Vand Turbina Pt Motor 4g63

Avatar utilizator
eth0tty1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2007 10:40 am

Mesaj de eth0tty1 » Sâm Feb 09, 2013 4:41 pm

vand turbina pt motor 4G63 , model TD04HL-15T upgradata in interior la TD04HL-19T .
merge perfect pe outlander turbo ( se poate monta usor la orice motor 4g63 de la outlander sau lancer clasic ) , in teorie aduce un plus de 30 CP , turbina este noua cu garantie , venita din japonia de la un atelier cunoscut pt tuning mitsubishi . pretul este de 850 euro FIX .
o vand pt ca am avut accident cu outlander , nu il mai repar deci turbina devine inutila pt mine
deocamdata nu las nr de tel pt ca sunt inca in recuperare dupa accident si nu vreau sa ma trezeasca cineva cand in sfarsit reusesc sa adorm, folositi va rog PM , includeti nr vostru de tel si va sun. multumesc




Avatar utilizator
smos
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 15, 2013 9:30 am

Mesaj de smos » Vin Feb 22, 2013 10:34 am

cat de "usor" si ce modificari aferente trebuie aduse pt a monta turbina pe un motor outlander I aspirat? respect

insanatosire grabnica!

Avatar utilizator
eth0tty1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2007 10:40 am

Mesaj de eth0tty1 » Vin Feb 22, 2013 6:52 pm

smos : foarte usor tinand cont ca pt un maruntis iti pot da evacuarea stock de outlander turbo ( "serpii" plus tot ce e pana la prima articulatie de la esapament ) , sau poti face tu modificarile necesare ( nu sunt multe sau complicate )


mult mai mult iti multumesc pentru urari

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Vin Feb 22, 2013 7:28 pm

Sa-mi fie cu iertare, da' nu poti "turba" un aspirat asa... doar punandu-i turbina.
Sunt mult mai multe "altele" ce trebuiesc inlocuite: chiulasa, pistoane (cred ca si biele), ECU si electrica adiacenta, poate si cutia de viteze/ambreiaj/planetare. Cel mai "ok" e sa schimbi grupul motopropulsor si anexele cu totul, prin "transplant".

Nu punem in calcul aspectul legal.

Avatar utilizator
eth0tty1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2007 10:40 am

Mesaj de eth0tty1 » Sâm Feb 23, 2013 10:31 am

motorul este acelasi implicit chiulasa , etc etc .... stiu pt ca am ambele motoare desfacute in curte .
transplantul cum spui tu este cea mai de efect varianta si cea mai buna . dar cine nu are bani de un transplant complet , si nici nu se pricepe sa-l faca si trebuie sa plateasca un mecanic , poate se multumeste cu o turbina . imbunatatiri cu siguranta vor fii chiar daca transplantul nu este complet .
sunt mii de masini in romania la care a aparut turbina dupa achizitie , functioneaza si nu cred ca este ilegal , dar nu afirma ata cu certitudine. chiar daca nu ar fii 100% legal , fiecare isi asuma anumite riscuri , eu nu incurajez si nu condamn, sa nu uitam ca eu insumi am comandat o turbina si intentionam sa o montez "ilegal" pe masina mea !

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Sâm Feb 23, 2013 12:24 pm

Motorul e acelasi, internele difere. Cel putin la EVO.

Una e ECU pentru un aspirat, altu e ECU pentru turbat Adica nu e alta mancare de peste dar managementul e putin diferit.

Avatar utilizator
eth0tty1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2007 10:40 am

Mesaj de eth0tty1 » Sâm Feb 23, 2013 12:29 pm

vezi undeva in enuntul meu evo mentionat ? daca da imi cer scuze este din neatentia mea . managementul de la ecu este diferit , nu am zis niciodata ca nu ar fii , mai mult am sa te informez ca si instalatia electrica este diferita intre aspirat si turbo , insa ar trebuii sa deschizi un topic pentru acasta discutie.
aici eu am un produs la vanzare , as vrea sa ramana discutia doar in aceasta zona fara teorii ale chibritului.
multumesc

Avatar utilizator
smos
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 15, 2013 9:30 am

Mesaj de smos » Sâm Feb 23, 2013 3:02 pm

QUOTE (eth0tty1 @ Feb 23 2013, 10:31 AM) motorul este acelasi implicit chiulasa , etc etc .... stiu pt ca am ambele motoare desfacute in curte .
transplantul cum spui tu este cea mai de efect varianta si cea mai buna . dar cine nu are bani de un transplant complet , si nici nu se pricepe sa-l faca si trebuie sa plateasca un mecanic , poate se multumeste cu o turbina . imbunatatiri cu siguranta vor fii chiar daca transplantul nu este complet .
sunt mii de masini in romania la care a aparut turbina dupa achizitie , functioneaza si nu cred ca este ilegal , dar nu afirma ata cu certitudine. chiar daca nu ar fii 100% legal , fiecare isi asuma anumite riscuri , eu nu incurajez si nu condamn, sa nu uitam ca eu insumi am comandat o turbina si intentionam sa o montez "ilegal" pe masina mea !

Cu toate ca, nimic nu ma tenteaza mai mult decat sa fac acest pas, inca am retineri majore(cel putin acum) din pricina discutiilor purtate atat pe forumurile de aici cat si de afara, in plus nu as vrea sa ajung la cheltuieli inutile(ma refer la uzura prematura -1000 si ceva mi se parea decent pt un astfel de upgrade avand in vedere ca unii cer si 500 pe un kkt de "soft"...) tinand cont de faptul ca am masina doar de 1 an si ceva si nu e singura...iti doresc spor la vanzare si poate ca in vara o sa-mi iau inima in dinti si o sa incerc treaba cu turbina si adiacentele...(nu am sa ezit sa te contactez, cine stie... )

p.s. scuzele de rigoare daca am ridicat o discutie offtopic si polemica! respect

Avatar utilizator
eth0tty1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2007 10:40 am

Mesaj de eth0tty1 » Sâm Feb 23, 2013 8:53 pm

smos : am sa vb din experienta cand am sa spun ca niciodata nu stii exact ce cheltuieli o sa fie atunci cand faci prima data . intotdeauna apare neprevazutul , vreau sa vand obiectul care a devenit inutil pt mine, dar asta nu inseamna ca trebuie sa te mint . transplantul complet este cea mai exacta aproximare a costurilor tinand cont ca eventualele probleme dispar ca neprevazut sau incompatibilitate .
tu hotarasti ce si cum , mie imi pare sincer rau ca nu am reusit sa o montez pe masina mea, tare incantat as fii fost sa vad cum este diferit )

Scrie răspuns

Înapoi la “Tranzactii incheiate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori