Ulei Cutie Tc Sst Ralliart

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Lancer Ralliart
Avatar utilizator
bogdanstefan01
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 10, 2017 8:07 pm

Mesaj de bogdanstefan01 » Lun Sep 11, 2017 6:19 pm

Salut! Sunt nou pe aici. Detin de ceva vreme un Mitsubishi Lancer Ralliart 2011, iar la urmatoarea revizie planuiesc sa ii schimb si uleiul in cutie pentru ca atunci cand se incalzeste ambreiajul tinde sa alunece.

A mai schimbat cineva uleiul intr-o astfel de cutie? Daca da, ce anume a folosit?
Pe formurile din SUA am vazut ca baietii au ajuns la concluzia ca cel mai bun ulei ar fi cel OEM Diaqueen sstf-1, dar mi se pare aberant de scump (1400-1600lei) si din cate vad nici nu se gaseste la noi.
Ca variante alternative care se gasesc la noi ar fi: Revanol DCT/DST, Castrol Transmax Dual, Motul DCTF

Pe ambalajul diaqueen scrie ca ar fi facut de Castrol.

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Mar Sep 12, 2017 2:26 pm

Diaqueen sstf-1 este facut de castrol.
Il poti inlocui cu Castrol Transmax Dual. Uite aici oameni care au folosit si nu au avut probleme.

Avatar utilizator
bogdanstefan01
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 10, 2017 8:07 pm

Mesaj de bogdanstefan01 » Mar Sep 12, 2017 6:59 pm

Multumesc pentru raspuns!

Dupa ce am scotocit ceva site-uri rusesti, verificat fise cu specificatii ale uleiurilor, am ajuns la concluzia ca cel de la Castrol Transmax Dual, exact cum ai spus si tu, ar fi cel mai potrivit.

O sa comand 8L + filtru si in week-end o sa il schimb si o sa va zic cum se simte cutia cu el.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Ralliart”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori