Outlander PHEV MY19

Prezinta-ti Outlanderul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Sâm Sep 28, 2019 8:10 pm

Mirabeau88 scrie:
Sâm Sep 28, 2019 12:17 pm
bine ca nu mi-am luat note 8 ca turbam sa nu mearga
Recomand iPhone și scapi de toate grijile cu care ne confruntăm noi, androizii :P
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.


Avatar utilizator
Mirabeau88
EVO III
Mesaje: 128
Membru din: Vin Feb 08, 2019 6:47 pm
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Mirabeau88 » Mar Oct 08, 2019 1:35 pm

Ermeneutic scrie:
Sâm Sep 28, 2019 8:10 pm
Mirabeau88 scrie:
Sâm Sep 28, 2019 12:17 pm
bine ca nu mi-am luat note 8 ca turbam sa nu mearga
Recomand iPhone și scapi de toate grijile cu care ne confruntăm noi, androizii :P

Applecar costa din cate stiu. Si nu cred ca merge wireless ca mi se plange un amic. Si isi comanda mereu ultima jucarie de prin Spania

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Mie Oct 09, 2019 6:02 pm

Ar fi interesant de testat ultimul model de iPhone pe un PHEV de generatie 2019 pentru a intelege cum s-au aliniat pe protocoalele de comunicare.

Cum spuneam, eu folosesc o varianta de Android descarcata pe ocolite insa curand voi avea acces la varianta originala pe platforma de HW si SW lansate in luna octombrie. Revin cu detalii la sfarsitul lunii.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
Mirabeau88
EVO III
Mesaje: 128
Membru din: Vin Feb 08, 2019 6:47 pm
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Mirabeau88 » Lun Oct 14, 2019 12:32 pm

Ermeneutic scrie:
Mie Oct 09, 2019 6:02 pm
platforma de HW si SW
Ce e aia ?

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Mar Oct 15, 2019 4:56 pm

Mirabeau88 scrie:
Lun Oct 14, 2019 12:32 pm
Ermeneutic scrie:
Mie Oct 09, 2019 6:02 pm
platforma de HW si SW
Ce e aia ?
Un nou model de telefon produs de corporația pentru care lucrez. Este o serie customizată pentru Asia și America de Nord însă poate că la anul îl vom găsi și în Europa.


Apropos, astăzi, printre picături, mi-am făcut timp pentru a descărca aplicația Android Auto la mama ei acasă.
Mi-au mai recomandat cateva aplicații accesorii pe care le-am instalat și abia aștept să revin în țară pentru a testa androidul pur pe modelul meu de PHEV.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de ursul_bipolar » Mie Oct 16, 2019 8:48 pm

Am promis ca revin cu decizia finala. Rav4 60% iar PHEV 85.4% asa ca phev-ul este castigatorul. Deja sunt in discutii pt a face achizitia dar imi cam creeaza probleme programul rabla care se termina la 15 noiembrie. Masina este pe vapor acum dar nu stim sigur daca va ajunge pana pe data de 15. Exista riscul pierderii celor 6500 desi fonduri sunt. Mai vedem daca e cu runda asta sau cu urmatoarea. Va tin la curent si dupa ce voi da avansul voi deschide un nou jurnal pt phev.

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Joi Oct 17, 2019 9:36 am

ursul_bipolar scrie:
Mie Oct 16, 2019 8:48 pm
Am promis ca revin cu decizia finala. Rav4 60% iar PHEV 85.4%...
Deși nici gând să fi fost premiant la aritmetică ceva, ceva îmi dă peste cap calculul procentelor evidențiate de tine dar poate științele exacte au mai evoluat sau nu am aprofundat eu temeinic și la timpul lor lecțiile cu procentajul :D

Faptul că PHEV-ul s-a distanțat pozitiv în evaluarea ta era de așteptat întrucât și eu am comparat Outlanderul cu e-Forester, cu RAV4 Hybrid și cu CRV Hybrid iar la final a ieșit câștigător modelul lui Mitsubishi.
Am mai discutat și cu colegii nipponi pe tema comparației de mai sus dar până și ei recomandau să nu amestecăm merele cu perele căci vom aluneca pe o pantă a ridicolului.

Cred că fără a greși putem compara, tehnologic vorbind, modelele PHEV ale constructorilor de la Mitsubishi cu cele ale constructorilor de la Volvo, Mercedes, Audi, Porsche și cam atât deocamdată însă de data asta aducem în discuție clasa consumer vs clasa premium și iarăși nu facem nimic.

Referitor la voucherul de 6.500 RON cred că mai trebuie să insiști la showroom pentru a găsi o soluție financiară avantajoasă altminteri punem mână de la mână și ne-om descurca în vreun fel pe viitor.

Multă răbdare îți urez și suspine zilnice până va ajunge superba mașină în posesia ta! ^_^
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de ursul_bipolar » Joi Oct 17, 2019 10:32 am

Multumesc!
Am facut comparatia nu neaparat din punct de de vedere tehnologic (phev este mai avansat decat ravul hybrid) ci din punct de vedere practic, economic, garantie, modul cum se conduce, cum te simti in masina etc. Fiecare masina a avut parte de cate 2 td-uri. Fiecare masina a fost notata de la 0 la 100% de aici si procentele. A fost notata dupa nevoile noastre. Altfel spus, ravul a urcat pana la 60 din 100 si phevul pana la 85.4.
La rav mi-a placut extrem de mult 0-100 in 8.1s, f misto si portbagajul ceva mai mare de pana la 580l plus alte cateva chestii care se incadreaza in procentul de 60.
Problema este ca nu stim daca masina ajunge pana la 15 noiembrie pt ca schimba 2 vapoare. Vedem.

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Joi Oct 17, 2019 11:05 am

Într-adevăr, acum am înțeles logica procentelor descrisă de tine și este pertinentă.

La PHEV, în comparație cu celelalte hibride, vei mai găsi un avantaj și anume încărcarea electrică în fața propriei case (în jur de 6 RON / 13,6 kWh) sau în parcări publice (gratuit).

Dacă aplici pentru programul CASA VERDE deja beneficiezi de panouri solare, devii prosumer și de aici rezultă faptul că încărcarea cu energie electrică este GRATUITA la tine acasă. Q.E.D.

Hai mai repede cu mașina că trebuie să îngroșăm rândurile celor care pun preț pe tehnologiile nepoluante ale viitorului!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Scrie răspuns

Înapoi la “Outlanderul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator