Pajero - Masina De Familie? - Doresc Sa Cumpar Una

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Montero, Pajero, Pajero Sport si Pajero Pinin
Avatar utilizator
adrianfafu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 14, 2010 5:57 pm

Mesaj de adrianfafu » Mie Apr 14, 2010 6:20 pm

i-mi place mult aceasta masina,as vrea sa achizitionez una,dar as vrea sa va intreb ceva....mie i-mi treb aceasta masina pentru familie( excursii munte,mare austria,elvetia,italia,etc),adica nu pentru off-road,si multi amici dar necunoscatori,spun ca-mi bat joc de masina si de bani....este adevarat? ar trebui sa ma orientez catre altceva sau e ok aceasta masina pt familie.....dnuri,autostrazi.....va multumesc

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Joi Apr 15, 2010 8:34 am

ca sa nu repetam aceleasi argumente, exista topic legat de achizitionare pajero. cauta acolo raspunsurile. in caz ca mai ai nedumeriri, ajutam daca putem.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Joi Apr 15, 2010 11:23 am

majoritatea celor cu pajero nu o folosesc pt offroad, nici eu...ci pentru familie, drumetii etc, exact cum ai zis. de bani..nu stiu de ce ti-ai bate joc...doar nu-i arunci. ce recomandare ti-au facut prietenii? ca sa stim de unde sa plecam.

Avatar utilizator
adrianfafu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 14, 2010 5:57 pm

Mesaj de adrianfafu » Joi Apr 15, 2010 12:13 pm

honda crv, tuareg,x5,ml....spun ca pajero este prea tapanoasa, ca nu este facuta pt sosea, foarte rigida. mie personal i-mi place pt ca este destul de mare, incapatoare pt o familie cu doi copii mici cu care cand pleci undeva poate stii ca trebuie sa-ti iei aproape toata casa dupa tine....mai place pt ca-mi pare foarte robusta conferind o oarecare siguranta rutiera(eu ma plimb foarte mult prin tara aprox 2000-2500 km pe saptamana si vad multe accidente si am devenit extrem de atent la siguranta familiei in trafic)! si de altfel nu are nici chiar pretul lui x5,ml....honda, mazda,kia,mai ieftine decat mitsu , grand cheroke e cam pe acolo .... deci?

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Joi Apr 15, 2010 1:55 pm

QUOTE (adrianfafu @ Apr 15 2010, 11:13 AM) si de altfel nu are nici chiar pretul lui x5,ml....honda, mazda,kia,mai ieftine decat mitsu , grand cheroke e cam pe acolo .... deci?

Pai, ti-ai cam raspuns singur legat de aruncarea banilor pe fereastra... Grand-ul este autoportant, la fel ca si celelalte SUV-uri de generatie noua. Eu personal, din prisma Offroad-ului, nu recomand masinile fara sasiu deoarece se cam "modeleaza" repede caroseria.
Tu la care Pajero te referi? Ce varianta ? An? Motorizare ? Etc...

Avatar utilizator
adrianfafu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 14, 2010 5:57 pm

Mesaj de adrianfafu » Joi Apr 15, 2010 2:47 pm

Ma refer la modelul cel nou2010 cel mare in 5 usi , 7 locuri, motor de 3,2 ; 200 cai; cut automata; si ma mai gandesc daca merita acei 5000 euro in plus pt varianta cu navigatie pt ca am inteles ca nu acopera romania cine stie ce!

Avatar utilizator
adrianfafu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 14, 2010 5:57 pm

Mesaj de adrianfafu » Joi Apr 15, 2010 3:20 pm

Am uitat,mai are trapa si sistem audio rockford ......dar totusi 5000 euro?nu am avut masini cu trapa dar am un amic la care dupa 5 ani a inceput sa-i ploua in bmw.......deci acestea voi credeti ca sunt ok sau o bataie de cap in plus?

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Joi Apr 15, 2010 4:09 pm

m-as da peste cap de 3 ori daca as putea avea trapa. sistemul rockford, din punctul meu de vedere, nu face banii absolut deloc iar cat despre sistemul de navigatie...exista harta romaniei dar pretul este ridicol in conditiile in care exista doar drumurile principale...traind in romania, nu sunt multe asa ca nu te poti rataci :-))

deci, in afara de trapa, sistemul audio si navigatia sunt prea scumpe si le poti inlocui la o firma care se ocupa cu asa ceva la un sfert din pret, de fapt cu aprox 1200 euro iti pui sistem audio f bun plus ecran pt navigatie

Avatar utilizator
adrianfafu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 14, 2010 5:57 pm

Mesaj de adrianfafu » Joi Apr 15, 2010 4:44 pm

cu ce te avantajeaza trapa? in afara de vanatoare nu prea vad,dar repet, nu am avut niciodata si de aceea te intreb.

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Joi Apr 15, 2010 5:43 pm

Te ajuta enorm. Eu la toate masinile "civile" pe care le-am avut pna acuma, au avut trapa. Ma tenta intr-un timp sa pun si la Pajero meu, dar m-m razgandit deoarece nu prea vreu s-o sparg in crengi, avand in vedere ca fac offroad mediu spre extrem cu el...

Trapa te ajuta la: aerisire, vedere panoramica, dai captuseala la o parte si te mai bate nitel soarele-n cap.... Are multe avantaje, daca ai fi condus macar 1000 km cu o masina cu trapa, cu siguranta ai vrea sa pui cate una pe fiecare

Legat de trapa de BMW care picuta apa... Nu stiu ce sa-ti spun. Eu am avut pe mana un MB 300 sel din `88 cu trapa originala si nu a picar niciodata. Poate nu stie prietenul asta al tau cum sa o inchida...

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Montero & Pajero”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori