Outlander PHEV MY19

Prezinta-ti Outlanderul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Vin Ian 04, 2019 9:26 am

@Vasea: MULTUMESC!
Mesajul tau, elaborat dealtfel, in loc sa imi simplifice alegerea mi-a complicat viata intrucat selectarea produsului corect se dovedeste a fi un calvar intrucat nu ma pricep.

Mizez pe doua scenarii:
1. Sa ma consiliati cu privire la modelul eficient, adica solid si de incredere, pentru Outlander - in schimb fac cinste pentru serviciile de consiliere primite si va multumesc anticipat!
2. Sa dau o fuga pana la show-room si sa ii rog pe consilierii de acolo sa ma ajute in a alege varianta corecta pentru masina. Asta ar insemna sa ii deranjez cu o problema superficiala in comparatie cu magnitudinea muncii lor si ceva ma retine a pune in aplicare scenariul acesta.

Ca sa fiu mai precis, as vrea sa cumpar un set de bare transversale cu tot cu serviciile de montaj de la un magazin/service care sa si evalueze corect ce sistem s-ar potrivi mai bine.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
Vasea
EVO V
Mesaje: 496
Membru din: Joi Ian 02, 2014 1:32 pm
Localitate: IASI
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Vasea » Dum Ian 06, 2019 11:35 am

@ Ermeneutic - cu placere!

Ar fi 2 variante:

a- daca vei cumpara dintr-un showroom, posibil sa fie mai scump, dar se vor ocupa ei de montaj ( contra-cost sau nu, trebuie intrebat )

b- sa cumperi dintr-un magazin / online, si de montaj sa vezi la un service auto din zona ta

Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de spinner » Lun Ian 07, 2019 5:51 pm

Barele "originale" Mitsubishi sunt de fapt Thule Wingbar. Am pe Outlander "originalele" si pe ASX "aftermarket".

Sistemul de prindere e joaca de copil, ne vedem la un ceai si ti le montez eu, mai ales ca stau la 10 minute de reprezentanta din expozitiei.

In alta ordine de idei, ai mai jos "cele necesare" le poti cumpara de oriunde.

Suporti schiuri/placa:
https://www.thule.com/en-us/us/sport-rack iti alegi de aici conform numarului de schiuri/placi

Kit prindere pentru bare longitudinale:
https://www.thule.com/en-us/us/roof-rac ... -_-4030999

Bara transversala:
https://www.thule.com/en-us/us/roof-rac ... 5-_-711400

Sau, daca ai poti in timpul saptamanii sau sambata pana la 14:00, iti recomand cu incredere TopTools (portbagajeauto.ro), magazinul de pe ispravnicului 28 (0733-880025). Montajul este asigurat pe loc.

Link Toptools:
https://portbagajeauto.ro/bare-transver ... 79/l/21460
https://portbagajeauto.ro/suporturi-sch ... r=-1/l/658

PS. eu am cumparat pt ASX kit-ul de pridnere si barile de pe site-urile cu cel mai mic pret si o cutie Thule Motion XL de la Toptools. Montajul cutiei si al barelor l-au facut ei, explicandu-mi cu lux de amanunte toate cele necesare astfel incat sa pot da jos si remonta lucrurile in siguranta de fiecare data.

Spor!

Nu stiu daca poti sa vezi, dar mai jos am postat in grupul de Outlander 2 poze cu "tractorul" echipat cu bare si cutie.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater
His: Outlander MK3, 2.2 DI-D
Hers: ASX MK2, 1.6 DI-D

Ex: Lancer X, 1.6, 2011

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Mar Ian 08, 2019 9:58 am

Domnilor, unii dintre noi afirma ca pasiunea, in general, este frumoasa, distinsa, profunda, eleganta, si plina de viata insa de foarte multe ori devine neinteleasa, supusa criticii, uneori hulita si deseori alungata.

Cand vine vorba despre masinile noastre, in mod particular, pasiunea ne insufleteste si deseori ne conduce adanc in noi insine calauzindu-ne pasii prin meandrele vietii.

De la Epictet am invatat ca trebuie sa ne controlam pasiunile altminteri ele se vor razbuna pe noi. Citind numeroase posturi ale colegilor de forum constat ca multi dintre noi vor fi preferat a muri din cauza pasiunilor decat de plictiseala intrucat singurul mod de a realiza lucruri minunate este acela de a iubi ceea ce facem.

Trecand peste preambul le multumesc colegilor Vasea si Spinner pentru pasiunea cu care au cautat si in final m-au ajutat in gasirea solutiei eficiente la problema urcata pe post.

In aceasta dimineata am comandat barele din link-ul de mai jos si sper sa reusesc a le monta pana vineri.

https://portbagajeauto.ro/bare-transver ... -integrate

Asta nu inseamna ca nu va invit si la o cafeluta pentru a va multumi personal (cladirea in care am biroul este in Piata Presei Libere, la City Gate).
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Lun Ian 14, 2019 8:09 am

Am clarificat problema barelor transversale optand pentru varianta care se termina cu un ornament protector.

Daca judecam dupa estetica exista mult loc de comentarii insa in ceea ce priveste partea practica eu consider ca acest model are avantajul de a nu lasa barele sa depaseasca suportii de prindere pe longitudinale.

Imagine

Imagine

In timpul mersului barele sunt silentioase ...sau nivelul muzicii din habitaclu acopera si suieratul barelor :D

PS: barele mi-au fost montate la livrare de catre tehnicienii distribuitorului. Montajul a intrat in cost asa cum preciza si Spinner.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Lun Ian 14, 2019 8:33 am

Pentru pasionatii de statistici astern cateva cifre noi.

Traseu: Bucuresti - Ceptura si retur
Distanta totala: 219 Km
Temperatura exterioara: -6 grade C

Consum mediu de benzina = 5,9 %

Imagine

De cand am umplut rezervorul si pana acum am parcurs 457,4 Km

Imagine

Mai am de parcurs 256 Km cu restul de benzina din rezervor de unde rezulta un consum mediu de 6,6 litri / 100 Km

Imagine

Computerul ne spune ca pe distanta amintita s-a mers "verde" ceea ce se poate observa din copacelul stilizat:

Imagine
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de spinner » Lun Ian 14, 2019 12:34 pm

Felicitari pentru rezolvarea cu barele. Din poza ta, bara din fata pare "prea" in fata. Ai cumva doua pozitii de prindere in fata? (pozitiile de prindere sunt "gaurile cu capacele negre" care se vad in poza pe interiorul barelor longitudinale.
His: Outlander MK3, 2.2 DI-D
Hers: ASX MK2, 1.6 DI-D

Ex: Lancer X, 1.6, 2011

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Lun Ian 14, 2019 4:38 pm

@Spinner: foarte buna remarca! Nu am doua pozitii pentru prinderea barelor insa la show-room am primit urmatoarele precizari:

1. Pozitiile marcate de catre Mitsubishi (adica gaurile din barele transversale, cate doua la numar pentru fiecare suport) sunt dedicate, in teorie, suportilor pe care ii livreaza producatorul.

2. Prinderea oferita de THULE este gandita sa ofere siguranta pentru modelul de bare al masinii tale.

In concluzie, vedem ce spun schiurile in drum spre partie :)
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de spinner » Lun Ian 14, 2019 5:30 pm

Fiind acelasi producator si pt Mitsubishi, tind sa cred ca au facut putin exces de zel in afirmatie :)
Oricum, distanta recomandata de Thule e de 700mm intre axele suportilor, daca au respectat asta e ok.
Altfel, avand suportii mai in spate, sau in cazul de fata la semnele producatorului, nivelul de zgomot e mai mic.

Schiurile nu vor avea nimic de comentat :) vor sta fixe si iti vor zambi din cand in cand la viteze mai mari.

De curiozitate voi masura distanta la mine.
His: Outlander MK3, 2.2 DI-D
Hers: ASX MK2, 1.6 DI-D

Ex: Lancer X, 1.6, 2011

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Lun Ian 14, 2019 5:56 pm

Si pe mine m-ai facut curios :o Ajung acasa si masor mintenas apoi revin cu rezultatul.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Scrie răspuns

Înapoi la “Outlanderul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori