Regulament Calendar 2013

Concurs poze calendar 2013
Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Ian 16, 2012 1:10 am

Dupa cum probabil va asteptati, am revenit.

Regulile de anul acesta vor fi in mare parte asemanatoare cu cele de anul trecut, mici schimbari intervenind la partea de calitate a fotografiilor si repetare a "actorilor". Am onoarea deci:

- rezolutia minima admisa pentru calificarea fotografiilor in lista de vot este ca rezolutia sa fie de minim 2400 de pixeli, indiferent pe care din laturi
- a doua si cea mai importanta este ca poza sa reflecte caracteristici ale lunii pentru care este postata (ar fi oarecum dubios sa avem o poza cu zapada pentru August, nu?)
- in cazul in care un autovehicul castiga pagina unei luni, acesta isi pierde dreptul de a mai participa in concursurile aferente lunilor viitoare; in cazul in care un utilizator detine mai multe autoturisme Mitsubishi iar unul din acestea castiga un concurs, utilizatorul respectiv poate participa cu celalalt(e) autovehicul(e) aflat in posesie fara nici un fel de restrictie.
- se accepta o singura poza din partea fiecarui membru per luna.

Se va crea cate un thread separat pentru fiecare luna in parte.
Inscrierile incep din momentul in care threadul va fi deschis (prima zi a lunii de regula - exceptie face Ianuarie, ca deja suntem in 16, apoi de pe data de 1 si pana in ultima zi a lunii urmatoare va fi deschis votul). Deci, ca exemplu, castigatorul pentru luna Ianuarie il vom afla pe 28 Februarie.

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Lun Ian 16, 2012 8:33 am

Salut!

De acord cu regulamentul, in principiu, insa am de facut doua remarci: mi se pare ca minim 2400 pixeli pentru rezolutia pozelor este foarte mult.
Eu, spre exemplu am optimizat majoritatea pozelor mele la 1280 x 1024 ca sa mi se potriveasca pe desktop si nu am pastrat originalele, ceea ce ma face sa nu pot folosi poze mai vechi in tema data (iarna). A doua remarca, este legata de prima si se refera la ideea de poza cu tematica (in special de iarna), la mine in Ploiesti nu a nins pana in prezent si nici nu stiu daca va ninge. De plecat pe la munte sau in zone cu zapada nu stiu daca am timp si desi vreau sa particip la concurs, sunt vitregit de aceste doua reguli care sunt extrem de restrictive. Sunt de acord cu folosirea de imagini cu tematica, dar as vrea sa imi exprim nemultumirea fata de regula legata de rezolutia pozei.

Cu multumiri, George.

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Lun Ian 16, 2012 1:11 pm

Pentru o calitate mai buna a calendarelor s-a cerut aceasta rezolutie .
Daca nu ai poze cu tematica de iarna si nu poti face poze cu tematica de iarna, mai sunt 3 sezoane in care poti participa. Nu putem pune o poza pe plaja ( e un exemplu ) si sa fie castigatoare ca si poza lunii ianuarie - nu suntem in California sau la Antipozi .

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Lun Ian 16, 2012 1:28 pm

Da, Cristi, am inteles mesajul si motivul si am spus ca sunt de acord intr-o oarecare masura cu pastrarea tematicii anotimpurilor, dar asta presupune ca daca pentru iarna alegem tematica "zapada", pentru primavara trebuie sa extrapolam si sa alegem "iarba verde/gratare/drumetii", pentru vara "plaja/mare/nisip", iar pentru toamna "bostani/stransul recoltei/strugurii (vii)". Da, e ok sa nu punem poze cu marea, iarna si cu zapada, vara, dar totusi regula e cam restrictiva.

Iar cea legata de rezolutie, devine exclusivista, in momentul in care vrei sa folosesti poze care nu sunt de calitate si as fi fost de acord cu ea daca se referea la pozele facute cu telefonul mobil (sa spunem) pentru ca oricat de mare e rezolutia camerei la un mobil, calitatea tot lasa de dorit. Asa as fi fost de acord total (fara poze facute cu mobilul), doar cu aparat foto.

Cu toate astea topicul de poze pentru calendar, din punctul meu de vedere, devine unul pentru cei care au aparate foto/mobile performante, pentru cei care au parte de 4 anotimpuri definite ca la carte, cu climat specific fiecarui anotimp si nu in ultimul rand, pentru cei care "fura" cate o poza pe marginea santului.

Asta e parerea mea!

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Ian 16, 2012 6:07 pm

QUOTE (66RRR @ Jan 16 2012, 01:28 PM) dar asta presupune ca daca pentru iarna alegem tematica "zapada"
Sa fim seriosi, nu e nimeni absurd! Daca nu a nins iarna asta se pot posta poze fara zapada - aia e, nu va merge nimeni in cautarea zapezilor doar pentru a putea participa la concursul mitsu.ro . La fel de bine se pot posta si poze din anii trecuti, in care zapada sa fie prezenta.

QUOTE (66RRR @ Jan 16 2012, 01:28 PM) Iar cea legata de rezolutie, devine exclusivista, in momentul in care vrei sa folosesti poze care nu sunt de calitate
Culmea, una din cele mai importante caracteristici ce tin de calitatea unei fotografii, mai ales in momentul in care doresti sa o printezi pe un A3 este rezolutia. Faptul ca tu consideri calitativa o fotografie care la tine pe desktop arata ok e cu totul alta poveste si n-are de-a face cu printul pe dimensiuni mijlocii spre mari.

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Vin Iun 01, 2012 3:56 pm

Datorita unor intarzieri in inchiderea/deschiderea de topicuri aferente lunilor trecute, fotografiile pentru luna mai vor mai fi acceptate pana pe data de 10 iunie, dupa care se va da drumul la vot. Votarea fotografiei ce va reprezenta pagina lunii mai se va face pana pe data de 30 iunie.

Din 11.06 se va deschide toipcul aferent lunii iunie si veti avea la dispozitie 20 de zile pentru incarcarea fotografiilor si un total de 31 de zile pentru vot.

In data de 1.07 se va deschide topicul pentru luna iulie si totul va intra in normal, conform regulamentului si modului in care ati fost obisnuiti cu aceste topicuri.

Multumesc!

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Lun Iun 04, 2012 10:59 am

Salut.

Am si eu o intrebare.

Am castigat poza pe luna aprilie cu un Lancer 2.0 DID.

Saptamana asta o sa mi vina un nou Lancer 1.8 DID , identic, culoare, sedan, acelasi nr de inmatriculare , doar ca asta, noul model are proiectoare.

Mai pot participa cu acasta noua masina la calendarul 2013?


2.0 DID ESTE VECHEA MASINA CU DAUNA 1.8 DID ESTE NOUA MASINA.

Mersi

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Iun 04, 2012 11:37 am

Fiind vorba de doua masini diferite, da. Ideea e sa nu avem aceeasi masina prezenta de mai multe ori in calendar.

Deci limitarea nu este per user, ci per autoturism.

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Mie Aug 22, 2012 10:12 am

Salutare.

Poate nu este datoria mea, insa as dori sa va intreb si sa va cer un sfat. Am vazut ca in ultimele luni cei care au urcat poze pt calendar au fost destui de putini. Luam in considerare vacanta, plecarile, treburile fiecaruia. Dar pe de alta parte putem sa luam in considerare si doleanta ca poza care trebuie sa fie aici pt calendar sa aiba 2400 pixeli. Eu am incercat doua poze, una facuta cu Samsung Galaxy mini si una cu ZX1 HD. Nici una nu intruneste conditiile necesare pt a posta o poza. Nu putem sa facem ceva in aceasta privinta? Poate daca s-ar putea sa fim mai putini flexibili in privinta pixelilor cu siguranta mai multi ar posta poze aici. Ma intereseaza sa se posteze cat mai multe poze , sa admiram si sa ne bucuram de masinile si de frumusetile patriei. Doar ca fiecare face poze cu aparatul din dotare si cu ce are la indemana.

Fara suparari si resentimente.

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Joi Aug 23, 2012 2:22 pm

Salut Radu!

Daca o sa te uiti in topicul cu regulamentul o sa vezi ca si eu am avut de comentat in privinta acestei reguli, insa mi s-a explicat ca in trecut (la celelalte editii de calendar) au fost probleme cu dimensionarea fotografiilor pentru a se incadra intr-o pagina predefinita de calendar, in sensul ca unele erau foarte mici si in momentul in care se incerca aducerea acestora la rezolutia impusa de calendar, fotografiile deveneau pixelate si destul de neplacut de privit.

In acelasi timp, eu am mai venit cu o regula care sa intareasca ceea ce am precizat mai sus si am cerut pe cat posibil sa nu se incarce fotografii facute cu telefonul mobil, asta pentru ca niciodata un gadget de 8-10-12... megapixeli, nu va scoate calitatea pe care o are o camera foto dedicata, chiar si de 2 megapixeli. Motivul este acelasi: fotografia facuta cu mobilul nu surprinde aceeasi calitate a imaginii, ca un aparat foto si prin urmare la utilizarea rezultatului intr-o pagina de calendar, intampinam probleme de aspect care fac produsul finit (calendarul) sa fie usor dezagreabil.

Iti dau un exeplu.
Ce preferi intre :

1. Aceasta fotografie cu rezolutie initiala de 3648 x 2736, modificata la 1024 x 768:



2. Aceasta fotografie cu rezolutie initiala de 800 x 600, modificata la 1024 x 768:



Cam asta se intampla si in cazul fotografiilor mai mici decat rezolutia ceruta de regulament.
Sper ca m-am facut inteles si desi nici mie nu imi convine situatia, sunt de parere ca regula este buna si trebuie respectata.

Multumesc!

Scrie răspuns

Înapoi la “Calendar 2013”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori