Mici probleme la al meu Lancer

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Vin Aug 24, 2007 9:40 am

De cateva zile citesc cam tot ce am gasit scris pe diverse forumuri despre Mitsubishi Lancer. Mai peste tot am vazut discutandu-se despre acele zgomote in momentul in care se vireaza stanga (sau dreapta) stand cu masina pe loc. Pe langa aceasta (sa-i spune problema), am mai intalnit si ceva discutii despre ambreiaj care, se pare ca se duce destul de repede. Un alt subiect intens dezbatut este legat de discurile de frana care, spun unii posesori, se ovalizeaza mult prea rapid in comparatie cu alte marci. Cine s-a confruntat cu astfel de probleme? Sunt reale sau e doar o exploatare necorespunzatoare. Sincer, la o masina care e pe piata de aproximativ 4 ani nu ma asteptam sa aud de probleme de genul asta.

Si o intrebare, masina are directie asistata electric sau este hidraulica? Nu am gasit documentatie in care sa fie specificat acest lucru.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mie Aug 29, 2007 11:09 am

QUOTE (Sfinxul)Si o intrebare, masina are directie asistata electric sau este hidraulica? Nu am gasit documentatie in care sa fie specificat acest lucru.

Servodirectia e clasica. Adica hidraulica. Asta am aflat si eu dupa ce am ridicat capota prima oara.

Avatar utilizator
mihaela75
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 2:51 pm

Mesaj de mihaela75 » Mie Aug 29, 2007 3:40 pm

A mea nu scartie, nu trosneste, nu are greierasi, butonul de la bancheta functioneaza normal, singura problema e ca a patinat odata ambreiajul urat de tot. Are 7000 km aprox. Ma rog... mai este timp sa inceapa si asta sa faca zgomote ciudate, dar tb sa recunosc ca a si fost protejata la greu !!!

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Joi Aug 30, 2007 11:54 am

Eu personal astept frigul ca sa pot sa merg peste ei ca numai cand e racoare face, adica dimineata. Si culmea ca face putin, imediat ce incep sa merg cu ea ii trece.

Avatar utilizator
BobbyC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 12, 2007 10:34 am

Mesaj de BobbyC » Joi Aug 30, 2007 12:28 pm

La fel si a mea...un zgomot ca un scrasnet cand misc volanul aproape de maxim.
Dupa 10 metri nu se mai aude nimic

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Dum Sep 02, 2007 2:12 pm

Nu mai tineti volanul pe capat de cursa, pana cand se aude acel "scrsnet" - care este supapa de siguranta care descarca presiunea produsa de pompa. Daca ajungeti cu volanul la capat dati-i drumul cateva grade, in felul asta evitati evenuale probleme cu caseta/pompa de la servo.

Avatar utilizator
body
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 21, 2007 9:28 am

Mesaj de body » Mie Noi 14, 2007 9:26 am

La toate masinile cu servo , daca tragi la maxim de volan intr-o anumita directie se aude un zgomot care este facut de pompa . Nu e nici o problema.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mie Noi 14, 2007 10:32 am

Mda, din pacate zgomotul se aude imediat cum misc rotile din pozitia drept, inspre stanga sau dreapta. Si nu este nici o pompa, suna de parca il schingiuieste pe careva la roti.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Vin Noi 23, 2007 7:08 pm

Din pacate dupa ce am fost la M Car sambata trecuta si mi s-a rezolvat problema scartaitului la directie prin gresarea si strangerea celor 3 suruburi de la flansa amortizorului, acum am alt zgomot. Se manifesta la denivelari mai accentuate, sa spunem cand merg cu 50-60 pe drum perfect si la un moment dat, drumul e lasat sau inaltat nitel. Atunci pesmne cand se torsioneaza arcurile, se aude un zgomot ca de harait, ca si cum s-ar freca ceva. Trebuie iar sa ajung la M Car.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Dum Noi 25, 2007 11:42 pm

QUOTE (2dor)Trebuie iar sa ajung la M Car.

Welcome to the club buddy.
Ce credeai, ca totul se rezolva chiar asa de simplu si frumos ?
Si eu am inceput tot ca tine...multumit 100% si apoi cand am vazut ca totul e la ghici ghicitoare ce e....

Bafta!

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori