Mitsubishi Outlander PHEV 2019

Prezinta-ti Outlanderul aici!
Avatar utilizator
Mirabeau88
EVO III
Mesaje: 128
Membru din: Vin Feb 08, 2019 6:47 pm
Contact:

Mitsubishi Outlander PHEV 2019

Mesaj de Mirabeau88 » Mar Apr 30, 2019 1:46 pm

La recomandarea colegului Ermeneutic, am decis sa deschid acest subiect.
Povestea e foarte lunga, versiunea scurta fiind:
- utilizator Honda de peste 10 ani (CR-V si Civic)
- schimbat CR-V pe CR-V diesel
- descoperit inventie numita filtru de particule
- descoperit ca masinile diesel trebuie sa iasa afara din oras, ai, n-ai treaba, precum cateii
- certat cu Honda, cautat o varianta care sa justifice schimbarea unei masini noi dupa 12 luni (cu pierderea de rigoare)
- oprit total intamplator la Mitsubishi (pe al caror site masinile au pretul maximal ca ... nu stiu) si descoperit una bucata PHEV (norocul prostului).
- depus dosar mediu luna decembrie, aprobat.
- luna aprilie luat masina (deci rabdare... multa rabdare).

Suntem asadar la zi.
Dupa cum i-am explicat si colegului Ermeneutic, nu ma pricep la masini si noua achizitie nu va iesi din oras prea mult (pentru exterior am un Renault Grand Espace, masina pe care sotia abia o poate umple).
Asta nu inseamna ca nu pot raspunde la intrebari sau descrie impresiile mele dupa putina mea experienta in domeniu.
Asadar, dupa 5 zile, masina are benzina de la dealer neschimbata, recordul este de 48 de km pe electric.
Am remarcat (desi eram prevenit) ca masina e cam toanta. Daca te apropii cu cheia in buzunar si apesi pe buton se deschide. Daca te departezi cu cheia in buzunar, te .. departezi si punct. De ce Espaceul stie de acum 8 ani sa se inchida si mitsu nu... mister.
Alt aspect: daca iti scoti centura inainte sa opresti motorul, frana de mana se activeaza automat. Deci are niste mici eastereggs.
Nu reusesc sa pun o camera de bord sa inregistreze bizonii din trafic. Camera considera ca se conecteaza la un computer si ma intreaba mass sau computer pc. si pace.
Nu am inca a doua cheie si deci nici codul de WI-FI deci pe partea de Android Auto inca nu am intrat in ea prea tare.

Avatar utilizator
Mirabeau88
EVO III
Mesaje: 128
Membru din: Vin Feb 08, 2019 6:47 pm
Contact:

Re: Mitsubishi Outlander PHEV 2019

Mesaj de Mirabeau88 » Mar Apr 30, 2019 3:09 pm

Imagine
cautand singurul punct de incarcare din oras :))

Imagine
dupa prima zi

Imagine
ce am reusit cu ”un plin”

Avatar utilizator
Mirabeau88
EVO III
Mesaje: 128
Membru din: Vin Feb 08, 2019 6:47 pm
Contact:

Re: Mitsubishi Outlander PHEV 2019

Mesaj de Mirabeau88 » Mar Apr 30, 2019 5:05 pm

acelasi buton care deschide si inchide. deci nu trebuie scoasa telecomanda din buzunar dar mai trebuie o operatiune, inutila, dupa parerea mea.
camera a fost scoasa din usb si bagata in priza (cam mare stecherul intr-o zona in care vor sta cei mici) si functioneaza. alta idee nu am

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Mitsubishi Outlander PHEV 2019

Mesaj de Ermeneutic » Mie Mai 01, 2019 7:31 am

Se pare ca adminii acestui nobil forum sunt mai mult decat ospitalieri caci gazduiesc in ograda lor inclusiv "exotici" ca noi, cei care experimentam conceptul PHEV pe drumurile din spatiul carpato-danubiano-pontic... :D
Ca atare, bine ai venit si abia astept sa le facem cunostinta si masinilor caci noi deja ne cunoastem, virtual ce-i drept!

PS: gandirea ECO a japonezilor de la Mitsubishi nu te va dezamagi, este un produs de excelență pentru timpurile noastre, un autoturism confortabil, eficient pentru exploatarea cu prepoderenta pe drumurile urbane, destul de echipat cu gadgeturi dar mai ales economic si prietenos cu mediul inconjurator. Are si parti ce trebuiesc imbunatatite insa sunt curios care este opinia ta cu privire la functionalitati vs inutilitati.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
Mirabeau88
EVO III
Mesaje: 128
Membru din: Vin Feb 08, 2019 6:47 pm
Contact:

Re: Mitsubishi Outlander PHEV 2019

Mesaj de Mirabeau88 » Mie Mai 01, 2019 8:42 am

eu nu am versiunea full cum o ai tu, dar da, are suficiente lucruri pe el, care merita descoperite.
enervanta faza cu camera de bord, priza aia din spate trebuie activata cumva din buton?!
am reusit sa umblu prin setari (manualul e inutil) si masina se inchide in cateva secunde, doar ca nu se deschide trapa de la prize....

Scrie răspuns

Înapoi la “Outlanderul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori