Mitsu 2005

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Montero, Pajero, Pajero Sport si Pajero Pinin
Avatar utilizator
lalu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 24, 2009 9:04 am

Mesaj de lalu » Mar Aug 11, 2009 8:50 am

Salutare,

Detin un Mitsu 3.2 DI-D an 2005, am probleme cu reglajul ceasului care merge doar cand vrea el, la fel si busola, altimetrul si barometrul. Stie cineva ce se intampla?

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Mar Aug 11, 2009 9:50 pm

La ceas e posibil sa fie siguranta semi-sarita, sau un contact imperfect. La celelalte trebuie reglate, respectiv calibrate.

Busola se calibreaza (singura) facand 2-3 cercuri complete (cu masina). Ai grija sa nu ai metale prin preajma ei (gen cutit, telefon mobil, bricheta Zippo, etc)
Altimetrul: Ai 2 variante: 1. Mergi la malul marii si il setezi la altitudine 0. 2. Iei un GPS si il setezi la cat iti arata pe GPS. A doua nu-i prea perfecta avand in vedere ca nici GPS-urile nu arata foarte sigur altitudinea.
Barometru: Sa mor daca stiu.... da ma interesez si te anunt.

Intre timp, verifica astea ce ti-am spus mai sus. Vezi ca la ceasurile -Altimetr+Barometru- ai reglaje care le faci manual.

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Vin Aug 14, 2009 10:39 am

Salut,

Sper ca am inteles corect problema pe care o ai cu ceasul: la ceas, vezi ca poate fi activ modul automat de reglaj al acestuia si sa ai pe display indicatorul CT - Clock Time - in acest mod isi ia ora dupa transmisiile RDS ale posturilor de radio - de obicei aceasta varianta "ameteste" cesul intern care arata orice altceva decat ora exacta.
Iti recomand sa dezactivezi modul automat respectand procedura urmatoare:
1) opresti radioul de la butonul "Power';
2) Tii apasat butonul canalului 4;
3) In timp ce tii apasat butonul de la punctul anterior, apesi si pe butonul "Power" si il mentii apasat pana auzi un beep.
4) Indicatorul "CT" va disparea iar reglarea ceasului va trece in modul manual.
5) reglezi ceasul.

Ar trebui ca in continuare sa nu mai ai probleme.

Succes la operatiune si distractie placuta in utilizarea masinii

Avatar utilizator
TibiMitsu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 04, 2013 8:12 pm

Mesaj de TibiMitsu » Lun Mar 04, 2013 10:39 pm

Super multumesc si eu aveam aceeasi problema si eram cu nervii la pamant ca nu reuseam sa-mi setez ceasu

Avatar utilizator
cristi1990
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 11, 2014 1:20 pm

Mesaj de cristi1990 » Joi Ian 23, 2014 2:15 pm

Salut! Am si eu aceeasi problema, cu ceasul pe un pajero 2007, am incercat pasii de mai sus, dar degeaba, nu mi s-a dezactivat CT-ul, ma poate ajuta cineva??

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Montero & Pajero”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori