Arcuri Colt

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Space Star
Avatar utilizator
GenuLozneanu
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mai 08, 2014 9:47 am
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesaj de GenuLozneanu » Sâm Aug 04, 2018 1:44 pm

Salute la toti.
Mi s-a rupt arcul de pe dreapta fata. Drumuri "bune", gropi adanci, etc. ...
Cum se schimba? Care ar fi cele mai recomandabile marci? Originalele sunt Sachs. Parca asi incerca altceva.
Trebuiesc schimbate OBLIGATORIU, in pereche? Trebuie schimbata OBLIGATORIU si flansa cu rulment amortizor?
/rolleyes.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":rolleyes:" border="0" alt="rolleyes.gif" />
Astept opinii si sfaturi!

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Dum Aug 05, 2018 11:20 am

Da trebuie schimbate in pereche deorece constanta elastica a arcului difera de la un producator la altul.
Flansa cu rulment daca e in mintile ei nu ai de ce sa o schimbi.

Avatar utilizator
GenuLozneanu
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mai 08, 2014 9:47 am
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesaj de GenuLozneanu » Sâm Aug 18, 2018 11:51 am

QUOTE (cristi4x4 @ Aug 5 2018, 11:20 AM) Da trebuie schimbate in pereche deorece constanta elastica a arcului difera de la un producator la altul.
Flansa cu rulment daca e in mintile ei nu ai de ce sa o schimbi.

Asa am si facut. Multumesc pentru sfat.
Am schimbat ambele arcuri de pe fata. Rupt arc dreapta in drumurile noastre dragi. Inlocuit cum se spune "la bordura" si prin asta am economisit cca 500 lei. Mecanici dornici de castig ma puneau sa cumpar si sa schimb si flansile amortizor cu "rulmenti".
Vreo trei zile (cca 5h/zi) de munca usoara, fara graba.
Inclusiv faptul ca mi-am curatat, cum am vrut eu, partea de stergatoare, sub aripi, amortizoare, burdufuri, vaselinat tot ce se poate. Regresat "rulmentii" din flansile de amortizare, samd.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Space Star”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori