Ajutor Schimb Ulei 3.2did 2001 121kw

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Montero, Pajero, Pajero Sport si Pajero Pinin
Avatar utilizator
madalin_97
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 25, 2010 11:01 pm

Mesaj de madalin_97 » Mie Sep 01, 2010 10:52 am

salut tuturor vreau sa fac schimburile de uleiuri motor, cutie ,diferentiale si nu stiu ce sa cumpar am cautat pe toate site-urile si nu am gasit decat 5w30 si tipul de ulei pt motor ar fi APICD dar nu stiu ce inseamna va rog sa ma ajutati sa imi spuneti cu ce ati schimbat voi ?si ce ar fi cel mai bun(m-am mitsubisat de doua luni si sunt si eu nou pe aici) mersi

Avatar utilizator
Tavi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Dec 17, 2009 1:50 pm

Mesaj de Tavi » Mie Sep 01, 2010 12:07 pm

Nu stim de unde esti din pacate... daca esti din Timisoara sau din apropiere te pot trimite la mecanicul meu si iti schimba toate uleiurile cu ce trebuie ca le are el si nu iti mai bati capul. Daca nu, eu in motor am MOBIL 10w40 Turbo-Diesel, iar in rest Castrol, si in functie de "locul" unde se pune sunt vreo 3 tipuri diferite. Daca ai manual de utilizare gasesti acolo tipurile si cantitatile exacte.

Avatar utilizator
madalin_97
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 25, 2010 11:01 pm

Mesaj de madalin_97 » Joi Sep 02, 2010 9:31 am

salut, sunt din bucuresti si din pacate proprietatul anterior a "uitat" sa imi dea manualele, am descarcat unele de pe net dar nu are nimic referitor la ulei

Avatar utilizator
madalin_97
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 25, 2010 11:01 pm

Mesaj de madalin_97 » Mar Sep 07, 2010 8:34 am

bai frate da chiar nu stie nimeni

Avatar utilizator
bubu_salcie
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 13, 2010 4:27 pm

Mesaj de bubu_salcie » Mar Sep 07, 2010 4:11 pm

de obicei cei care comercializeaza sunt "mesteri" in detalii de-astea. ai cerut o oferta la office@srcpieseauto.ro ? eu de la src imi iau piesele si pana acum nu m-au dezamagit. vad ca ceilalti sunt ba din timisoara, ba din bucuresti, dar nu prea conteaza orasul sincer, pentru ca oricum se livreaza prin curier in orice oras. stai calm, o sa rezolvi problema, vei vedea. bafta!

Avatar utilizator
madalin_97
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 25, 2010 11:01 pm

Mesaj de madalin_97 » Vin Sep 17, 2010 12:43 pm

QUOTE (madalin_97 @ Sep 1 2010, 10:52 AM) salut tuturor vreau sa fac schimburile de uleiuri motor, cutie ,diferentiale si nu stiu ce sa cumpar am cautat pe toate site-urile si nu am gasit decat 5w30 si tipul de ulei pt motor ar fi APICD dar nu stiu ce inseamna va rog sa ma ajutati sa imi spuneti cu ce ati schimbat voi ?si ce ar fi cel mai bun(m-am mitsubisat de doua luni si sunt si eu nou pe aici) mersi
are cineva? si poate sa ma imprumute cu un manual de utiliazare de la 3.2did dau o bere

Avatar utilizator
adyante
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 05, 2014 10:56 pm
Contact:

Mesaj de adyante » Sâm Sep 03, 2016 3:37 pm

simplu si fara batai de cap

ulei liqui moly in functie de uzura motorului alegi mai gros sau mai subtire ... tu stii cati km are pajero tau

1. motor 3,2 did ai nevoie de 9,6 litri eu am pus 10w30
2. cutie 3,2 litri 75w90
3. cutie de transfer 2,5 litri 75w90
4. dif spate 1,6 litri 80w90
5. dif fata 1,15 litri 80w90

la servo iti merge 1 litru de lichid

sa nu uiti sa schimbi filtru de motorina si sa pui ceva de calitate altfel stai pe dreapta cu pompa de injectie defecta ...
daca tot te apuci de lucru fa plinul la motorina si verifica conductele de la motorina de la busonul de alimentare si pana la rezervor, sa nu ai scurgeri de carburant ... acolo exista posibilitatea sa fie sparte sau iesite de la loc si sa iti intre apa in rezervor... apoi incep problemele si te tii de cap cu masina in parcare .. succes ( conductele costa aprox 1000 lei noi ...)

Manual service pajero v60
Fişiere ataşate

[Extensia pdf a fost dezactivată şi nu mai poate fi afişată.]


Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Montero & Pajero”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori