruri merg foarte bine, la fel si cea de la luneta, ceea ce ma face sa cred ca nu e motorasul de vina, ci diuzele. Ati mai intampinat problema asta? Aveti idee cum as putea sa le scot si sa le desfund? Merci mult.

Avatar utilizator
alecs.utzul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 30, 2015 7:33 pm

Mesaj de alecs.utzul » Mar Iul 12, 2016 7:17 pm

Incearca pentru inceput cu un ac...

Avatar utilizator
mikael
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 04, 2010 12:48 pm

Mesaj de mikael » Mie Iul 13, 2016 5:58 am

Salut,

Sau deschizi capota, desfaci placa/ material/ pasla de pe ea si acolo ai sa gasesti stropitoarele care au doua cleme, apesi pe ele si impingi sau tragi.

Avatar utilizator
same
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Ian 13, 2016 9:07 pm

Mesaj de same » Mie Iul 13, 2016 5:22 pm

QUOTE (mikael @ Jul 13 2016, 05:58 AM) Salut,

Sau deschizi capota, desfaci placa/ material/ pasla de pe ea si acolo ai sa gasesti stropitoarele care au doua cleme, apesi pe ele si impingi sau tragi.


Am incercat sa scot placa aia, dar nu am reusit, chestiile alea de plastic in care e prinsa par ca se rup cand incerc sa le scot, vreo idee cum sa o scot fara sa stric ceva?

Avatar utilizator
mikael
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 04, 2010 12:48 pm

Mesaj de mikael » Joi Iul 14, 2016 6:40 am

Si la mine cand le-am scos in partea stanga s-a rupt materialul si daca tot s-a rupt am bagat mana printre el si tabla si le-am scos, altfel poti sa le tai ( capacele care tin acel material )si sa le cumperi din targ / reprezentanta.

Avatar utilizator
same
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Ian 13, 2016 9:07 pm

Mesaj de same » Mie Iul 20, 2016 2:50 pm

QUOTE (mikael @ Jul 14 2016, 06:40 AM) Si la mine cand le-am scos in partea stanga s-a rupt materialul si daca tot s-a rupt am bagat mana printre el si tabla si le-am scos, altfel poti sa le tai ( capacele care tin acel material )si sa le cumperi din targ / reprezentanta.


Merci frumos, am sa incerc totusi sa le desfac, cu toate ca am bagat un ac acolo si nu parea sa fie nicio impuritate.

Avatar utilizator
same
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Ian 13, 2016 9:07 pm

Mesaj de same » Mie Aug 31, 2016 1:55 pm

Am aflat intre timp ca nu sunt infundate diuzele(dupa ce le-am scos si am bagat aer cu presiune prine ele), in schimb lichidul nu iese cu destula presiune prin furtun. Aveti idee ce trebuie schimbat/unde se poate face asta in Bucuresti si un eventual cost? Multumesc mult.

Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Mesaj de spinner » Mar Sep 06, 2016 6:35 pm

Traseul motoras>diuza l-ai verificat?
Daca nu, e destul de simplu: scoti furtunasul din locasul din/de sub borcan si il sufli cu aer.

Am avut la o alta masina un por pe traseu, pe care nu l-am putut descoperi altfel, iar problema descrisa de tine pare a se potrivi la simptome.

Nu imi aduc aminte acum, dar, daca bradutii de prindere sunt ca un banut intr-un soclu/cerc atunci tot ce trebuie sa faci e sa ridici banutul cu o surubelnita subtire.

Avatar utilizator
same
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Ian 13, 2016 9:07 pm

Mesaj de same » Lun Mai 15, 2017 12:51 pm

QUOTE (spinner @ Sep 6 2016, 06:35 PM) Traseul motoras>diuza l-ai verificat?
Daca nu, e destul de simplu: scoti furtunasul din locasul din/de sub borcan si il sufli cu aer.

Am avut la o alta masina un por pe traseu, pe care nu l-am putut descoperi altfel, iar problema descrisa de tine pare a se potrivi la simptome.

Nu imi aduc aminte acum, dar, daca bradutii de prindere sunt ca un banut intr-un soclu/cerc atunci tot ce trebuie sa faci e sa ridici banutul cu o surubelnita subtire.


Se pare ca furtunasul avea niste impuritati pe traseu, merci frumos de sfat.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Mai 15, 2017 4:46 pm

Ori traseul e infundat ori furtunul e spart pe undeva.

Scrie răspuns

Înapoi la “Ofertele comerciantilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori