Schimb Tampoane Motor 2.0 Did

Our trash can :-)
Închis
Avatar utilizator
Danny_23
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iul 01, 2014 9:09 pm
Localitate: Tg. Mures
Contact:

Mesaj de Danny_23 » Mie Feb 17, 2016 3:23 pm

Salutare,
As dori sa stiu daca cineva a schimbat ceva tampoane la acest model de motor. La ultima vizita la service am dat o tura cu masina impreuna cu mecanicul (in care pot sa am destula incredere) si i-am explicat care ar fi buba: pe scurt, in marsalier sau in treapta 1, daca las ambreajul mai brusc se aud niste sunete metalice, ca un fel de lovitura metalica. Dupa ce am ridicat masina pe elevator mecanicul mi-a confirmat ca tampoanele motorului sunt destul de uzate. Am inteles de la el ca sunt 3 astfel de tampoane, unul mai complex si altele doua, mai simple. M-am interesat in pic de preturi si tamponul "mai complex" ar costa in jur de 700 de lei, iar celelalte doua, mai simple, ar fii undeva pe la 400 lei bucata.
Mai mentionez ca masina are la bord 130.000 de km.
A mai schimbat cineva aceste piese, si cam cat au costat?

Avatar utilizator
5145h
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 02, 2011 10:11 am

Mesaj de 5145h » Mie Apr 20, 2016 9:52 am

Salut,

Am schimbat eu pe cel mai complex si tot pe acolo a costat cu tot cu manopera.
Idee: Verifica si amortizoarele + flanse + rulmenti flanse amortizoare. S-ar putea sa ai surprize.

Cu stima.

Avatar utilizator
Danny_23
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iul 01, 2014 9:09 pm
Localitate: Tg. Mures
Contact:

Mesaj de Danny_23 » Mie Apr 20, 2016 1:15 pm

In regula, mersi de raspuns. Amortizoarele le-am verificat deja, si sunt ok. Restul de flanse si rulmenti pt amortizoare le voi schimba oricum pt ca am de gand sa inlocuiesc arcurile standard cu unele mai scurte.

Avatar utilizator
eugenuu
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mie Oct 12, 2016 8:40 am

Mesaj de eugenuu » Sâm Aug 18, 2018 8:39 am

Salut, eu am schimbat tampoanele antibalans ale motorului cele centrale de sub motor fata-spate, am pus de la YAMATO, pretul total pentru cele 2 nu a sarit de 300 ron( eu am 1.8 benzina).
Sa te interesezi cat te costa si de la YAMATO, este o alternativa foarte buna Aftermarket cu un producator numai cu piese pentru masinilie Japoneze.
Te salut

Închis

Înapoi la “Trash can”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori