Display Radio-cd Mort

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Scrie răspuns
Avatar utilizator
emil.t
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Joi Noi 09, 2017 8:08 pm

Mesaj de emil.t » Sâm Aug 18, 2018 10:50 pm

ATM -MULTUMIRI

Avatar utilizator
ATM
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Dum Feb 13, 2011 11:50 am

Mesaj de ATM » Dum Aug 19, 2018 10:14 am

Cu plăcere. Am cerut voie omului dacă îl pot recomanda sau nu, ca sa nu avem probleme.

O alta întrebare legată de display...știm cu toții ca funcțiile computerului de bord (consum instant, mediu, distanta pana la gol etc) se schimba prin apăsarea unui buton de pe radio.
A mea n-a avut inițial radio original deci, după multe haituieli, am găsit pe eBay un PZ5000 second pe care l-am montat frumos-radio merge, dar butonul DISP nu are nici un efect, tot nu schimba afișajul.
Prima întrebare ar fi...are careva schema electrica a conectorilor pentru radio? Nu neaparat pentru 5000, ci chiar și pentru 1000, prin comparație și eliminare cred ca pot sa văd care e firul (/firele) de comanda pentru funcția asta.
A doua întrebare-știu ca exista, pentru cei fără radio original, un set de comenzi fail-safe ca totuși sa schimbi afișajul displayului. E ceva de genul...cu contactul luat apeși concomitent 3 butoane din cele 4 ale displayului, pui contactul si apăsând unul din cele 3 butoane, tinandu-le pe celelalte 2 continuu apăsate, vei putea schimba funcția CB afișata. De mers mergea și pe-a mea acum câțiva ani dar am uitat combinatia (care butoane, in ce context, câte secunde apăs...) și nu o mai nimeresc deloc. O mai știe cineva, va rog?

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Dum Aug 19, 2018 12:24 pm

Esti sigur? Este pentru prima data cand aud asta si nici in manual nu ma gasit asa ceva. Desi am cautat de mi s-a facut rau. Daca afli sau iti amintesti procedura exacta, te rog sa scrii aici. Nici eu nu am radio cd-ul original.

Avatar utilizator
ATM
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Dum Feb 13, 2011 11:50 am

Mesaj de ATM » Dum Aug 19, 2018 1:10 pm

Sunt absolut sigur, chiar eu am folosit funcția de mai multe ori (îmi place sa o tin pe consum mediu).
Încerc pana o sa dau din nimereala de combinație.

Avatar utilizator
ATM
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Dum Feb 13, 2011 11:50 am

Mesaj de ATM » Sâm Aug 25, 2018 9:03 pm

Am găsit combinatia:
-se ia contactul
-se apasă și se tine apăsat butonul fără nume, cel din dreapta sus
-se pune contactul cât sa se aprindă becurile din bord
-butonul fără nume rămâne in continuare apăsat; imediat cum display-ul se aprinde și afișează temperatura și consumul instant se apasă scurt si se eliberează apoi butonul set, dreapta jos
-la fiecare apăsare a butonului set, cât timp butonul fără nume rămâne in continuare apăsat, display-ul schimba funcțiile calc motor: 1. Consum instant 2. Consum mediu 3. Distanta pana la gol 4. Viteza medie
-in sfârșit se eliberează butonul fără nume după ce s-a ales funcția dorita
Apăsarea butonului set trebuie făcută foarte rapid, imediat ce se afișează temperatura și consumul instant; după câteva secunde (5-10) funcția se dezactivează singura.
Spor la butonat.


Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Mar Aug 28, 2018 1:49 pm

Sa-ti dea Dumnezeu sanatate! /biggrin.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="biggrin.gif" />

Avatar utilizator
emil.t
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Joi Noi 09, 2017 8:08 pm

Re: Display Radio-cd Mort

Mesaj de emil.t » Joi Mar 28, 2019 10:58 pm

ATM - am fost cu displayul la omul acela si la reparat ,a functionat o saptamana apoi nimic. am revenit la el , la tinut 4 luni si la sfarsit a zic ca nu mai poate fi reparat cu toate ca in mesaje zicea ca e gata...

Avatar utilizator
CHRISTIANS
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Lun Mar 20, 2017 12:10 am

Re: Display Radio-cd Mort

Mesaj de CHRISTIANS » Dum Apr 07, 2019 9:52 pm

Unde pot repara și eu display-ul și dacă se merita reparat. Sunt di București
Mulțumesc

Avatar utilizator
CHRISTIANS
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Lun Mar 20, 2017 12:10 am

Re: Display Radio-cd Mort

Mesaj de CHRISTIANS » Joi Apr 25, 2019 7:20 pm

Bună ziua revin cu update, am reușit sa repar acest display la un service GSM din București (Drumul Taberei) băieții au mai reparat 5 bucăți cu al meu 6. Pana acum nimeni nu s-a întors la ei cu probleme după reparație. Prețul reparației 200 lei, durata 1-3 zile. Mai multe detalii puteți discuta cu ei posibil sa vi-l repare chiar dacă nu sunteți din București, dacă îl trimiteți prin curier. Toate cele bune!
0721482852 / 0774904571

Avatar utilizator
ATM
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Dum Feb 13, 2011 11:50 am

Re: Display Radio-cd Mort

Mesaj de ATM » Dum Aug 11, 2019 4:59 pm

@emil.t - și al meu s-a oprit iar acum 2 luni. Așa ca mi-am luat cel mai ieftin letcon -30 lei la Mathaus, ceva cocârț din ala de cositor vreo 5 lei la magazinele de electronice din Tei și am dat eu cu mâna mea pe lipituri. Surprinzător, merge iarăși!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori