Ce Piese Ati Schimbat La Colt Si Preturile Lor?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Scrie răspuns
Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Aug 22, 2016 8:46 am

in week-end am schimbat amortizoarele spate.
160 ron/buc kayaba.
un chin, pentru ca nu am luat decat amortizoarele fara ce e mai sus de ele si m-am chinuit sa scot tevile alea mici ce vin pe axul amortizorului de mi-a venit acru.
una am reusit sa o bulesc si spre norocul meu am avut din ce sa imi fac alta.

Avatar utilizator
hadrian27
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 16, 2015 5:52 pm
Localitate: Oradea

Mesaj de hadrian27 » Vin Oct 20, 2017 2:27 pm

Revizie la electromotor (acestea sunt informatiile de pe factura de piese) la Colt CZ3, 1.5, 80kw:
-suport perii SBH5012 - circa 45 lei
-bobina cuplare SS5040 - circa 110 lei
Piesele au fost achizitionate de electrician. Manopera a fost separat 150 lei.
Electricianul a zis ca a fost greu de dat jos electromotorul si de schimbat cele necesare (nu stiu daca a fost abureala sau a avut dreptate, caci timpul nu mi-a permis sa il asist).

Avatar utilizator
hadrian27
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 16, 2015 5:52 pm
Localitate: Oradea

Mesaj de hadrian27 » Joi Noi 02, 2017 6:13 pm

achizitionat bujii BOSCH 0 242 240 655,
le-am luat pt colt cz3 1.5 109 CP (masina are si GPL)

scrie Iridium pe ele... au fost 35 lei bucata...adica 140 lei in total

[attachment=24331:bujii_bosch.JPG]


Fişiere ataşate
bujii_bosch.JPG
bujii_bosch.JPG (118.19 KiB) Vizualizat de 6759 ori

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Noi 02, 2017 6:46 pm

Le-ai montat, se simte vreo diferenta?

In mod normal bujiile pt masinutele noastre au 1.1mm spatiu intre electrod si masa, astea au 0.7 si auzisem ca se recomanda o micsorare cu 0.2mm in cazul conversiilor gpl.

Am gasit si-un link de la bosch care explica mai bine fenomenul.


Avatar utilizator
hadrian27
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 16, 2015 5:52 pm
Localitate: Oradea

Mesaj de hadrian27 » Vin Noi 03, 2017 1:50 am

Mersi pt link @Alex44 - va trebui sa il studiez.
Mai ales ca nu arata bine bujiile date jos. Voi face un topic diferit pt fi ajutat cu păreri, cu poze binenteles.
Cele noi sunt identice cu cele care erau pe mașina, singura diferența fiind ca pe cele noi scrie Iridium iar pe cele vechi (scoase de pe mașina mea) scrie Platinum. Inclusiv seria imprimată pe partea metalică a bujiei este identică.
Doar ce le-am schimbat, asa ca nu pot spune încă nimic.
Plus ca am reușit sa schimb doar 3 din 4; era frig, întuneric si pe una nu vroia sa se muleze cheia.
Sa speram ca vremea din wkd sa ne ajute sa mai pierdem timpul pe la mașina caci in timpul săptămânii dupa servici e deja întuneric... si frig.

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Vin Noi 03, 2017 2:06 pm

Cred ca ar fi bine sa spunem si numarul de kilometri si eventual conditiile de exploatare a masinii.

Avatar utilizator
hadrian27
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 16, 2015 5:52 pm
Localitate: Oradea

Mesaj de hadrian27 » Vin Noi 03, 2017 5:20 pm

QUOTE (hadrian27 @ Nov 3 2017, 01:50 AM) Mersi pt link @Alex44 - va trebui sa il studiez.
Mai ales ca nu arata bine bujiile date jos. Voi face un topic diferit pt fi ajutat cu păreri, cu poze binenteles.
Cele noi sunt identice cu cele care erau pe mașina, singura diferența fiind ca pe cele noi scrie Iridium iar pe cele vechi (scoase de pe mașina mea) scrie Platinum. Inclusiv seria imprimată pe partea metalică a bujiei este identică.
Doar ce le-am schimbat, asa ca nu pot spune încă nimic.
Plus ca am reușit sa schimb doar 3 din 4; era frig, întuneric si pe una nu vroia sa se muleze cheia.
Sa speram ca vremea din wkd sa ne ajute sa mai pierdem timpul pe la mașina caci in timpul săptămânii dupa servici e deja întuneric... si frig.

ca sa nu "poluez" acest thread de "piese si preturi" am continuat discutia aici

Avatar utilizator
hadrian27
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 16, 2015 5:52 pm
Localitate: Oradea

Mesaj de hadrian27 » Lun Noi 06, 2017 11:09 am

Shimbat nu de mult uleiul pe langa celelalte filtre (masina 135.000 km).
Uleiul a fost 5W40 MOTUL X-CESS la 5litri la 130 lei - pret foarte bun zic eu (aici).

Ce vreau sa mai mentionez, posibil de folos si pt altii, este ca eu ma asteptam sa existe un buson (exterior) la baia de ulei pe care sa il desfac cu tubulara (asa aparea in alte poze pe care le-am vazut in mediul online la alte Colturi).
Insa mirarea mea a fost sa constat ca am un buson "ingropat" (daca ma exprim bine) si care a trebuit desfacut cu cheie torx de 45 (a fost nevoie sa merg la un magazin de bricolaj sa iau un set) - masina e second adusa din Germania.
Poate pe celelalte Colturi este diferit, insa e bine sa aruncati o privire sa stiti ce scule aveti nevoie inainte sa va apucati de treaba.



Fişiere ataşate
buson_ulei_Mitsubishi_Colt_1.5.JPG
buson_ulei_Mitsubishi_Colt_1.5.JPG (3.16 MiB) Vizualizat de 6764 ori

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Noi 06, 2017 1:35 pm

Este diferit la ceilalti. Avem buson de golire cu cap de 13. Saiba de cupru este de unica folosinta, se zdrobeste.

Probabil proprietarul anterior nu a gasit saiba de cumparat si a cumparat buson cu totul (e mai comun), doar ca n-a luat fix piesa oem a luat ceva compatibil ca diametru/pas filet.

Avatar utilizator
hadrian27
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 16, 2015 5:52 pm
Localitate: Oradea

Mesaj de hadrian27 » Lun Noi 06, 2017 3:10 pm

Imi cer scuze ca mai pun niste intrebari aici (sunt off topic).. voi fi scurt.
Oare acest buson cu garnitura aceea de cauciuc nu este cumva "problematic"? gernitura nu este afectata de temperatura baii de ulei?
Nu am schimbat garnitura aia dar nici nu exista scurgeri. De 2-3 schimburi deja e aceeasi (service-ul nu mi-a zis nimic la schimbul anterior).
Ar trebui sa caut buson OEM si saibe de cupru?

ms anticipat

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori